Štiri države EU pozvale k zmanjšanju števila zasebnih letal

Letalo [Foto: Pexels]

Štiri države EU pozvale k zmanjšanju števila zasebnih letal

Avstrija, Francija, Irska in Nizozemska so v skladu s skupnim dokumentom pozvale Evropsko unijo (EU), naj zaostri zakone, namenjene zajezitvi podnebnih vplivov potovanj z zasebnimi letali.

Omenjene države imajo nekaj najbolj prometnih letališč v Evropi. Med njimi sta amsterdamski Schiphol in pariško letališče Charles de Gaulle.

“Zasebna in mala poslovna letala povzročijo 20-krat več emisij CO2 kot običajni komercialni leti”

Aprila je Schiphol napovedal, da bo prepovedal pristanke in vzlete zasebnih in malih poslovnih letal, za katere letališče trdi, da povzročajo 20-krat več emisij CO2 kot običajni komercialni leti. Vzporedno je Francija ta teden prepovedala kratke domače komercialne lete na progah, kjer je potnikom na voljo dovolj storitev železniškega prometa.

V dokumentu, ki so ga delile s članicami EU pred srečanjem njihovih prometnih ministrov prihodnji teden, so štiri države izjavile, da menijo, da bi moral “prevelik” ogljični odtis, ki ga ustvarjajo potovanja z zasebnimi letali, EU spodbuditi k ukrepanju.

“Menimo, da je temu vprašanju treba posvetiti večjo pozornost na ravni EU. Zlasti z oceno možnosti za uvedbo strožjih regulativnih ukrepov za potovanja z zasebnimi letali. Naš cilj je zagotoviti, da vsakdo prispeva svoj pošten delež k skupnemu prizadevanja za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov,” navaja dokument.

Lani je bilo zaradi porasta letov z zasebnimi letali v Evropi izpuščenih več kot 5,3 milijona ton CO2

Leta 2022 so se poleti z zasebnimi letali v Evropi povečali za 64 odstotkov. Ob tem je bilo izpuščenih več kot 5,3 milijona ton CO2, kaže raziskava nizozemskega svetovalnega podjetja CE Delft. Raziskavo je naročil Greenpeace.

To je le delček od 147 milijonov ton CO2, ki so jih leta 2019 izpustili vsi leti iz EU ter Islandije, Liechtensteina, Norveške in Švice, preden je pandemija covida-19 začasno ustavila ta sektor, ugotavlja Agencija EU za varnost zračnega prometa.

Prometni ministri EU se bodo sestali junija sestali

Podnebni aktivisti se že dolgo pritožujejo nad visokimi emisijami ogljika na osebo pri letenju z zasebnimi letali. Približno sto protestnikov je v torek prekinilo lete na ženevskem letališču in zahtevalo prepoved poletov.

Prometni ministri EU se bodo sestali 1. junija. Razpravljali bodo o dokumentu, ki so ga pripravile štiri države. Glede na reformo trga ogljika v EU se bodo evropske letalske družbe v naslednjih nekaj letih soočile z višjimi stroški, ko gre za emisije CO2.

EU se je dogovorila o zavezujočih ciljih za letalske prevoznike glede uporabe bolj trajnostnega goriva.

vir Foto: Pexels Portal24