Tedenski povzetek: Trgi okrevajo, Evropa se otepa politične treme
Svetovni borzni trgi so ta teden večinoma beležili rast, saj so se povečala pričakovanja, da bodo centralne banke znižale obrestne mere. Hkrati so se strahovi pred evropskimi političnimi motnjami zmanjšali. Razpoloženje glede tveganja se je izboljšalo na evropskih delniških trgih, saj so se zmanjšali strahovi glede francoskih volitev. Tudi na Wall Streetu se je nadaljeval rekordni zagon zaradi pričakovanj, da bo Federal Reserve kmalu začel z zniževanjem obrestnih mer. Azijski trgi so prav tako zabeležili pozitivno tedensko uspešnost, sledijoč svetovnim trendom.
Evropa
Vsa evropska merila uspešnosti so ta teden močno poskočila. Prvi krog francoskih volitev je pokazal, da skrajno desničarska stranka verjetno ne bo dosegla absolutne večine za prevzem zakonodajne oblasti, kar je povzročilo olajšanje na delniških trgih po vsej celini. Tudi izhodne ankete volitev v Združenem kraljestvu kažejo na prepričljivo zmago laburistične stranke, kar je prav tako pozitivno vplivalo na britanske trge.
Tedenska uspešnost evropskih borznih indeksov je naslednja:
- Euro Stoxx 600 se je dvignil za 0,81 odstotka,
- CAC 40 je poskočil za 2,19 odstotka,
- DAX se je povzpel za 1,33 odstotka,
- FTSE 100 je pridobil 0,75 odstotka.
Na sektorski ravni so delnice bančništva in zelene energije najbolj zrasle na francoskih trgih. BNP Paribas je zrasel za 5,74 odstotka, Total Energies je poskočil za 5,91 odstotka, Credit Agricole pa za 4,27 odstotka. Tudi industrijski sektor je dosegel boljše rezultate: Airbus je zrasel za 3,11 odstotka, Safran pa za 2,71 odstotka.
Delnice rudarstva in energetike so prav tako beležile rast, in sicer zaradi naraščajočih cen kovin in nafte. Shellove delnice so se podražile za 4,54 odstotka, delnice BP-ja za 3,88 odstotka, Rio Tinto pa za 2,25 odstotka. Na drugi strani so potrošniške delnice in luksuzni potrošniški sektor povečali izgube zaradi šibkega svetovnega povpraševanja. LVMH je zdrsnil za 0,94 odstotka, Hermes je izgubil 3,33 odstotka, L’oreal pa 6,72 odstotka.
Proizvajalec polprevodniške opreme ASML je dosegel najvišjo vrednost vseh časov, saj je razcvet umetne inteligence še naprej spodbujal svetovni tehnološki dvig. Delnice največjega evropskega podjetja Novo Nordisk pa so padle za 2,9 odstotka po dosegu rekordne vrednosti prejšnji teden.
Evro se je okrepil v primerjavi z ameriškim dolarjem za 0,6 odstotka na 1,08, pod vplivom manj moteče francoske volilne projekcije. Tretjič zapored se je okrepil tudi glede na švicarski frank, potem ko je švicarska nacionalna banka junija drugič znižala obrestno mero.
Wall Street
Ameriški delniški trgi bodo najverjetneje podaljšali peto tedensko rast, saj tehnološki dvig še naprej spodbuja zagon. Indeks S&P 500 je prvič v zgodovini zaključil nad 5.500. V zadnjih petih trgovalnih dneh se je S&P 500 dvignil za 0,99 odstotka, Nasdaq za 1,85 odstotka, industrijsko povprečje Dow Jones pa za 0,37 odstotka.
Na sektorski ravni je pet od enajstih sektorjev zabeležilo rast glede na prejšnji teden. Tehnološki sektor je vodilni z 2,52-odstotno rastjo. Potrošniški diskrecijski in finančni sektor sta prav tako beležila rast za 2,33 odstotka oziroma 2,01 odstotka. Nasprotno pa so materiali, potrošniški izdelki in zdravstvo najbolj zaostajali z 0,77 odstotka, 1,07 odstotka in 1,84 odstotka.
Tesline delnice so poskočile za skoraj 25 odstotkov po manjšem padcu dobav avtomobilov v drugem četrtletju. Dobro so se odrezala tudi druga podjetja z mega kapitalizacijo: Apple je zrasel za 3,48 odstotka, Nvidia za 3,46 odstotka, Microsoft za 1,75 odstotka, Alphabet za 0,22 odstotka. Delnice Meta Platforms so padle za 1,85 odstotka, Amazon pa za 0,13 odstotka.
Pričakovanja o znižanju obrestnih mer Fed-a so se okrepila zaradi nedavnih omehčanih ameriških gospodarskih podatkov, zlasti na trgu dela. Prihajajoči podatki o plačilnih listah nekmetij bodo ključni za nadaljnje razpoloženje na trgu.
Azija Pacifik
Večina delniških trgov v azijsko-pacifiški regiji je ta teden beležila pozitivne rezultate, sledijoč svetovnim trendom. Japonski trgi so bili še posebej močni, saj je jen oslabel na najnižjo vrednost od leta 1986. Japonski indeks Nikkei 225 se je povečal za več kot 4 odstotke in se približal najvišji vrednosti vseh časov.
Avstralski delniški trgi so ta teden ponovno dosegli rast, na čelu z rudarskimi in energetskimi delnicami. ASX 200 je zrasel za 0,93 odstotka. Umirjeni ameriški dolar je dvignil cene surovin in okrepil delnice večjih rudarjev in proizvajalcev energije: BHP je narasel za 3,78 odstotka, Rio Tinto za 3,04 odstotka, Fortescue Metal za 4,53 odstotka, Santos pa za 5,96 odstotka.
Kitajski delniški trgi so kljub trgovinskim napetostim z Evropo in ZDA ostali odporni. Hongkonški trgi so se ta teden usmerili k pozitivnemu zaključku, z indeksom Hang Seng, ki se je povečal za 1,8 odstotka. Delnice kitajskih proizvajalcev električnih vozil so bile še posebej močne, saj nove tarife EU niso bistveno vplivale na njihovo dobičkonosnost.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik