Strateška nesposobnost: Kako uničuje odnose in kako se ji izogniti

ByAlenka Mirnik

22. februarja, 2025 , , ,
Kuhanje [Foto: Pixabay]

Strateška nesposobnost: Kako uničuje odnose in kako se ji izogniti

Strateška nesposobnost je vedenjski vzorec, pri katerem posameznik namerno ohranja vtis, da ni sposoben opraviti določenih nalog ali prevzeti odgovornosti. Ta pojav se lahko pojavi v delovnem okolju, a še posebej izrazito vpliva na partnerske odnose. Medtem ko je v nekaterih primerih lahko nezavedna posledica vzgoje ali osebnih izkušenj, je pogosto taktika za izogibanje neprijetnim ali zahtevnim situacijam.

Partner, ki se poslužujejo strateške nesposobnosti, pogosto uporablja izgovore, kot so: “Tega ne znam narediti,” “Vedno mi gre narobe,” ali “Ti to bolje znaš, zato bom pustil tebi.” Ti izgovori so lahko povezani z vsakodnevnimi opravili, od gospodinjskih nalog do pomembnih odločitev v zvezi s skupnim življenjem.

Eden od ključnih pokazateljev je, da ta partner kljub ponavljajočim se situacijam ne poskuša izboljšati svojih sposobnosti ali pridobiti novih veščin. Namesto tega prenaša breme na drugega partnerja, ki s tem prevzema nesorazmerno velik del odgovornosti.

Posledice za odnos

Dolgotrajna strateška nesposobnost lahko povzroči neravnovesje v partnerskem odnosu. Posameznik, ki se vedno znova znajde v vlogi tistega, ki “popravlja” in “nosi breme”, se lahko prične počutiti preobremenjenega in nezadovoljnega. To lahko vodi v:

  • Pomanjkanje spoštovanja – partner, ki ves čas prevzema odgovornosti, se lahko prične počutiti zmanjšanega pomena in podcenjenega.
  • Občutek izkoriščanosti – če ena oseba stalno opravlja večino nalog, lahko s časoma pride do zamere.
  • Povečan stres – neravnovesje v partnerskem odnosu pogosto vodi v povečan stres in zmanjšano zadovoljstvo v zvezi.
  • Možen razhod – če ni sprememb, lahko dolgotrajna obremenitev enega partnerja privede do odtujitve in celo razhoda.

Kako se spoprijeti s to težavo?

Prvi korak pri reševanju problema je prepoznavanje vzorca in iskren pogovor med partnerjema. Pomembno je, da se jasno izrazi, kako razdelitev odgovornosti vpliva na odnos. Namesto obtoževanja je smiselno poudariti občutke in dejanske posledice, ki jih ima takšno vedenje.

Nekaj konkretnih ukrepov:

  • Jasna komunikacija – partnerja se morata odkrito pogovoriti o pričakovanih obveznostih.
  • Postopno povečevanje odgovornosti – posameznik, ki se izmika odgovornosti, lahko postopoma prevzame manjše naloge in jih s časom nadgrajuje.
  • Določanje mej – partner, ki se počuti preobremenjenega, mora jasno postaviti meje in zavrniti dodatne obremenitve.
  • Spodbujanje samostojnosti – ključno je spodbujati prevzemanje odgovornosti namesto popravljanja napak ali nadomeščanja partnerja pri nalogah.

Strateška nesposobnost lahko resno ogrozi partnerski odnos, če se je ne obravnava pravočasno. Medtem ko je v nekaterih primerih lahko nezavedno vedenje, se pogosto uporablja kot taktika za izogibanje neprijetnim obveznostim. Ključ do rešitve je v odprti komunikaciji, vzajemnem razumevanju in vzpostavljanju ravnovesja v razdelitvi nalog. Partnerski odnos je namreč najbolj trden, kadar oba partnerja enakovredno prispevata k skupnemu življenju.

Portal24; Foto: Pixabay