Štrukelj: Splošen dvig plač v javnem sektorju je nujen
Po poletnem premoru se bodo prihodnji teden nadaljevala pogajanja med vlado in reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Čeprav krovna pogajanja še niso predvidena, bodo stebrna pogajanja, ki se osredotočajo na uvrstitve posameznih delovnih mest, ključnega pomena. Predstavniki vlade in sindikatov so julija podpisali dokument, ki potrjuje doslej usklajene zadeve, vključno z načinom prehoda na nov plačni sistem in usklajevanjem plač z inflacijo.
Nov plačni sistem: Zagotovilo minimalne plače
Vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je izpostavil pomembno novost, da ob prehodu na nov plačni sistem nihče ne bo imel nižje plače od minimalne. Poudaril je, da bo ta standard veljal tudi v prihodnje, kar predstavlja pomembno varovalko za zaposlene v javnem sektorju. Kljub temu pa dogovor o vseh odprtih vprašanjih še ni dosežen, kar pomeni, da se bodo v prihajajočem tednu osredotočili predvsem na stebrna pogajanja.
Stebrna pogajanja, kjer se usklajujejo uvrstitve posameznih delovnih mest, bodo imela odločilno vlogo pri prenovi plačnega sistema. Nekatere skupine zaposlenih, tudi znotraj konfederacije, so nezadovoljne s svojim položajem, kar pomeni, da bodo ta pogajanja ključna za dosego dogovora. Štrukelj opozarja, da je bolj kot o odpravi plačnih nesorazmerij mogoče govoriti o splošnem dvigu plač v javnem sektorju, kar je nujno za ohranitev kadrov v tem sektorju.
Časovni pritisk za dokončanje pogajanj
Tako vladna kot sindikalna stran sta že pred poletjem opozarjali, da časa za dogovor ni veliko, če želi nova ureditev plač zaživeti s 1. januarjem 2025. Spremembe vključujejo sprejem novega plačnega zakona, kolektivne pogodbe za javni sektor ter spremembe kolektivnih pogodb dejavnosti in poklicev. Del prehoda vključuje tudi aktivnosti delodajalcev, ki bodo morali sprejeti nove akte o sistemizaciji in izdati nove pogodbe o zaposlitvi ali anekse k obstoječim pogodbam.
Po besedah Branimirja Štruklja bi vlada želela pogajanja zaključiti do konca septembra, a opozarja, da je ta rok preoptimističen. Kljub temu meni, da bi lahko zastavljeni cilj še vedno dosegli, če se pogajanja uspešno zaključijo do konca oktobra. To bi omogočilo pravočasen prehod na nov plačni sistem.
Privabljanje mladih kadrov: Več kot le plače
Poleg zvišanja plač bo za privabljanje mladih in perspektivnih kadrov v javno upravo potrebna širša prenova delovnih pogojev. Modernizacija javne uprave bo zahtevala urejeno in fleksibilno delovno okolje, izboljšanje informacijsko-komunikacijskih tehnologij, poenostavitev upravnih postopkov in jasno začrtane karierne poti. Te spremembe bi lahko ustvarile privlačnejše pogoje, ki bi mlade prepričali v zaposlitev v javnem sektorju.
Nov plačni sistem bo odpravil plačna nesorazmerja, ki so se nabrala skozi leta, a ta razmerja morajo temeljiti tudi na zahtevnosti nalog. Pomembno vlogo bo imel tudi sistem nagrajevanja, ki bi moral spodbujati proaktivnost javnih uslužbencev. Izredna profesorica Tatjana Kozjek opozarja, da je potrebno izboljšati načine nagrajevanja, da bi zadržali najbolj nadarjene kadre, ki jim trenutno gospodarstvo ponuja boljše plače. Sprememb je potreben tudi trenutni sistem napredovanj, ki se je izrodil zaradi varčevalnih ukrepov v preteklih letih.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Zajem zaslona