Študija: 4,5 odstotka preživelih s COVID-19 razvije ME/CFS
Raziskava, objavljena 13. januarja v znanstveni reviji Journal of General Internal Medicine, razkriva, da približno eden od 22 preživelih po okužbi s COVID-19 razvije mialgični encefalomielitis oziroma sindrom kronične utrujenosti (ME/CFS). Ta izčrpavajoča bolezen, ki jo je težko diagnosticirati in za katero trenutno ni odobrenih zdravil, bistveno poslabša kakovost življenja bolnikov.
ME/CFS je stanje, ki pogosto sledi virusnim ali bakterijskim okužbam, kot so virus Epstein-Barr, ki povzroča mononukleozo, in bakterija Coxiella burnetii, ki povzroča mrzlico Q, navaja Live Science. Ključni simptomi vključujejo kronično utrujenost, ki je ne omilijo počitek ali spanje, neosvežilen spanec, kognitivne težave (imenovane možganska megla) in ortostatsko intoleranco, kar pomeni padec krvnega tlaka ob vstajanju.
Po ocenah, ki jih je podala raziskovalka Beth Pollack z MIT, naj bi se zaradi COVID-19 v ZDA razvilo več kot sedem milijonov primerov ME/CFS. Njena ocena temelji na rezultatih te raziskave, demografskih podatkih ameriškega popisa prebivalstva in raziskavi ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC), ki preučuje posledice pandemije.
ME/CFS prizadene približno enega od sto odraslih v Združenih državah Amerike. Raziskovalci opozarjajo, da ME/CFS pogosto prekriva simptome z dolgotrajno boleznijo COVID, kar otežuje razlikovanje med obema stanjem.
Povezava med COVID-19 in ME/CFS
Raziskovalci so analizirali podatke 11.785 odraslih, ki so preboleli COVID-19, in 1.439 odraslih, ki niso nikoli zboleli za to boleznijo. Pri slednjih so okužbo izključili z negativnimi testi na prisotnost virusa in protiteles, pri čemer so upoštevali, da raven protiteles skozi čas upada.
Udeleženci so na vsake tri mesece izpolnili vprašalnike, ki so spremljali morebitne simptome ME/CFS. Tisti z že obstoječo diagnozo ME/CFS so bili izključeni iz raziskave. Za diagnozo ME/CFS je potrebno izpolnjevanje posebnih kriterijev, ki vključujejo kronično utrujenost, poslabšanje simptomov po telesnem ali duševnem naporu, slab spanec in bodisi kognitivno okvaro bodisi ortostatsko intoleranco.
Rezultati so pokazali, da je ME/CFS razvilo 4,5 odstotka odraslih, ki so preboleli COVID-19, v primerjavi z 0,6 odstotka udeležencev, ki niso nikoli zboleli za COVID-19. To pomeni, da okužba s COVID-19 poveča tveganje za razvoj ME/CFS za več kot sedemkrat.
Spolna razlika v pojavnosti
Raziskava je razkrila, da je 79,5 odstotka udeležencev, ki so razvili ME/CFS, žensk. To se ujema s prejšnjimi raziskavami, ki kažejo, da ME/CFS in dolgotrajni COVID nesorazmerno prizadeneta ženske. Raziskovalka Beth Pollack je poudarila potrebo po preučevanju vloge spolnih hormonov in razlik med spoloma pri imunskih odzivih na okužbo.
Dodatno je raziskava pokazala, da je bilo 88,7 odstotka udeležencev z ME/CFS po COVID-19 diagnosticiranih tudi z dolgotrajno boleznijo COVID. Dr. Anthony Komaroff z medicinske fakultete Harvard je poudaril, da ME/CFS in dolgotrajni COVID delita številne simptome ter osnovne biološke nenormalnosti v delovanju možganov, imunskega sistema, presnove energije in kardiovaskularnega sistema.
Da bi zmanjšali vpliv demografskih razlik in zdravstvenega stanja med skupinami, so raziskovalci uporabili metodo ujemanja rezultatov nagnjenosti. To je omogočilo natančnejšo primerjavo med osebami, ki so prebolele COVID-19, in tistimi, ki se z virusom niso okužile.
Portal24; Foto: Pixabay