Študija: Klimatske naprave dvignejo temperaturo mest

ByAna Koren

30. avgusta, 2023

Študija: Klimatske naprave dvignejo temperaturo mest

Nova študija je razkrila zaskrbljujoče podatke o vplivu klimatskih naprav na okolje v času vročinskih valov. Rezultati raziskave kažejo, da lahko odpadna toplota, ki jo izločajo mestne klimatske naprave med vročinskimi valovi, zunanjo temperaturo dejansko dvignejo za več kot 2 stopinji Celzija.

Zaradi pogostejših in intenzivnejših vročinskih valov v Evropi se je pojavila potreba po učinkovitih rešitvah za ohladitev prostorov. Kljub splošnemu prepričanju, da klimatske naprave hladijo okolico, je resnica presenetljiva – prispevajo k segrevanju. Nedavno je levičarska poslanka Mathilde Panot v Franciji sprožila razpravo o uporabi klimatskih naprav. Panot je namreč opozorila, da bi se lahko temperatura v mestih zaradi njihove množične uporabe dvignila za do 2 stopinji Celzija.

Osnova za to opozorilo je študija, objavljena leta 2020. Študija je predvidevala scenarij, kjer bi v vseh mestnih stavbah, podobnih Parizu, med vročinskim valom uporabljali klimatske naprave za vzdrževanje notranje temperature pri 23 stopinjah Celzija. Rezultati te raziskave so pokazali, da bi sistematična uporaba klimatskih naprav v devetih dneh vročinskega vala lahko povzročila dvig zračne temperature za do 2,4 °C.

A kako pride do tega paradoksa?

Klimatske naprave delujejo kot toplotne črpalke, pri čemer oddajajo vroč zrak navzven. Slednje pa pripomore k segrevanju okolja. Poleg tega te naprave porabijo izjemno veliko električne energije, prispevajo k emisijam škodljivih plinov v ozračje in s tem k segrevanju planeta.

Raziskave že dalj časa dokumentirajo povezavo med uporabo klimatskih naprav in naraščanjem temperatur v mestih. Študija, objavljena v Journal of Geophysical Research: Atmospheres leta 2014, je pokazala, da lahko odvečna toplota, ki jo izločajo mestne klimatske naprave, zunanjo temperaturo ponoči dvigne za 1 do 1,5 stopinje Celzija.

Ob upoštevanju napovedi podnebnih sprememb se zdi, da bodo mesta postajala še bolj vroča. To pa bo še povečalo povpraševanje po klimatskih napravah za notranje prostore. Vročinski valovi, ki so nekoč prihajali enkrat na desetletje, se zdaj dogajajo skoraj trikrat pogosteje, opozarja najnovejše poročilo Medvladnega foruma o podnebnih spremembah (IPCC).

V luči teh ugotovitev postaja jasno, da je čas, da razmislimo o alternativah klimatskim napravam. Znanstveniki, odgovorni za prej omenjeno študijo iz leta 2020, so predlagali več možnosti za ohlajanje mest, vključno z več zelenimi površinami, izolacijo zgradb in izobraževanjem prebivalstva o strategijah za hladitev med vročinskimi valovi. Če bi se uvedli vsi ti ukrepi, bi lahko zunanjo temperaturo zraka ponoči znižali celo za 4,2 °C, kot je pokazala študija.

vir Foto: Pexels

Portal24