Stavka se nadaljuje: Zdravstvo kliče po nujnih rešitvah

ByMiha D. Kovač

1. aprila, 2024 , ,
Zdravnik [Foto: Pexels]

Stavka se nadaljuje: Zdravstvo kliče po nujnih rešitvah

Slovenija vstopa v dvanajsti teden zdravniške stavke, ki postaja vse bolj napeta. Mediacija med vlado in sindikatom Fides, ki poteka za zaprtimi vrati, naj bi se po napovedih končala v četrtek. Stavkajoči zdravniki in zdravstveno osebje pozivajo k hitrim in učinkovitim rešitvam za izboljšanje razmer v zdravstvenem sektorju.

V javnem pismu so zdravniki jeseniške bolnišnice opozorili na težave, s katerimi se soočajo zaradi trenutne oblike dela. Poudarili so, da nadaljevanje stavke le še poslabšuje obravnavo pacientov. “Zdajšnji način dela neposredno vpliva na kakovost zdravstvenih storitev,” so zapisali v pismu.

Strokovnjaki za zdravstveni sistem izpostavljajo potrebo po sistemskem pristopu k reševanju problematike. Janko Burger iz Amchama je izpostavil, da so za napredek potrebne temeljite spremembe v zdravstvenem sistemu, vključno z inovacijami in investicijami. “Potrebna je sprememba procesov, dogem in pravil,” je poudaril Burger.

Stjepan Orešković, poznavalec slovenskega zdravstvenega sistema, pa je opozoril na problematiko neresnic in napačnih podatkov. “Za reševanje problemov je ključno razumevanje, s čim se sploh soočamo,” je dejal Orešković.

Ekonomistka Petra Došenovič Bonča je izpostavila pomembnost naslavljanja strateških vprašanj, kot je zdravstvena mreža. “Izbirati moramo prioritete, ki so v interesu pacientov,” je poudarila.

Vse bolj pereča postaja tudi kadrovska kriza v zdravstvu. Predsednica zbornice Bojana Beovič je opozorila na odhod zdravstvenega osebja v tujino in erozijo intelektualnega kadra. “Potrebni so nujni ukrepi za ohranitev in privabljanje kvalificiranih kadrov,” je zaključila Beovič.

Ne spreglejte…

Zdravniki iz Izole v odprtem pismu opozarjajo na propad slovenskega javnega zdravstva

Zdravniki iz Izole v odprtem pismu opozarjajo na propad slovenskega javnega zdravstva, s katerimi se sooča slovensko javno zdravstvo. V pismu poudarjajo, da njihov namen umika soglasij ni izsiljevanje za višje plače, ampak želijo opozoriti na nevzdržne razmere v sistemu, ki po njihovem mnenju “drvi v propad”.

Pismo objavljamo v celoti, in sicer z namenom, da se javnost seznani z resnostjo situacije in sproži razpravo o potrebnih ukrepih za izboljšanje stanja v slovenskem javnem zdravstvu… več tukaj.

[Vir MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pexels