Teden na trgih bo vroč: V središču pozornosti ECB, FED in kitajski BDP
Evropska centralna banka (ECB) bo ta teden sprejemala odločitev o obrestni meri, kar bo imelo ključen vpliv na evropski delniški trg in gibanje evra. Ta odločitev, ki jo investitorji težko pričakujejo, bo eden izmed najbolj kritičnih dogodkov, ki bodo oblikovali tržne trende. Poleg ECB bo ta teden govoril tudi predsednik Federal Reserve (FED) Jerome Powell, ki bo predstavil obete glede prihodnje poti obrestnih mer. Prav tako naj bi Kitajska objavila svoj BDP za drugo četrtletje, skupaj z drugimi pomembnimi gospodarskimi kazalci, kar bo vplivalo na globalne trge.
Evropa
ECB bo imela v petek politično sejo. Pričakuje se, da bodo obrestne mere ostale nespremenjene, in sicer pri 4,25 odstotka za glavno refinanciranje, 4,50 odstotka za mejno posojilo in 3,75 odstotka za mejni depozit. Junija je ECB prvič znižala obrestno mero po letu 2019. Slednje je bilo ocenjeno kot nenavadno znižanje, saj je predsednica ECB Christine Lagarde nakazala, da bo prihodnja pot obrestnih mer odvisna od podatkov in se bo odločala “sestanek za sestankom”. Inflacija v evroobmočju se je junija z 2,6 odstotka v maju znižala na 2,5 odstotka. Inflacija sicer ostaja nad ciljno ravnjo ECB, ki je 2 odstotka.
Nemčija bo objavila svoje gospodarsko razpoloženje ZEW za julij. Junija se je gospodarsko razpoloženje ZEW dvignilo na 47,5, kar je najvišja vrednost po februarju 2022. Vendar pa soglasje kaže, da bi lahko podatki za julij močno upadli na 41,2. Našteto bi lahko nakazovalo na slabše gospodarsko okrevanje.
V Združenem kraljestvu bo mesečni indeks cen življenjskih potrebščin (CPI) za junij objavljen v sredo. Inflacija se je maja medletno ohladila na 2 odstotka z 2,3 odstotka aprila, kar je najnižje v skoraj treh letih. Pričakuje se, da bodo junijski podatki pokazali nadaljnje znižanje na 1,9 odstotka. Kljub temu bo Bank of England (BoE) verjetno ostala restriktivna glede svoje monetarne politike, saj bo želela videti več dokazov o vzdržnosti ohlajanja inflacije. Poleg CPI bodo ta teden objavljeni tudi drugi gospodarski podatki, vključno s spremembo zaposlenosti, povprečnimi plačami in prodajo na drobno za junij.
ZDA
Na Wall Streetu bo ta teden v središču pozornosti govor predsednika Feda Powella. Powelov govor bo v Ekonomskem klubu Washington DC.. Prejšnji teden je Powell izjavil: “Prepozno ali premajhno zmanjšanje političnih omejitev bi lahko neupravičeno oslabilo gospodarsko dejavnost in zaposlovanje.” Te izjave so okrepile upanje, da bi FED lahko začel z zniževanjem obrestnih mer že septembra. Podatki o inflaciji za junij, ki so bili nižji od pričakovanih, so te stave še okrepili.
Podatki o prodaji na drobno za junij so še en pomemben indikator za vlagatelje. Potrošniška poraba je v zadnjih mesecih pokazala šibkost, saj se je prodaja na drobno maja v primerjavi s prejšnjim mesecem, po navzdol popravljenem 0,2-odstotnem padcu v aprilu, povečala le za 0,1 odstotka. Padec prodaje na drobno običajno pomaga ublažiti inflacije. Slednje daje delniškim trgom pozitivne signale, saj spodbuja znižanje obrestnih mer s strani FED.
Poleg tega se bo sezona zaslužkov v ZDA nadaljevala, pri čemer bo Netflix v četrtek poročal o svoji četrtletni uspešnosti. Njegovi rezultati bodo merilo zdravja tehnoloških podjetij v ZDA in postavili ton za nadaljnje objave tehnoloških zaslužkov.
Azija Pacifik
V ponedeljek bodo objavljeni podatki o kitajskem BDP za drugo četrtletje, kar je zelo pomembno za svetovne trge. Kitajsko gospodarstvo je v prvem četrtletju zraslo za 5,3 odstotka na letni ravni, kar je rahlo povečanje s 5,2 odstotka v zadnjem četrtletju leta 2023. Glede na raziskavo, ki jo je izvedel Bloomberg, naj bi kitajsko gospodarstvo v drugem četrtletju zraslo za 5 odstotka. Našteto bi se ujemalo s ciljem 5-odstotne gospodarske rasti za leto 2024. Na isti dan bo Kitajska objavila tudi druge podatke, vključno z industrijsko proizvodnjo, naložbami v osnovna sredstva in prodajo na drobno.
Kitajska bo ta teden začela tudi tretji plenum, ki bo obravnaval upad nepremičnin, ukrepe za podporo tehnološkemu napredku in druge fiskalne politike. Dogodek je kritičen za državo in svetovne trge, saj se pričakuje več stimulacijskih ukrepov.
Poleg tega bodo na ustreznih regionalnih trgih pozorno spremljali tudi podatke o inflaciji v drugem četrtletju na Novi Zelandiji in spremembo zaposlenosti v Avstraliji.
Ta teden bo poln pomembnih gospodarskih dogodkov, ki bodo oblikovali razpoloženje in trende na trgih. Odločitve ECB o obrestnih merah, govori predsednika FED-a Powella, objave gospodarskih kazalcev v Kitajski in sezona zaslužkov v ZDA bodo ključni dogodki, ki bodo vplivali na globalne trge. Investitorji bodo pozorno spremljali vse te dogodke in prilagajali svoje strategije glede na nove informacije in tržne trende.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay