Svetovna populacija v neusmiljenem primežu podnebnih sprememb
Skoraj vsa svetovna populacija je bila med junijskim in avgustovskim obdobjem izpostavljena neusmiljenemu primežu povišanih temperatura, ki so posledica človekove dejavnosti, kaže strokovno poročilo ameriške raziskovalne skupine Climate Central. Letošnje poletje je zabeležilo rekordno visoke temperature na severni polobli, kjer so dolgotrajni vročinski valovi v Severni Ameriki in južni Evropi prinesli katastrofalne gozdne požare ter visoko število smrtnih žrtev.
Podatki razkrivajo, da je bil julij najtoplejši mesec v zgodovini merjenj, medtem ko so se avgustovske temperature povzpele za dodatnih 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko obdobje. Climate Central je izvedel obsežno analizo temperatur v 180 državah in 22 ozemljih, kjer so ugotovili, da je kar 98 odstotkov svetovnega prebivalstva izpostavljeno višjim temperaturam, predvsem zaradi emisij ogljikovega dioksida.
Andrew Pershing, podpredsednik Climate Central, je dejal: “Dobesedno nihče na Zemlji ni ubežal vplivu globalnega segrevanja v zadnjih treh mesecih.” Po njegovih besedah so se višje temperature pojavile v vseh državah, tudi na južni polobli, kjer bi bile običajno nižje.
Znanstveniki so primerjali vročinske valove in temperature, ki so najverjetneje posledica podnebnih sprememb, s temperaturnimi modeli, ki izključujejo vpliv izpustov toplogrednih plinov. Rezultati kažejo, da bi vročinski valovi v Severni Ameriki in južni Evropi bili praktično nemogoči brez vpliva podnebnih sprememb.
Friederike Otto, klimatologinja na Inštitutu za podnebne spremembe in okolje Grantham, je poudarila: “Vročinski valovi, ki smo jih opazili v Severni Ameriki in južni Evropi, ne bi bili mogoči brez podnebnih sprememb.” Njena ekipa je izvedla temeljito analizo izoliranih vročinskih valov in potrdila, da bi bili ti skoraj nemogoči brez človekovega vpliva na podnebje.
Foto: Pixabay