Strokovnjaki zaskrbljeni zaradi ukrajinskega ofenzivnega načrta
Ukrajina je za prihodnje mesece oblikovala ambiciozno vojaško strategijo, ki zahteva močno podporo zahodnih zaveznikov, zlasti Združenih držav Amerike. Predsednik Volodimir Zelenski je predstavil svoj načrt, ki je močno ofenziven in temelji na uporabi zahodnega orožja znotraj Rusije. Načrt pa med zahodnimi strokovnjaki in politiki povzroča skrb, saj ni jasno, ali bo prepričal ključne zaveznike, vključno z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom, da ga podprejo.
Zelenski zahteva uporabo zahodnega orožja na ruskem ozemlju
Ena ključnih točk Zelenskega načrta je dovoljenje za uporabo zahodnega orožja znotraj Rusije, kar vključuje tudi vojaško podporo za ohranitev nadzora nad delom ruskega ozemlja v regiji Kursk. Zelenski namerava to ozemlje uporabiti kot “pogajalski adut” v prihodnjih pogajanjih z Rusijo. Vendar pa številni strokovnjaki dvomijo, da bo ta pristop sprejet pri Zahodnih partnerjih.
Michael Kimmage, profesor zgodovine hladne vojne, je za Euronews izrazil dvom glede možnosti, da bi Kremelj v bližnji prihodnosti pripravljen sodelovati v pogajanjih. “Rusija je trenutno enako, če ne celo bolj agresivna kot na začetku vojne,” je dejal Kimmage. Kimmage je pri slednjem opozoril tudi na nedavne napovedi Vladimirja Putina o povečani mobilizaciji ruskih enot.
ZDA previdne pri podpiranju napadov na Rusijo
Kljub večmesečnemu lobiranju Zelenskemu doslej ni uspelo prepričati ZDA, da bi dovolile uporabo zahodnega orožja na ruskem ozemlju. Pred srečanjem z ameriškim predsednikom Bidnom je Zelenski novinarjem v Kijevu izrazil upanje, da bo Biden podprl njegov načrt, ki zahteva “hitre odločitve” zahodnih partnerjev. ZDA in druge zaveznice so sicer dale jasno vedeti, da bi bilo izvajanje napadov znotraj Rusije preveč tvegano in provokativno, saj bi lahko vodilo v resno stopnjevanje konflikta.
Kimmage meni, da Biden verjetno ne bo popustil glede te točke. “Biden nikoli ni bil nejasen glede omejitev pomoči Ukrajini,” je dejal Kimmage, ki verjame, da bo večina omejitev verjetno ostala. Po njegovem mnenju se Zelenski dobro zaveda teh omejitev in kompleksnosti premikanja stališč ameriškega predsednika. Vendar pa Kimmage poudarja, da bi lahko pritisk prinesel delne rezultate, saj se pri pogajanjih pogosto doseže kompromis.
Priprava na morebitne spremembe v Washingtonu
Zelenski načrtuje, da bo ofenzivo izvedel pred morebitnimi političnimi spremembami v ZDA. Zavedajoč se možnosti, da bi lahko demokrati izgubili Belo hišo v korist administracije Trump-Vance, ki bi bila verjetno manj naklonjena Ukrajini, je njegov načrt zasnovan za ključne odločitve v obdobju od oktobra do decembra.
Viri, ki so seznanjeni z načrtom, trdijo, da bo Kijev ta teden načrt predstavil Beli hiši, kjer ga bodo opisali kot “most” do drugega mirovnega vrha, na katerem bi lahko do konca leta sodelovala tudi Rusija.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pexels