Število mrtvih v potresu v Mjanmaru preseglo 1600
Mjanmar se sooča z eno najhujših naravnih nesreč v zadnjih letih, saj je petkov potres z magnitudo 7,7 zahteval več kot 1600 življenj. Vojaška vlada je v soboto, 28. marca 2025, prvič po katastrofi dovolila vstop tujim reševalcem, ki so prispeli na prizadeta območja, da bi pomagali pri reševanju in oskrbi preživelih, poroča Reuters. Potres, ki velja za enega najmočnejših v jugovzhodni Aziji v zadnjem stoletju, je povzročil obsežno uničenje infrastrukture in še dodatno poglobil humanitarno krizo v državi, ki jo že leta hromita državljanska vojna in gospodarska nestabilnost.
Po podatkih vojaške vlade, ki jih je objavila burmanska tiskovna služba BBC, se je število smrtnih žrtev do sobote povzpelo na 1644. Epicenter potresa je bil blizu Mandalaya, drugega največjega mesta v Mjanmaru, kjer so prebivalci v petek z golimi rokami kopali po ruševinah, da bi rešili ujete, saj težke tehnike in organizirane pomoči oblasti ni bilo na voljo. Potres je porušil zgradbe, poškodoval ceste, mostove in letališča ter na nekaterih območjih sprožil požare. Ameriška geološka služba ocenjuje, da bi število žrtev lahko naraslo celo na 10.000, gospodarska škoda pa bi lahko presegla letni BDP države.
Mjanmarska opozicijska vlada narodne enotnosti (NUG) je poročala, da je potres poškodoval najmanj 2900 zgradb, 30 cest in sedem mostov. Mednarodni letališči v Naypyitawu in Mandalayu sta začasno zaprti, kontrolni stolp v Naypyitawu pa se je zrušil, kar je ohromilo zračni promet. Bolnišnice v osrednjem in severozahodnem delu države se trudijo obvladati naval ranjenih, a poškodovane ceste otežujejo dostop do pomoči. Urad ZN za usklajevanje humanitarnih zadev je opozoril na pomanjkanje zdravil, vključno z vrečkami za kri in anestetiki, ter napovedal prihod 17 tovornjakov z medicinskimi zalogami in zatočišči v nedeljo.
Mednarodna pomoč in odziv hunte
Vodja mjanmarske hunte, višji general Min Aung Hlaing, je dan po potresu obiskal močno prizadeti Mandalay in tamkajšnjim oblastem naročil, naj pospešijo reševalne operacije ter zagotovijo nujno pomoč. To je bil redek trenutek, ko je vojaška vlada zaprosila za mednarodno pomoč, kar kaže na resnost situacije. Kitajska je že poslala reševalno ekipo v Yangon, ki bo z avtobusi potovala proti prizadetim območjem, Peking pa je obljubil 13,77 milijona dolarjev pomoči v obliki šotorov, odej in medicinskih kompletov. Indija je v Yangon poslala vojaško letalo z zalogami, napovedane pa so tudi ladje s 40 tonami humanitarne pomoči. Rusija, Malezija, Singapur in celo Združene države, kljub napetim odnosom z mjanmarsko vojsko, so obljubile podporo.
Prebivalci najbolj prizadetih območij, ki segajo od osrednjih nižin okoli Mandalaya do hribovja Shan na vzhodu, obupano potrebujejo pomoč. Reševalne operacije v Mandalayu so omejene zaradi pomanjkanja delovne sile, opreme in vozil, kar je za Reuters potrdil neimenovani prebivalec. “Veliko ljudi je še ujetih, pomoči preprosto ni dovolj,” je dejal.
Potres prizadel tudi sosednjo Tajsko
Potres je imel posledice tudi zunaj Mjanmara. Na Tajskem, približno 1000 kilometrov od epicentra, je v Bangkoku zrušil 33-nadstropno stolpnico v gradnji, pri čemer je umrlo najmanj devet ljudi, 47 pa jih je še pogrešanih ali ujetih pod ruševinami, med njimi tudi delavci iz Mjanmara. Reševalne akcije v prestolnici so se nadaljevale v soboto z uporabo bagrov, dronov in psov za iskanje preživelih. Namestnik tajskega premierja Anutin Charnvirakul je poudaril, da ekipe delajo 24 ur na dan in ohranjajo upanje na najdbo preživelih. Med prizadetimi je tudi 39-letna Chanpen Kaewnoi, ki čaka na novice o svoji materi in sestri, zaposlenih na gradbišču. “Želim ju spet videti,” je dejala v solzah.
Potres je razkril krhkost infrastrukture v Mjanmaru, ki ga že tako pestijo vojna in revščina. Zaprtje letališč in uničenje cest bosta še dolgo ovirala dostop do pomoči, medtem ko požari in porušene zgradbe povečujejo tveganje za dodatne žrtve. Tajski strokovnjaki ocenjujejo, da bi lahko bilo poškodovanih do 5000 zgradb, kar zahteva obsežne inšpekcije in popravila.
Portal24; Foto: Zajem zaslona na YT