Študija: Večne kemikalije ogrožajo zdravje ledvic pri mladih odraslih

ByAna Koren

7. novembra, 2024
[Foto: Freepik]

Študija: Večne kemikalije ogrožajo zdravje ledvic pri mladih odraslih

Nova študija je pokazala, da lahko “večne kemikalije,” kot so per- in polifluoroalkilne snovi (PFAS), negativno vplivajo na delovanje ledvic pri mladih odraslih. Raziskava je povezala izpostavljenost PFAS z disregulacijo črevesnega mikrobioma, kar lahko povzroči poškodbe ledvic, poroča Euronews. PFAS so sintetične kemikalije, ki se uporabljajo v vsakdanjih izdelkih, kot so pohištvo, embalaža za živila in kuhinjska posoda proti prijemanju. V okolju in človeških telesih pa so prisotne zaradi svoje dolgotrajne obstojnosti.

Po navedbah raziskovalcev se skoraj vsak posameznik sooča z določeno stopnjo izpostavljenosti PFAS, ki jih je mogoče najti celo v vodi iz pipe. V krvi večine ljudi so te kemikalije prisotne, vendar ni znanih načinov za njihovo odstranitev iz telesa. Dolgoročna izpostavljenost PFAS je povezana s številnimi zdravstvenimi težavami, med drugim z boleznimi jeter, ščitnice, rakom, debelostjo, težavami s plodnostjo in ledvično boleznijo.

Nova povezava med PFAS in mikrobiomom črevesja

Študija, izvedena na 78 mladih odraslih, starih od 17 do 22 let, je pokazala, da lahko izpostavljenost PFAS spremeni sestavo črevesnega mikrobioma in posledično zmanjša funkcijo ledvic do 50 odstotkov, navaja Euronews. Raziskovalci so analizirali vzorce krvi in blata udeležencev ter po štirih letih ocenili stanje njihovih ledvic. Ugotovili so, da so posamezniki z večjo izpostavljenostjo PFAS imeli znatno slabše delovanje ledvic. Ti učinki so bili povezani z zmanjšanjem protivnetnih presnovkov, ki jih proizvajajo določene bakterije, in povečanim številom vnetnih presnovkov.

Rezultati so bili objavljeni v reviji Science of the Total Environment. Kljub omejitvam, kot je majhnost vzorca, študija ponuja vpogled v možne strategije za zaščito ledvic pred PFAS, ki jih oblikovalci politik lahko uporabijo pri razvijanju smernic za zaščito javnega zdravja.

Potencialne posledice za javno zdravje

Po besedah dr. Jesseja Goodricha, višjega avtorja študije, te ugotovitve prispevajo k razumevanju tveganj, ki jih prinaša izpostavljenost PFAS. Kemikalije, ki so v uporabi že desetletja, predstavljajo resno grožnjo za zdravje, saj so skoraj nerazgradljive in dolgotrajno prisotne v telesu. Raziskovalci opozarjajo na nujnost uvedbe politik, ki bi zmanjšale izpostavljenost teh kemikalij v vsakdanjem življenju in preprečile nastanek zdravstvenih težav, povezanih s PFAS.

Portal24; Foto: Freepik