Tajani z “ius scholae” razbija enotnost desne koalicije
Podpredsednik italijanske vlade in vodja desnosredinske stranke Forza Italia, Antonio Tajani, je ponovno sprožil politično razpravo z izrazito podporo načelu “ius scholae”, ki bi otrokom tujih rezidentov v Italiji omogočilo pridobitev italijanskega državljanstva po zaključku formalnega izobraževanja v državi. Ta poteza prinaša novo dinamiko v italijanski politični prostor. Forza Italia s tem namreč oddaljuje od svojih desnih koalicijskih partnerjev in približuje opoziciji, ki zavrača strogo politiko priseljevanja.
V govoru na radijski postaji RTL 102.5 je Antonio Tajani poudaril, da Forza Italia ostaja zvesta svojim koalicijskim partnerjem in volivcem, a je hkrati izpostavil neodvisnost svoje stranke: “Nismo ena stranka in nihče ne more dati nam naročila.” S podporo “ius scholae” se Forza Italia oddaljuje od desnih partnerjev, kot sta stranka Bratje Italije in Liga, ki nasprotujeta spremembam zakona o državljanstvu.
Tajanijeve izjave so povzročile zaskrbljenost pri premierki Giorgii Meloni, ki vodi vladajočo koalicijo in si prizadeva ohraniti njeno enotnost v času pomembnih političnih odločitev, vključno z imenovanjem novega italijanskega evropskega komisarja in pripravo državnega proračuna.
Ideološke razlike znotraj koalicije
Forza Italia, Bratje Italije in Liga, tri glavne stranke v italijanski vladi, sedijo v treh različnih skupinah v Evropskem parlamentu, kar odraža njihove ideološke razlike. Medtem ko Bratje Italije in Liga zagovarjata strogo politiko glede priseljevanja in državljanstva, Tajani z “ius scholae” poudarja bolj zmeren in proevropski pristop.
Trenutni italijanski zakon o državljanstvu, ki temelji na načelu “ius sanguinis” ali “krvni pravici”, državljanstvo podeljuje na podlagi porekla. Slednje pomeni, da morajo tisti, ki niso rojeni italijanskim staršem, izpolnjevati dolgotrajne pogoje za naturalizacijo, vključno z desetimi leti neprekinjenega bivanja v Italiji.
Tajani je kritiziral obstoječi sistem, saj meni, da mnogi zaprosijo za italijansko državljanstvo zgolj zato, da bi pridobili evropski potni list, ne pa zaradi resnične povezave z Italijo. Poudaril je, da italijansko državljanstvo letno pridobi okoli 40.000 potomcev italijanskih izseljencev, predvsem iz Srednje in Južne Amerike, čeprav ne prebivajo v Italiji. Po njegovem mnenju bi moralo biti državljanstvo podeljeno otrokom, ki v Italiji zaključijo obvezno izobraževanje, s čimer bi lahko skoraj milijon otrok s tujim državljanstvom, ki obiskujejo italijanske šole, pridobilo pravico do državljanstva.
Odzivi znotraj koalicije
Na Tajanijevo pobudo so se različno odzvali tudi znotraj koalicije. Matteo Salvini, vodja Lige in sopredsednik vlade, je odločno zavrnil kakršne koli spremembe zakona o državljanstvu. Salvini namreč meni, da to “ni prednostna naloga”. Salvini je Tajanijev predlog označil kot “lastno idejo Forza Italia, ki bo tako tudi ostala”. Salvini je s tem jasno izrazil, da Liga ne podpira reforme.
Premierka Giorgia Meloni se je odločila, da o tej zadevi ne bo javno komentirala, in se je namesto tega osredotočila na širši program svoje vlade. Stranka Bratje Italije, ki jo vodi Meloni, ni pokazala jasne podpore reformi zakona o državljanstvu, kar kaže, da to vprašanje ni prioriteta vlade.
Kljub različnim mnenjem znotraj koalicije, se zdi, da je Tajanijeva podpora “ius scholae” del širše strategije Forza Italia, ki želi okrepiti svojo proevropsko držo in pritegniti zmerne volivce. S tem se stranka tudi pripravlja na morebitno sodelovanje z opozicijo, kar je v preteklosti že izkazala v Evropskem parlamentu.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Wikimedia/Bolgarsko predsedstvo EU2018BG