Tedenski povzetek: Volitve v ZDA in inflacija znižujeta vrednosti delnic

[Foto: Vecteezy/chormail153750]

Tedenski povzetek: Volitve v ZDA in inflacija znižujeta vrednosti delnic

Trgovci in vlagatelji so se ta teden soočili z večjo negotovostjo zaradi prihajajočih predsedniških volitev v Združenih državah Amerike (ZDA), kar je povzročilo opazne padce na borzah, poroča Euronews. Občutljivo politično ozračje med republikanskim kandidatom Donaldom Trumpom in demokratsko kandidatko Kamalo Harris se odraža v tesnem izidu volitev, ki bi lahko, kot opozarja Michael McCarthy, glavni komercialni direktor pri Moomoo Australia, “iztirilo več kot štiri leta bikovskega trga ameriških delnic”. Ta negotovost vpliva tudi na svetovne trge, kjer so vlagatelji previdni, saj bi morebitno pomanjkanje jasnega zmagovalca lahko sprožilo gospodarske in politične pretrese.

Na valutnem trgu je ameriški dolar oslabil zaradi pričakovanega poročila o plačah za nekmetijski sektor, medtem ko je evro pridobil vrednost ob naraščajoči inflaciji v evroobmočju. Poleg valutnih sprememb se je opazil premik tudi pri sredstvih “safe haven” (zlato, srebro in kriptovalute), ki so se umaknila s svojih tedenskih najvišjih vrednosti. Ta poteza vlagateljev kaže na pripravljenost na morebitno obdobje nestanovitnosti po volitvah.

Padci na evropskih trgih in inflacija v evroobmočju

Evropske borze so ta teden zabeležile izgube, pri čemer je bil indeks Euro Stoxx 600 nižji za 2,61 odstotka, nemški DAX za 1,98 odstotka, francoski CAC 40 pa je izgubil 1,96 odstotka. V Združenem kraljestvu je FTSE 100 zdrsnil za 1,68 odstotka. Negotovost pred volitvami v ZDA ter vztrajno povečanje inflacije v Evropi vplivata na občutke vlagateljev, ki se vse bolj nagibajo k zmanjšanju tveganja.

Po podatkih Eurostata se je skupna inflacija v evroobmočju oktobra dvignila na 2 odstotka, osnovna inflacija pa ostaja pri 2,7 odstotka. Te številke bi lahko vplivale na odločitve Evropske centralne banke glede obrestnih mer, kar bi lahko dodatno okrepilo evro v primerjavi z ameriškim dolarjem, saj je dosegel najvišjo vrednost v skoraj dveh tednih. Tehnološki sektor je v Evropi utrpel največje izgube; delnice ASML so padle za 6,64 odstotka, SAP pa za 1,76 odstotka, kar je v veliki meri posledica gibanj na ameriških trgih, navaja Euronews.

Rudarski sektor se je izkazal kot izjema, saj so delnice podjetij, kot so Rio Tinto, Glencore in Anglo-American, rahlo pridobile vrednost zaradi pozitivnih gospodarskih podatkov iz Kitajske. Nasprotno so banke v Evropi doživele mešane rezultate – medtem ko so delnice HSBC zaradi višjega dobička in napovedi odkupa delnic zrasle za 4,4 odstotka, je UBS utrpel padec zaradi regulativne negotovosti.

Wall Street in odzivi na tehnične zaslužke

Ameriški delniški trgi so bili prav tako na udaru, saj so investitorji zaradi politične in gospodarske negotovosti zmanjšali svojo izpostavljenost tveganju. Industrijski indeks Dow Jones je ta teden padel za 0,83 odstotka, S&P 500 za 1,77 odstotka, Nasdaq Composite pa je izgubil 2,29 odstotka. Tehnološki sektor je zabeležil tedenski padec za 2,67 odstotka, kar nakazuje morebitni premik investitorjev iz tehnoloških delnic v varnejša sredstva.

Med večjimi podjetji se je Alphabet izkazal s petodstotnim tedenskim dvigom vrednosti delnic, saj je Google Cloud poročal o povečani rasti. Microsoft pa je utrpel padec za 4,33 odstotka, predvsem zaradi skrbi glede naložb v infrastrukturo umetne inteligence, ki vplivajo na njegovo dobičkonosnost. Meta je ostala na isti ravni, Apple pa je razočaral vlagatelje z rezultati zaradi šibke prodaje na Kitajskem, medtem ko je Amazon presegel pričakovanja v ključnih kazalnikih, navaja Euronews.

Gospodarska rast v ZDA je v tretjem četrtletju dosegla 2,8 odstotka, kar je nekoliko pod pričakovanji, a še vedno kaže na trdno gospodarsko okrevanje. Vlagatelji so zdaj osredotočeni na objavo podatkov o oktobrskih izplačanih plačah za nekmetijski sektor, saj se pričakuje, da bi lahko tržna pričakovanja odražala upočasnitev rasti zaposlovanja.

Azijsko-pacifiški trgi in gibanja obrestnih mer

Azijsko-pacifiški trgi so se ta teden odzivali na različne gospodarske dinamike, ki so vplivale na lokalne borze. Japonski indeks Nikkei 225 je dosegel skoraj 1 odstotek tedenskega dobička, vendar so tečaji konec tedna rahlo upadli, potem ko se je jen okrepil zaradi odločitve Banke Japonske, da ohrani obrestne mere pri 0,25 odstotka, z možnostjo dviga decembra.

Kitajski trgi so bili ves teden večinoma stabilni. Pozitivni podatki o proizvodnji (PMI) v oktobru, ki so prvič po aprilu pokazali rast, nakazujejo na uspešnost nedavnih ukrepov za stimulacijo gospodarstva, ki se kažejo v rahlem okrevanju industrijske proizvodnje.

Ta teden na svetovnih trgih kaže na rast negotovosti zaradi političnih napetosti, inflacijskih pritiskov in nestabilnosti pred volitvami v ZDA, kar povzroča previdnost med vlagatelji, ki se osredotočajo na varna sredstva in pripravljenost na morebitne gospodarske spremembe.

Portal24; Foto: Vecteezy