Tedenski povzetek: Ohlajanje inflacije krepi evropske delnice, DAX postavil rekord

Wall Street [Foto: Pixabay]

Tedenski povzetek: Ohlajanje inflacije krepi evropske delnice, DAX postavil rekord

Evropski delniški trgi so v zadnjem tednu dosegli nov vzpon, kar je deloma posledica nižje inflacije v nekaterih ključnih evropskih gospodarstvih. To je okrepilo upanje vlagateljev, da bo Evropska centralna banka (ECB) v prihodnjih mesecih občutneje znižala obrestne mere. Medtem ko so evropski indeksi kazali močno rast, je ameriški trg doživel mešane rezultate, predvsem zaradi padca tehnoloških delnic.

DAX dosegel najvišjo vrednost po padcu cen življenjskih potrebščin

Nemški borzni indeks DAX je ta teden dosegel novo najvišjo vrednost po objavi nepričakovanih podatkov o inflaciji. Avgustovski podatki so pokazali, da so se cene življenjskih potrebščin v Nemčiji zmanjšale bolj, kot so analitiki pričakovali, kar je spodbudilo rast delnic. Letna stopnja inflacije je padla na 2 odstotka, kar je precej manj od pričakovanih 2,3 odstotka. Ta podatek je med vlagatelji povečal pričakovanja, da bi ECB lahko že v septembru znižala obrestne mere, kar bi dodatno podprlo gospodarsko rast.

Poleg Nemčije je tudi Španija zabeležila opazno znižanje inflacije, ki se je iz julijskih 2,8 odstotka znižala na 2,2 odstotka. Ti podatki so sprožili optimizem na trgih, saj nakazujejo, da se lahko inflacijski pritiski v evroobmočju zmanjšujejo, kar bi ECB omogočilo več manevrskega prostora pri prilagajanju denarne politike.

Rast evropskih trgov

Evropski delniški trgi so že četrti zaporedni teden beležili rast. Indeks Euro Stoxx 600 je v zadnjih petih trgovalnih dneh pridobil 1,61 odstotka, medtem ko je DAX zrasel za 1,5 odstotka. Francoski CAC 40 je višje za 0,84 odstotka. Tudi britanski FTSE 100 je beležil pozitivno rast, in sicer za 0,62 odstotka. Rast je bila široka, zlasti so izstopali industrijski in potrošniški sektorji.

Na tedenski ravni so se delnice industrijskih podjetij kot sta Siemens in Safran močno okrepile, saj so zabeležile rast za 3,3 odstotka oziroma 0,94 odstotka. Vendar pa so bila podjetja z veliko tržno kapitalizacijo bolj neenotna. Delnice farmacevtskega giganta Novo Nordisk so se podražile za 2,6 odstotka. Delnici LVMH in ASML sta sicer zabeležili rahlo izgubo.

Težave na ameriških trgih

Medtem ko so evropski trgi navduševali vlagatelje, je ameriški Wall Street doživel bolj mešano uspešnost. Industrijski indeks Dow Jones je sicer dosegel novo najvišjo vrednost, a tehnološki indeksi, kot sta S&P 500 in Nasdaq Composite, so beležili izgube. V zadnjih petih trgovalnih dneh je Dow Jones zrasel za 0,39 odstotka, medtem ko sta S&P 500 in Nasdaq Composite padla za 0,76 odstotka oziroma 2,02 odstotka.

Tehnološki sektor je bil pod največjim pritiskom, zlasti po razočarajočih četrtletnih rezultatih Nvidie. Podjetje, ki je eno vodilnih v industriji čipov, je sicer preseglo pričakovanja glede dobička, vendar so bile njihove napovedi glede prihodkov za tekoče četrtletje nižje od pričakovanih. Posledično so se delnice Nvidie v četrtek znižale za 6,38 odstotka. Slednje pa je vplivalo tudi na druge tehnološke gigante, kot sta Apple in Amazon.

Azija-Pacifik kaže znake okrevanja

Medtem ko so ameriški trgi doživeli nihanja, so se trgi v regiji Azija-Pacifik ta teden okrepili. Japonski Nikkei 225 je zrasel za 0,6 odstotka, avstralski ASX 200 za 0,7 odstotka, kitajski Hang Seng pa je napredoval za skoraj 3 odstotke. Kitajski trgi so avgusta dosegli močno rast, saj so se nadaljevala prizadevanja za spodbujanje rasti na trgu in krepitev zaupanja med vlagatelji.

Kitajski indeks Hang Seng je v zadnjih štirih tednih pridobil 8 odstotkov in si opomogel od nizkih vrednosti, doseženih julija. Vendar pa ostajajo izzivi, saj vlagatelji pozorno spremljajo gospodarske kazalnike in politične ukrepe v regiji.

Pričakovanja za prihodnje tedne

Z naraščajočimi pričakovanji o znižanju obrestnih mer v Evropi in ZDA se bodo vlagatelji še naprej osredotočali na gospodarske podatke, ki bodo prihajali v prihodnjih tednih. Trgi bodo pozorno spremljali prihajajoče poročilo o izdatkih za osebno potrošnjo v ZDA ter objave ECB glede denarne politike. Kljub trenutnim pozitivnim trendom na evropskih trgih ostaja negotovost glede prihodnjega razvoja dogodkov, zlasti v luči globalnih gospodarskih izzivov.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay