Telemach prevzema T-2: Kdo bo vladal slovenskim omrežjem?
Telemach Slovenija, ki deluje pod okriljem skupine United Group, je uradno potrdil nakup telekomunikacijskega operaterja T-2. Ta pomembna poteza predstavlja konsolidacijo slovenskega telekomunikacijskega trga in odpira nova vrata za razvoj in inovacije v industriji. Poleg prevzema je bil dosežen tudi dogovor o poravnavi dolgov T-2 do Slovenskega državnega holdinga (SDH). Slednje pa zagotavlja stabilnost poslovanja obeh podjetij.
V prvi fazi bo Telemach pridobil 24,9-odstotni delež v T-2, kar pa je šele začetek. Po pridobitvi potrebnih soglasij varuha konkurence bo Telemach povečal svoj delež na najmanj 98,06 odstotka. To bo družbi omogočilo skoraj popoln nadzor nad T-2. Našteto je sicer ključnega pomena za uresničitev njihovih dolgoročnih načrtov.
Telemachov predsednik uprave, Tomislav Čizmić, je poudaril, da je konsolidacija telekomunikacijskega sektorja nujna za ohranitev konkurenčnosti na slovenskem trgu in spodbujanje digitalizacije. Po njegovih besedah bo to dolgoročno pripomoglo k razvoju slovenskega gospodarstva, saj bo združeno podjetje lahko ponudilo tehnološko napredno optično omrežje, izboljšanje mobilnih storitev in neomejene pakete. Na državnem nivoju bosta podjetji prispevali k uresničevanju ciljev povezljivosti in širjenja omrežja 5G.
Vpliv na naročnike in poslovne partnerje
Jurij Krč, večinski lastnik T-2 prek podjetja Garnol in prokurist podjetja, je izrazil prepričanje, da bo T-2 tudi po prevzemu nadaljeval uspešen razvoj na slovenskem trgu. Poudaril je, da je prevzem ključnega pomena za zaposlene, stranke in poslovne partnerje podjetja. T-2 bo naročnikom še naprej zagotavljal kakovostne telekomunikacijske storitve, pri čemer bodo ohranili samostojnost in neodvisnost.
V T-2 načrtujejo uvedbo nekaterih novosti v ponudbi že septembra, ob tem pa bodo okrepili prizadevanja za ozaveščanje o pomenu varnosti na spletu ter zaščito poslovnih dejavnosti pred vse pogostejšimi kibernetskimi napadi. Predsednik poslovodstva T-2, Robert Erzin, je naročnikom zagotovil, da se za njih ne bo spremenilo nič, saj vsi pogoji poslovanja in razmerja s strankami ostajajo nespremenjeni.
Finančni kazalniki in strateški pomen prevzema
T-2 je bil ustanovljen leta 2004 in je lani ustvaril 115,6 milijona evrov prihodkov ter 5,9 milijona evrov čistega dobička. Na področju mobilne telefonije ima podjetje 7-odstotni tržni delež, pri širokopasovnem dostopu do interneta 21,9-odstotnega in pri IP TV 32,7-odstotnega.
Telemach, ki je na slovenskem trgu prisoten od leta 1999 in je od leta 2013 del skupine United Group, ima prevladujoč položaj na trgu kabelske televizije, kjer obvladuje skoraj 90 odstotkov trga. Na področju mobilne telefonije, kjer je uradno začel delovati junija 2012, ima 25,74-odstotni delež, pri fiksni telefoniji pa 37,97-odstotnega. Telemach je konec leta 2020 postal največji ponudnik fiksnega interneta v Sloveniji, kjer ima zdaj 32,71-odstotni tržni delež.
Dogovor o poravnavi z SDH-jem
Ključni del dogovora o prevzemu je tudi poravnava dolgov T-2 do Slovenskega državnega holdinga (SDH). SDH je zaradi dolga T-2 vložil zahtevo za stečaj podjetja, vendar do stečajnega postopka ni prišlo, saj so se strani uspeli dogovoriti o poplačilu dolgov. Sklenjen je bil dogovor, ki predvideva poravnavo dolgov v znesku 90 milijonov evrov.
SDH bo prejel plačilo v višini 37 milijonov evrov še v tem tednu. Preostalih 53 milijonov evrov, ki so ustrezno obrestovani in zavarovani z nepogojno bančno garancijo, pa bo nakazanih najpozneje do konca julija 2027. Po mnenju SDH-ja je ta dogovor najboljša rešitev, ki zagotavlja poplačilo terjatev v višini, kot je bila priznana v pravnomočno potrjenih prisilnih poravnavah.
Član uprave SDH-ja, Janez Tomšič, je ob tem dejal, da so bili kljub številnim pravnim sporom in nesoglasjem med SDH-jem in T-2 zmožni doseči dogovor, ki zagotavlja ekonomsko najugodnejšo rešitev. Ta dogovor omogoča T-2 nadaljnje poslovanje brez grožnje stečaja, kar je ključno za stabilnost in nadaljnji razvoj podjetja.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Zajem zaslona