Tedenski pregled: Trgi nihajo zaradi strahu pred recesijo
Evropski, ameriški in azijski trgi so v zadnjem tednu izkazovali negativen trend, saj so gospodarski podatki iz ZDA in Kitajske povzročili razpoloženje naklonjeno zmanjšanju tveganja. Glavni evropski delniški indeksi so izgubili na vrednosti, kar je bil odziv na zaskrbljujoče gospodarske signale, ki jih je spremljal tudi padec tehnoloških delnic, predvsem Nvidie in ASML. V nasprotju s tem so se varna sredstva, kot so zlato, japonski jen in državne obveznice, izkazala kot stabilna. Centralne banke se soočajo s pritiski za znižanje obrestnih mer zaradi ohlajanja inflacije in šibke gospodarske rasti, medtem ko cene nafte dosegajo najnižje ravni v zadnjih devetih mesecih.
Evropa: Šibkost evropskih trgov se nadaljuje
Evropski delniški trgi so v zadnjem tednu nadaljevali s padanjem vrednosti. Indeks Euro Stoxx 600 se je zmanjšal za 2,27 odstotka, nemški DAX za 1,75 odstotka, francoski CAC 40 za 2,61 odstotka, britanski FTSE 100 pa za 1,61 odstotka. Analitiki so zmanjšali ocene velikih evropskih podjetij, kar je dodatno prispevalo k temu padcu. UBS je znižal bonitetno oceno nizozemskega proizvajalca polprevodniških čipov ASML, kar je povzročilo, da so delnice podjetja v enem dnevu izgubile 9,5 odstotka vrednosti.
Podobno je delniška družba LVMH, največji evropski proizvajalec luksuznih izdelkov, utrpela skoraj 4-odstotni padec zaradi znižanja ocen analitikov Morgan Stanley, ki so opozorili na zmanjšano povpraševanje kitajskih potrošnikov. Med sektorskimi poraženci so bile ta teden delnice v sektorju potrošnikov in energijskih podjetij. Na drugi strani pa so sektorji, občutljivi na obrestne mere, kot so komunalne storitve in nepremičnine, dosegli rast zaradi pričakovanj, da bodo centralne banke znižale obrestne mere.
Wall Street: Padec tehnoloških delnic vodi v šibko ameriško rast
Ameriški delniški trgi so prav tako zaznali izgube v zadnjem tednu. Industrijsko povprečje Dow Jones je upadlo za 1,94 odstotka, S&P 500 za 2,57 odstotka, Nasdaq Composite pa za 3,31 odstotka. Tehnološke delnice, zlasti proizvajalci čipov, kot je Nvidia, so bile glavni razlog za ta padec. Nvidia je izgubila več kot 17 odstotkov vrednosti v zadnjih dveh tednih, deloma zaradi sodnega poziva ameriškega Ministrstva za pravosodje v zvezi z antimonopolno preiskavo.
Ameriški proizvodni indeks PMI je pokazal, da se tovarniška dejavnost še naprej krči, kar je že četrti mesec zapored. Poleg tega so se pojavili znaki upočasnitve na trgu dela, saj je rast plač v ZDA najšibkejša od leta 2021. Sektorji, ki so običajno uspešni v obdobjih kriz, kot so nepremičnine, osnovne potrošniške storitve in komunalne storitve, so beležili rast.
Azija Pacifik: Razprodaje na japonskem in kitajskem trgu
V azijsko-pacifiški regiji so borzni indeksi dosegli rdeče številke, predvsem zaradi padca japonskega indeksa Nikkei 225, ki je izgubil več kot 5 odstotkov. Krepitev japonskega jena, skupaj z višjimi obrestnimi merami, je povzročila pritisk na japonske trge. Japonska centralna banka bi lahko zaradi močnejših podatkov o rasti plač nadaljevala z zaostrovanjem svoje denarne politike.
Tudi avstralski ASX 200 in kitajski Hang Seng sta teden zaključila nižje. Kitajska je poročala o šibkejšem gospodarskem okrevanju, kar je bilo razvidno iz nižjih vrednosti PMI za storitve in proizvodnjo. Avstralska centralna banka pa je kljub gospodarski šibkosti ponovila svoje stroge poglede na denarno politiko.
Trgi naftnih derivatov: Cene nafte padajo
Cene nafte so dosegle najnižjo raven v zadnjih devetih mesecih, saj so netvegani posli še naprej pritiskali na delnice energijskih podjetij. Cena nafte Brent je upadla za 1,87 odstotka in dosegla najnižjo vrednost v skoraj letu dni. To je močno vplivalo na energetske gigante, kot so Shell, TotalEnergies in BP, ki so vsi beležili več kot 4-odstotni padec vrednosti svojih delnic.
Centralne banke: Pričakovanja glede znižanja obrestnih mer
Glavne centralne banke, vključno z Evropsko centralno banko (ECB) in ameriško centralno banko Federal Reserve (FED), se soočajo s pritiski, da bi znižale obrestne mere, saj se inflacija umirja, gospodarska rast pa upočasnjuje. Evro je še naprej ostajal močan v primerjavi z ameriškim dolarjem zaradi pričakovanj, da bo Fed morda bolj agresiven pri znižanju obrestnih mer kot ECB.
V Evropi so revizije indeksa nabavnih menedžerjev (PMI) dodatno povečale zaskrbljenost glede gospodarskih razmer, medtem ko bo končni odčitek bruto domačega proizvoda (BDP) območja evra danes pomembno vplival na trgovalno razpoloženje.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay