Tedenski povzetek: Obvezniški donosi rastejo, delnice padajo

Delniški trgi [Foto: Pixabay/Geralt]

Tedenski povzetek: Obvezniški donosi rastejo, delnice padajo

Svetovni finančni trgi so teden zaključili s pomembnimi padci, ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) je v sredo namreč sprejela strožjo monetarno politiko in nakazala na manjše znižanje obrestnih mer v prihodnosti. Poteza pa je povzročilo znaten porast donosov na državne obveznice, kar je vplivalo na likvidnost in privedlo do razprodaje delnic po svetu.

Globalni delniški trgi so v četrtek utrpeli obsežne izgube, ki so jih mnogi označili za najhujše od avgusta letos, navaja Euronews. Pesimizem, ki je zajel trge, je znižal vrednosti glavnih borznih indeksov na obeh straneh Atlantika, pri čemer so vlagatelji opustili upanje na tradicionalni Božičkov reli.

Donosi glavnih referenčnih obveznic v evroobmočju in Združenih državah so zabeležili občutno rast. Donos nemških desetletnih državnih obveznic je narasel za 6 bazičnih točk na 2,3 odstotka, kar predstavlja največji skok v skoraj enem mesecu. Medtem je donos desetletne ameriške državne obveznice dosegel 4,56 odstotka, najvišjo raven od maja letos, in se v zadnjih dveh dneh povečal za 17 bazičnih točk. Povišanje donosov na obveznice je negativno vplivalo na delniške trge, saj so vsi regionalni indeksi teden zaključili z izgubami.

Evropa pod pritiskom

Glavni evropski borzni indeksi so doživeli občutne tedenske izgube. Panevropski indeks Stoxx 600 je upadel za 2,32 odstotka, medtem ko so nemški DAX, francoski CAC 40 in britanski FTSE 100 zabeležili padce v razponu od 1,55 do 2,35 odstotka.

Vse sektorje je zaznamovalo negativno gibanje, pri čemer so energetske in industrijske delnice utrpele največje padce. Zaradi padajočih cen nafte in kovin sta bili podjetji Shell in BP deležni več kot štiriodstotnega padca, medtem ko sta Rio Tinto in Glencore izgubila skoraj 9 odstotkov svoje vrednosti, kar je posebej prizadelo britanske borze.

Na tehnološkem področju so podjetja, kot sta ASML in SAP, prav tako zabeležila izgube, pri čemer je ASML v četrtek zdrsnil za 3,69 odstotka, SAP pa za 1,35 odstotka. Na makroekonomski ravni so decembrski hitri podatki o indeksu nabavnih menedžerjev (PMI) v proizvodnji pokazali poslabšanje razmer v Nemčiji in Franciji. Vendar pa so storitveni PMI v Nemčiji in evroobmočju ponovno pokazali znake rasti, kar pa ni bilo dovolj za omilitev širših gospodarskih izzivov.

V Združenem kraljestvu je Bank of England ohranila ključne obrestne mere pri 4,75 odstotka. Guverner Andrew Bailey je opozoril na negotovost in nakazal, da bodo prihodnja znižanja obrestnih mer izvedena postopoma, kar je v primerjavi z jastrebovo držo Feda povzročilo znaten padec britanskega funta v primerjavi z ameriškim dolarjem.

Wall Street: Razočarani vlagatelji

Ameriški delniški trgi so teden zaključili s precejšnjimi izgubami. Industrijsko povprečje Dow Jones je padlo za 3,39 odstotka, indeks S&P 500 za 3,04 odstotka, medtem ko je tehnološki Nasdaq Composite zabeležil padec v višini 2,8 odstotka. Indeks majhnih podjetij, Russel 2000, je utrpel največje izgube in padel za 5,5 odstotka, predvsem zaradi očekovanj o bolj postopnem zniževanju obrestnih mer.

V indeksu S&P 500 so vsi sektorji teden zaključili v negativnem območju. Nepremičninski sektor je bil med najbolj prizadetimi, saj je zabeležil tedenski padec v višini 6,84 odstotka. Energetski sektor je utrpel padce v višini 6,76 odstotka, industrijski sektor pa 5,67 odstotka.

Večina delnic iz skupine “sedem veličastnih” je prav tako zabeležila tedenske izgube. Nvidia je padla za 4,85 odstotka, Meta Platforms za 5,58 odstotka, medtem ko je Tesla s povečanjem za 4,32 odstotka izstopala kot izjema.

Fed je med tednom obrestne mere znižal za 25 bazičnih točk, kar predstavlja skupno znižanje v višini ene polne odstotne točke letos. Vendar je Fedov napovedni diagram za leto 2025 nakazal le dve dodatni znižanji obrestnih mer, kar je manj od štirih, napovedanih v preteklosti. Podatki o bruto domačem proizvodu za tretje četrtletje so pokazali 3,1-odstotno letno rast, kar je nad pričakovanji in dodatno okrepilo očekovanja o postopnem zniževanju obrestnih mer.

Azijski trgi pod pritiskom

Na Japonskem je centralna banka (BOJ) ohranila obrestne mere nespremenjene in vlagateljem dala malo smernic glede prihodnjih odločitev. To je vlagatelji razlagali kot golobji signal, kar je zmanjšalo verjetnost zvišanja obrestnih mer januarja. Japonski jen je ob tem oslabel v primerjavi z dolarjem in dosegel najnižjo raven od julija letos.

Na Kitajskem je Ljudska banka Kitajske (PBOC) ravno tako ohranila obrestne mere nespremenjene. Zdi se, da je Fedov strožji pristop vplival na PBOC, kar je upočasnilo zniževanje obrestnih mer in pripomoglo k stabilizaciji juana, ki je dosegel najnižjo raven v primerjavi z dolarjem od novembra 2023.

Drugod v regiji je novozelandsko gospodarstvo zdrsnilo v tehnično recesijo. Bruto domači proizvod se je v tretjem četrtletju skrčil za 1 odstotek, po 1,1-odstotnem padcu v drugem četrtletju. To pomeni dve zaporedni četrtletji negativne gospodarske rasti in označuje tehnično recesijo.

Portal24; Foto: Pixabay/geralt