Švica in Italija zaradi taljenja alpskih ledenikov na novo začrtali meje
[Vir: The Guardian] – Švica in Italija sta po večletnih nesoglasjih glede alpske meje, ki jo določajo ledeniki, dosegli dogovor o novi meji. Zaradi taljenja ledenikov, ki so posledica globalnega segrevanja, so se meje pod vrhom Matterhorn, enim najvišjih vrhov v Evropi, začele premikati. Matterhorn leži med švicarsko regijo Zermatt in italijansko dolino Aoste, pri čemer spremembe vplivajo tudi na bližnja smučišča.
Ledeniki po vsej Evropi, ki je ena najhitreje segrevajočih se celin, se zaradi podnebnih sprememb pospešeno umikajo. Kot je pojasnila švicarska vlada, so pomembni deli meje določeni z razvodji ali grebeni ledenikov, ki pa se spreminjajo zaradi taljenja ledu. Državi sta se tako sporazumeli, da bosta mejo prilagodili, da bo upoštevala spremembe na terenu in hkrati ustrezala gospodarskim interesom, še posebej v območjih, kot so Testa Grigia, Plateau Rosa in smučišče Zermatt.
Nova meja je bila sprejeta maja 2023, Švica je dogovor že uradno potrdila, Italija pa še čaka na uradni podpis. Ta dogovor prihaja v času, ko švicarski ledeniki doživljajo velike izgube ledu. Samo v letu 2023 so izgubili 4 odstotke svoje prostornine, kar je drugi največji letni upad doslej, najhuje pa je bilo leta 2022, ko so izgubili 6 odstotkov prostornine. Nekateri ledeniki so izginili že do te mere, da jih strokovnjaki ne merijo več.
Vse večje izgube ledu kažejo na resnost podnebnih sprememb, ki vplivajo tudi na bolj turistične in simbolične ledenike, kot je Marmolada v Dolomitih, za katerega strokovnjaki napovedujejo, da bi lahko popolnoma izginil do leta 2040.
Portal24; Foto: Pixabay/pdimaria