Tečaj dolarja padel na štirimesečno najnižjo raven
Prejšnji teden so na svetovnih valutnih trgih zabeležili pomembne spremembe, pri čemer je tečaj ameriškega dolarja padel na najnižjo raven v več kot štirih mesecih. Padec je bil posledica slabših gospodarskih kazalnikov iz ZDA in pričakovanj, da bo Federal Reserve (FED) septembra začel zniževati obrestne mere. Nasprotno pa je japonski jen zabeležil pomembno rast, saj je japonska centralna banka po 17 letih začela zaostrovati denarno politiko.
Indeks dolarja je prejšnji teden upadel za 1,07 odstotka, končal je pri 103,21 točke, med trgovanjem v petek pa je za kratek čas padel na 103,12 točke, kar je najnižja raven po 14. marcu. Hkrati se je tečaj evra v primerjavi z dolarjem okrepil za 0,51 odstotka, na 1,0912 dolarja.
Tečaj ameriške valute je bil pod pritiskom šibkejših gospodarskih kazalnikov, predvsem zaradi upočasnitve industrijske aktivnosti, ki je julija dosegla najnižjo raven v zadnjih osmih mesecih. Poročilo o zaposlovanju je pokazalo, da so ameriški delodajalci prejšnji mesec odprli le 114.000 novih delovnih mest, kar je precej manj od pričakovanih 175.000. Stopnja brezposelnosti se je povečala z junijskih 4,1 na 4,3 odstotka.
Gospodarstvo se upočasnjuje
Takšni podatki so povečali pričakovanja, da bo FED septembra sprostil denarno politiko. Trg zdaj špekulira o 71-odstotni verjetnosti, da bo FED septembra znižal obrestne mere za pol odstotne točke. Pred objavo podatkov o zaposlovanju je bila verjetnost za znižanje ocenjena na 0,25 odstotne točke.
Wasif Latif, predsednik in glavni investicijski direktor pri Sarmaya Partners, je izjavil: “Tako je videti strah pred upočasnitvijo. Trg se zdaj zaveda, da se gospodarstvo res upočasnjuje.”
Medtem se je tečaj jena v primerjavi z dolarjem zvišal za 4,6 odstotka na 146,62 jena, kar je najvišja raven po februarju. Julija je jen v primerjavi z ameriško valuto zrasel za sedem odstotkov, kar je posledica deviznih intervencij japonskih denarnih oblasti in ustavitve t.i. povezane trgovine.
Dodatno je jen okrepil sredin dvig obrestne mere japonske centralne banke na 0,25 odstotka, kar je najvišja raven po letu 2008. Ben Bennett, naložbeni strateg pri Legal and General Investment Management, je komentiral: “Presenetila me je tako ostra poteza. Mislil sem, da je nedavno okrevanje jena zmanjšalo pritisk na dvig obrestnih mer.”
Ti dogodki kažejo na kompleksno dinamiko svetovnih valutnih trgov, kjer gospodarski kazalniki in centralne banke igrajo ključno vlogo pri oblikovanju tečajev.
[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Freepik