Teden na trgih: Osredotočenost na obrestne mere, inflacijo in rezultate

[Foto: Pixabay/NadineDoerle]

Teden na trgih: Osredotočenost na obrestne mere, inflacijo in rezultate

Evropska centralna banka (ECB) bo v četrtek predvidoma znižala depozitno obrestno mero za 25 bazičnih točk, kar bo stopnjo znižalo na 2,75 odstotka. Čeprav je inflacija v evroobmočju še vedno nad ciljno vrednostjo, so oblikovalci politike vse bolj zaskrbljeni zaradi gospodarskih obetov, zlasti ob vrnitvi Donalda Trumpa na predsedniško mesto v ZDA.

Predsednica ECB Christine Lagarde je prejšnji teden na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu izpostavila potrebo po pripravljenosti Evrope na morebitne spremembe v trgovinski politiki ZDA. Inflacija v evrskem območju je decembra dosegla 2,4 odstotka, kar je najvišja raven po juliju. Nemčija, Francija in Španija bodo ta teden objavile indekse cen življenjskih potrebščin (CPI) za januar. Analitiki pričakujejo zmanjšanje inflacijskega pritiska v Nemčiji in Franciji. Inflacija v Španiji naj bi ostala visoka.

Poleg inflacijskih podatkov bo evroobmočje predstavilo tudi prve ocene bruto domačega proizvoda (BDP) za četrto četrtletje 2024. Ekonomisti napovedujejo upočasnitev gospodarske rasti na 0,1 odstotka v primerjavi s 0,4 odstotka v tretjem četrtletju.

Združene države Amerike: Federal Reserve in tehnološki sektor

Ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) bo ta teden sprejela odločitev o obrestnih merah. Pričakuje se, da bodo ostale nespremenjene na ravni med 4,25 in 4,5 odstotka. Kljub upadu osnovne inflacije na 3,2 odstotka, kar je najpočasnejša rast po avgustu, se Fed sooča z dilemo glede nadaljnjih ukrepov. Gospodarska rast v ZDA naj bi se v četrtem četrtletju upočasnila na 2,7 odstotka, kar je manj od 3,1 odstotka v prejšnjem četrtletju.

Tehnološki sektor ostaja v središču pozornosti zaradi objav rezultatov velikih ameriških podjetij. Microsoft, Meta Platforms in Tesla bodo svoje četrtletne rezultate objavili v sredo, sledil pa bo Apple v četrtek. Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal 500 milijard dolarjev vredno partnerstvo s tehnološkimi podjetji za razvoj infrastrukture umetne inteligence, kar je prispevalo k rasti sektorja. Netflix je prejšnji teden presenetil s pozitivnimi rezultati, kar je dodatno dvignilo pričakovanja vlagateljev.

Kanada: pričakovano znižanje obrestnih mer

Kanadska centralna banka (BOC) naj bi v sredo znižala obrestno mero za 25 bazičnih točk na 3 odstotke. Kljub temu, da so se inflacijski pritiski zmanjšali – decembrska inflacija je znašala 1,8 odstotka – boljši podatki o zaposlovanju za december zapletajo pričakovanja o nadaljnjih znižanjih. Trumpove napovedi o morebitnih carinah pa dodatno povečujejo negotovost v kanadskem gospodarstvu.

Azija-Pacifik: Kitajska in Avstralija

Kitajska bo ta teden vstopila v praznovanje lunarnega novega leta, pred tem pa bo objavila podatke o indeksu nabavnih menedžerjev (PMI) za januar. Poslovna dejavnost v proizvodnem sektorju se krepi, kar kaže na učinkovitost vladnih spodbujevalnih ukrepov. Neproizvodni PMI prav tako beleži rast in naj bi ostal stabilen tudi v začetku leta.

V Avstraliji bodo podatki o inflaciji v četrtem četrtletju pomemben kazalec za prihodnjo politiko centralne banke. Skupni CPI naj bi dosegel 2,5 odstotka, kar je nekoliko manj od 2,8 odstotka v tretjem četrtletju. Zmanjšanje inflacijskih pritiskov bi lahko avstralsko centralno banko spodbudilo k znižanju obrestnih mer v prihodnjih mesecih.

Portal24; Foto: Pixabay/NadineDoerle]