Szijjarto in Rubio: Konec vojne v Ukrajini je nujen
Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto se je srečal z novim ameriškim državnim sekretarjem Marcom Rubiom, razpravljala pa sta o perečem vprašanju vojne v Ukrajini. Srečanje je potekalo v času naraščajočih napetosti v ameriško-ukrajinskih odnosih, ki so se po burnem srečanju med predsednikom ZDA Donaldom Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim prejšnji teden v Ovalni pisarni precej zaostrili, navaja Euronews. Ameriško zunanje ministrstvo je v izjavi poudarilo, da je Rubio na srečanju izpostavil “nujnost končanja vojne v Ukrajini in zagotavljanja trajnega miru ter stabilnosti v regiji.” Do srečanja je prišlo le dan po tem, ko je Bela hiša napovedala zaustavitev vse vojaške pomoči Kijevu, kar je sprožilo val negotovosti glede nadaljnje podpore Ukrajini v boju proti ruski invaziji.
Prekinitev ameriške vojaške pomoči je posledica Trumpovega pritiska na Zelenskega, naj podpiše sporazum o redkih zemeljskih mineralih z ZDA in se hkrati zaveže k “mirovnim pogovorom” z Rusijo. Poteza je še dodatno zapletla že tako krhke odnose med Washingtonom in Kijevom, saj Ukrajina ostaja odvisna od zunanje podpore v boju proti ruski agresiji, ki traja že od leta 2022.
Medtem Madžarska, pod vodstvom premierja Viktorja Orbána, ohranja svoj kritični odnos do prizadevanj Evropske unije za obrambo Ukrajine. Orbán je v preteklosti večkrat nasprotoval sankcijam EU proti Rusiji, čeprav jih je na koncu podprl, in ostaja glasen zagovornik miru namesto nadaljevanja konflikta.
Evropski voditelji iščejo rešitve, Madžarska grozi z vetom
Srečanje Szijjarta in Rubia je sovpadlo s pripravami na izredni vrh EU, ki bo v četrtek posvečen Ukrajini in krepitvi evropske obrambe. Madžarska vlada je že napovedala, da bo nasprotovala morebitnemu sporazumu ali skupni izjavi, kar bi lahko otežilo enotnost bloka. V nedeljo sta Združeno kraljestvo in Francija na vrhu v Londonu predlagali “koalicijo voljnih” – skupino držav, ki bi bile pripravljene poslati vojake v Ukrajino kot jamstvo za izvajanje morebitnega mirovnega sporazuma.
Voditelji Združenega kraljestva, Kanade, Francije in drugih članic EU so se zavezali k nadaljevanju vojaške pomoči Ukrajini ter poudarili, da morajo mirovni pogovori zagotoviti ukrajinsko suverenost. Orbán je v odzivu ostro kritiziral evropske voditelje, češ da “želijo podaljševati vojno, namesto da bi se odločili za mir.”
Na evropski ravni so obrambni proračuni članic EU po začetku ruske invazije leta 2022 občutno narasli. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v torek predstavila ambiciozen načrt za ponovno oborožitev Evrope, ki bi lahko mobiliziral do 800 milijard evrov. Osnutek 112-stranskega dokumenta, ki ga je pridobila agencija Associated Press, obljublja celovit pristop k okrepitvi obrambnih zmogljivosti.
Portal24; Foto: Wikimedia/ Arno Mikkor/EU2017EE