Tedenski pregled trgov: Optimizem zaradi znižanja obrestnih mer FED-a

V pristanišču [Foto: Pixabay/fotografija je simbolna]

Tedenski pregled trgov: Optimizem zaradi znižanja obrestnih mer FED-a

Svetovni finančni trgi so zaključili teden v pozitivnem duhu, kar je bilo posledica presenetljivega znižanja obrestnih mer s strani ameriške centralne banke (FED). To je okrepilo razpoloženje glede tveganja, medtem ko je šibkejši ameriški dolar dodatno prispeval k rasti cen surovin. Različni sektorji, predvsem tehnološki, energetski in rudarski, so beležili rast, medtem ko je farmacevtski sektor nekoliko zaostal.

Globalni delniški trgi so v tem tednu občutno zrasli, predvsem zaradi odločitve FED-a, ki je močno znižal obrestne mere. Ta poteza je ustvarila optimizem glede morebitnega zmanjšanja likvidnostnih omejitev, kar je blagodejno vplivalo na podjetja z večjo izpostavljenostjo dolgu. Predvsem so pridobila podjetja iz tehnološkega sektorja in tista z nižjo tržno kapitalizacijo.

Zniževanje obrestnih mer je privedlo tudi do oslabitve ameriškega dolarja, kar je posledično povečalo cene surovin. Zlato je doseglo novo najvišjo vrednost, nafta pa se je opazno okrepila, kar je pozitivno vplivalo na podjetja, ki so odvisna od surovin. Bitcoin in druge kriptovalute so prav tako sledile temu trendu, pri čemer je Bitcoin dosegel najvišjo vrednost v treh tednih.

Dogajanje na evropskih trgih

Evropski trgi so sledili ameriškemu zgledu. Glavni evropski indeksi so teden zaključili višje, pri čemer je indeks Euro Stoxx 600 zrasel za 1,7 odstotka, nemški DAX za 1,62 odstotka, francoski CAC 40 pa za 2,01 odstotka. Tudi britanski FTSE 100 je pridobil na vrednosti, in sicer za 0,67 odstotka.

Največjo rast so beležile tehnološke delnice, kot je ASML, katere delnice so poskočile za 4,6 odstotka. Tudi SAP je zabeležil opazen dvig, saj so delnice podjetja v četrtek pridobile 3,27 odstotka. Rudarska podjetja so prav tako beležila rast zaradi rasti cen surovin. Delnice podjetja Rio Tinto so zrasle za 1,34 odstotka, medtem ko so delnice Glencoreja pridobile 4,55 odstotka. Anglo American se je povzpel za kar 7,89 odstotka.

Na drugi strani je farmacevtski sektor zaostajal. Novo Nordisk je padel za 2,25 odstotka, AstraZeneca za 4,05 odstotka, medtem ko so delnice GSK-a zdrsnile za 5,41 odstotka. Vzrok za to je bilo zmanjšano zanimanje vlagateljev za defenzivne naložbe.

Gospodarske novice iz Evrope

Na gospodarski fronti so podatki pokazali, da je inflacija v evrskem območju znašala 2,2 odstotka, kar je blizu cilja Evropske centralne banke, ki znaša 2 odstotka. To bi lahko odprlo vrata za morebitno dodatno znižanje obrestnih mer. Kljub temu pa je nemški indeks gospodarskega zaupanja ZEW zabeležil znaten upad, kar kaže na pesimizem glede prihodnjega gospodarskega razvoja v Nemčiji.

V Združenem kraljestvu so se cene življenjskih potrebščin avgusta zvišale za 2,2 odstotka, kar je v skladu s pričakovanji. Banka Anglije se je odločila, da ohrani obrestno mero nespremenjeno pri 5 odstotkih, kar je bilo v nasprotju z bolj agresivnim znižanjem obrestnih mer s strani Fed-a. Ta odločitev je poslala funt na najvišjo vrednost v primerjavi z ameriškim dolarjem od marca 2022.

Wall Street v znamenju FED-a

Ameriški trgi so teden zaključili z rastjo, ko je Fed znižal obrestne mere za 0,5 odstotka. Industrijski indeks Dow Jones je pridobil 1,53 odstotka, S&P 500 je zrasel za 1,56 odstotka, medtem ko je Nasdaq Composite pridobil 1,87 odstotka. Posebno rast je zabeležil indeks Russell 2000, ki sledi manjšim podjetjem, saj je poskočil za 3,22 odstotka.

Največjo rast so zabeležili energetski sektor, ki je pridobil 5,21 odstotka, ter telekomunikacije, industrija in materiali, ki so vsi zrasli za več kot 3 odstotke. Po drugi strani so potrošniški sektor, nepremičnine in zdravstvo nekoliko zaostajali, saj so vlagatelji po znižanju obrestnih mer premaknili svoja sredstva iz teh sektorjev.

FED je v svoji izjavi po zasedanju poudaril, da so tveganja za zaposlovanje in inflacijo trenutno uravnotežena. Napovedali so zvišanje brezposelnosti na 4,4 odstotka do konca leta, kar je več od prejšnje napovedi 4 odstotkov. Kljub temu je FED potrdil svojo zavezanost podpiranju največje zaposlenosti.

Azijsko-pacifiški trgi

Tudi trgi v Azijsko-pacifiški regiji so pokazali pozitiven trend. Japonski Nikkei 225 je v petek poskočil za 2 odstotka, saj je japonska centralna banka (BoJ) ohranila obrestne mere nespremenjene. BoJ je prav tako izpostavila potrebo po nadaljnjem spremljanju tržnih razmer, kar je ustvarilo dodatno optimistično vzdušje v regiji.

Avstralski ASX 200 je dosegel novo najvišjo vrednost, pri čemer so ponovno zrasle delnice rudarskih podjetij. Tudi delnice večjih avstralskih bank so beležile rast. Na Kitajskem je Ljudska banka Kitajske ohranila svoje obrestne mere nespremenjene, kar je pozitivno vplivalo na trge. Indeks Hang Seng je teden zaključil s petodstotno rastjo, kar je posledica obljube centralne banke, da bo okrepila podporo gospodarstvu.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay