To je optimalni čas za kosilo!

Obed [Foto: Pexels]

To je optimalni čas za kosilo!

Kosilo je pogosto zapostavljeno v primerjavi z zajtrkom, vendar ima enako pomembno vlogo v dnevnem prehranskem režimu. Lena Bakovic, registrirana dietetičarka in strokovnjakinja za klinično prehrano, poudarja, da kosilo zagotavlja ključno energijo za preostanek dneva in pomaga preprečiti prenajedanje ter željo po nezdravih prigrizkih, navaja Best Life.

Idealni čas za kosilo je odvisen od posameznikovega urnika in življenjskega ritma. “Če se nekdo zbudi ob 7. uri in poje zajtrk ob 8. uri, se občutek lakote običajno pojavi štiri do pet ur kasneje, torej med 12. in 13. uro,” pojasnjuje Bakovic. Ključnega pomena je, da kosilo vključuje raznolike skupine živil, ki zagotavljajo uravnoteženo oskrbo z makro- in mikrohranili.

Idealno sestavljeno kosilo naj bi vključevalo polovico krožnika zelenjave, četrtino pustih beljakovin, kot so ribe, perutnina ali stročnice, ter četrtino kompleksnih ogljikovih hidratov, kot so kvinoja, rjavi riž ali sladki krompir. Takšna kombinacija ne le zagotavlja energijo, temveč tudi spodbuja mentalno jasnost in stabilno raven energije.

Ali je kosilo lahko prezgodnje ali prepozno?

Čas kosila lahko vpliva na občutek sitosti in splošno energijo čez dan. Prezgodnje kosilo, kmalu po zajtrku, lahko vodi do povečanega občutka lakote pozneje popoldne, kar pogosto privede do prigrizkov z manj zdravo hrano. Bakovic priporoča, da v takih primerih pregledate sestavo zajtrka, saj lahko neustrezna izbira povzroči hitro lakoto.

Po drugi strani pa lahko pozno kosilo, bližje večerji, vodi v izpuščanje večernega obroka. To lahko povzroči lakoto tik pred spanjem, kar pogosto vodi v nezdrave nočne prigrizke, kot so sladke ali slane jedi z nizko hranilno vrednostjo. Poleg tega nočno prehranjevanje lahko moti spanec in posledično vpliva na cirkadiane ritme ter občutke lakote in sitosti.

Ali je pomembno jesti kosilo vsak dan ob istem času?

Bakovic svetuje, da kosilo uživamo vsak dan približno ob istem času. “Tako kot so redni cikli spanja in budnosti pomembni za telesno sinhronizacijo, enako velja za obroke,” poudarja. Dosledno uživanje kosila pomaga usklajevati občutke lakote in sitosti z naravnimi ritmi telesa.

Čeprav manjše časovne razlike pri obroku ne bodo močno vplivale na vaš ritem, je priporočljivo, da se večino dni držite istega urnika. Tako boste dolgoročno podprli svoje presnovno zdravje in boljšo regulacijo energije čez dan. Kosilo torej ni le obrok, temveč ključni gradnik za zdrav in uravnotežen dan.

Portal24; Foto: Pexels