Švicarski raziskovalci preizkušajo antidepresiv kot potencialno zdravljenje za glioblastom
Švicarski znanstveniki so objavili obetavne rezultate v boju proti glioblastomu, enemu najbolj agresivnih in trenutno neozdravljivih možganskih tumorjev. V nedavno objavljeni študiji v prestižni znanstveni reviji Nature Medicine raziskovalci iz Univerzitetne bolnišnice Zürich (USZ) poročajo, da so med testiranjem različnih zdravil odkrili, da je antidepresiv vortioksetin lahko učinkovit pri zdravljenju te smrtonosne oblike raka.
Glioblastom je hitro rastoči možganski tumor, ki smrt bolnika običajno povzroči v 12 do 18 mesecih po postavitvi diagnoze. Možganskega raka je težko zdraviti. Krvno-možganska pregrada, naravni filter med možgani in preostalim telesom, namreč preprečuje mnogim zdravilom, da bi učinkovito dosegla tumor. Zato je iskanje novih terapij za glioblastom velik izziv v sodobni medicini.
Raziskava: prebojna vloga antidepresiva vortioksetina
Raziskovalci USZ so se v tej študiji osredotočili na iskanje zdravil, ki lahko prehajajo to oviro. Preizkusili so 132 različnih zdravil, vključno z antidepresivi, zdravili za Parkinsonovo bolezen in antipsihotiki, na rakavih tkivih bolnikov z glioblastomom, ki so bili pred kratkim operirani. Poleg tega so uporabili računalniško modeliranje in študije na laboratorijskih miših, da bi ocenili učinkovitost zdravil.
Rezultati so pokazali, da je bil vortioksetin, antidepresiv, ki se že uporablja za zdravljenje hude depresije, najbolj učinkovit v boju proti tumorskim celicam, in sicer pri kar pri 66,7 odstotka preizkušenih bolnikov. Dr. Michael Weller, soavtor študije in vodja nevrološkega oddelka na USZ, je poudaril, da ima vortioksetin prednost, ker je varen in stroškovno učinkovit. Poleg tega je že odobren za uporabo v Evropski uniji, Švici, Združenem kraljestvu in Združenih državah Amerike pod blagovno znamko Brintellix. Slednje pomeni, da bi lahko, če bodo klinična preskušanja uspešna, kmalu dopolnil standardno terapijo za glioblastom.
Prihajajoča klinična preskušanja na ljudeh
Znanstveniki se zdaj pripravljajo na klinična preskušanja na ljudeh. V eni od načrtovanih študij bodo bolniki poleg standardne oskrbe, ki vključuje kirurgijo, kemoterapijo in obsevanje, prejemali tudi vortioksetin. V drugi študiji pa bodo raziskovalci preizkusili bolj prilagojen režim zdravljenja, da bi ugotovili, kako dobro zdravilo deluje v praksi.
Vortioksetin ni edino zdravilo, ki ga raziskovalci preučujejo v povezavi z zdravljenjem možganskega raka. , Za obetavna v zgodnjih raziskavah so se izkazala tudi druga zdravila, kot so fluoksetin (znan kot Prozac), paroksetin in brekspiprazol. Vortioksetin sicer izstopa kot najboljši kandidat.
Previden optimizem ob novih ugotovitvah
Kljub tem obetavnim rezultatom pa ostaja vprašanje, ali bodo antidepresivi resnično izboljšali izide zdravljenja pri bolnikih z glioblastomom. Nedavna švedska študija je namreč pokazala, da so bolniki z visokimi stopnjami možganskih tumorjev, vključno z glioblastomom, imeli slabše preživetje, če so jemali selektivne zaviralce ponovnega privzema serotonina (SSRI): Slednje je skupina antidepresivov, kamor spadata fluoksetin in vortioksetin.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik