Svetovne delnice zrasle kljub umirjenemu Wall Streetu

Svetovne delnice zrasle kljub umirjenemu Wall Streetu

V ponedeljek so svetovne delnice zabeležile rast, kljub temu da je bilo dogajanje na Wall Streetu zaradi nepričakovane šibkosti proizvodnih podatkov v ZDA umirjeno, kar je povečalo negotovost glede prihodnjih obrestnih mer. Medtem se je evrsko območje pripravljalo na znižanje obrestnih mer, ki naj bi ga Evropska centralna banka (ECB) napovedala v četrtek.

Indeksi in gibanja na trgih

V New Yorku je zgodaj zvečer svetovni indeks cen MSCI za vse države dodal 0,41 odstotka. Ameriške delnice so se gibale med dobički in izgubami, pri čemer je prišlo do tehnične napake na newyorški borzi glede pasov “Limit Up-Limit Down”, kar je povzročilo nestanovitnost pri več delnicah. Borza je sporočila, da preiskuje težavo in bo zagotovila informacije v najkrajšem možnem času.

Indeks S&P 500 se je zvišal za 0,1 odstotka. Industrijsko povprečje Dow Jones je izgubilo 0,3 odstotka. Nasdaq Composite pa je pridobil 0,6 odstotka. Vseevropski indeks STOXX je prav tako zabeležil rast, in sicer za 0,32 odstotka.

Obveznice in dolar

Referenčna donosnost ameriških državnih obveznic je padla na najnižjo vrednost v zadnjih dveh tednih, dolar pa je prav tako oslabel, potem ko so podatki pokazali, da se je proizvodna dejavnost v ZDA maja upočasnila že drugi mesec zapored. Nova naročila blaga so se zmanjšala najbolj v zadnjih dveh letih. Ti podatki so okrepili špekulacije, da bi Federal Reserve letos lahko znižal obrestne mere, čeprav so nekateri vlagatelji še vedno skeptični, saj inflacija ostaja nad 2-odstotnim ciljem FED-a.

Pričakovanja v Evropi

V Evropi vlagatelji pričakujejo, da bo ECB v četrtek znižala referenčno obrestno mero za 25 bazičnih točk na 3,75 odstotka. Jean Boivin, vodja Blackrock Investment Institute, je dejal: “Vidimo, da inflacija omejuje, koliko lahko centralne banke znižajo obrestne mere. Vidimo, da ohranjajo visoke stopnje dlje.”

Referenčna donosnost 10-letnih obveznic je padla za 11 bazičnih točk na 4,4021 odstotka, kar je najmanj od 16. maja. Donosnost dvoletnih obveznic pa je padla za 7 bazičnih točk na 4,823 odstotka. To je sicer najnižja vrednost po 21. maju.

Šteje se, da bo ECB skoraj zagotovo znižala obrestne mere, vendar po presenetljivo močnih podatkih o inflaciji v evrskem območju prejšnji teden trgi zdaj umirjajo cene za manj kot 60 bazičnih točk.

Kitajska in druge globalne novice

Ponedeljkovi podatki so pokazali, da je kitajska tovarniška dejavnost maja rasla najhitreje v približno dveh letih, kar je povečalo optimizem na trgih. To je sledilo petkovim številkam, ki so pokazale, da je Fed želeno merilo inflacije aprila ostalo nespremenjeno. Brown je dodal: “Odločitev ECB je morda najpomembnejši dogodek, ki ga je treba spremljati, zlasti po podatkih o inflaciji iz prejšnjega tedna, ki povečujejo grozljivo tveganje, da bo letos prišlo le še do enega zmanjšanja po znižanju za 25 bazičnih točk v četrtek.”

Trgi predvidevajo okoli 80-odstotno verjetnost, da bo kanadska centralna banka znižala obrestne mere na svojem sestanku v sredo, in približno 60 bazičnih točk letošnjega umirjanja, čeprav analitiki upajo na večje umirjanje.

Valutni trgi in surovine

Po šibkih proizvodnih podatkih v ZDA je dolar padel na tritedensko dno. Indeks dolarja, merilo vrednosti ameriške valute v primerjavi s šestimi glavnimi valutami, je zdrsnil za 0,48 odstotka na 104,09. Dolar je prav tako padel na najnižjo vrednost v dveh tednih v primerjavi z jenom in nazadnje padel za 0,6 odstotka na 156,245. Evro se je glede na dolar zvišal za 0,5 odstotka na 1,0901 dolarja.

Mehiški peso je oslabel, potem ko je vladajoča stranka razglasila Claudio Sheinbaum za zmagovalko predsedniških volitev. Ameriški dolar je nazadnje zrasel za 4,1 odstotka na 17,70 pesosov. Indijska rupija se je okrepila. Indijski delniški trg pa je dosegel rekordno visoko raven, podprta s pričakovanji o trajni gospodarski rasti, ko je bilo videti, da bo premier Narendra Modi dobil tretji mandat.

Zlato se je podražilo za 1 odstotek na 2.350,17 dolarjev za unčo. Cene zlata se krepijo že štiri mesece zapored, k čemur so delno pomagali nakupi pri centralnih bankah in na Kitajskem.

Cene nafte so po tem, ko je OPEC+ sprejel zapleteno odločitev glede proizvodnje padle. Nafta Brent je padla za 3,61 odstotka na 78,18 dolarjev za sod. Ameriška nafta je cenejša za 3,78 odstotka na 74,08 dolarjev za sod. Cene evropskega zemeljskega plina so se dvignile za več kot 8 odstotkov na najvišjo vrednost v tem letu pri več kot 37 evrih/MWh, zaradi izpada na Norveškem, ki je močno znižal izvoz.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Freepik