To so največji zaslužkarji v novem Evropskem parlamentu!

ByAna Koren

12. decembra, 2024 , ,
Evropski parlament [Foto: Pexels]

To so največji zaslužkarji v novem Evropskem parlamentu!

Nova raziskava, objavljena v četrtek, je osvetlila prakse evropskih poslancev, ki združujejo politične funkcije z delom za zasebne lobistične skupine. Po podatkih Transparency International EU okoli 30 odstotkov od skupno 720 poslancev Evropskega parlamenta prejema stranske prihodke, ki skupaj znašajo več kot 6,3 milijona evrov na leto, poleg njihove osnovne poslanske plače.

Na vrhu seznama poslancev z največjimi zunanjimi prihodki je Romun Gheorghe Piperea, član skupine Evropskih konservativcev in reformistov, ki letno zasluži približno 657.000 evrov, večinoma iz svoje odvetniške dejavnosti, navaja Euronews. Na drugem mestu je francoski zdravnik Laurent Castillo. Tretje mesto zaseda Italijan Roberto Vannacci, avtor politične knjige Il Mondo Al Contrario. Knjiga je finančno zelo uspešna, izšla pa je leta 2023.

Poleg stranskih prihodkov imajo evropski poslanci pravico do več standardnih ugodnosti. Osnovna poslanska plača znaša 124.000 evrov letno, nadomestilo za stroške pa 59.400 evrov na leto. Poleg tega prejmejo še nadomestilo za udeležbo na sejah, ki običajno znaša 52.800 evrov na leto. Skupni letni zaslužek poslanca, brez dodatnih prihodkov, tako presega 236.000 evrov.

Konflikti interesov pri lobističnih dejavnostih

Raziskava Transparency International EU opozarja na dejstvo, da številni poslanci opravljajo dela za lobistične skupine in s tem brišejo mejo med javnimi in zasebnimi interesi. Poslanci so sicer dolžni javno prijaviti zunanje dejavnosti, a po mnenju Raphaëla Kerguena iz Transparency International so pravila pogosto nejasna. To pušča posameznikom široko interpretacijo glede tega, kaj predstavlja konflikt interesov.

Primeri poslancev, ki jih raziskava izpostavlja, vključujejo Stefana Köhlerja in Christine Singer iz Nemčije. Oba od Združenja bavarskih kmetov, ki zastopa interese kmetijstva in gozdarstva, medtem ko sedita v odborih za kmetijstvo in okolje prejemata tisoče evrov mesečno. Filip Turek iz Češke prejema 10.000 evrov mesečno kot svetovalec v avtomobilski industriji. Turek v Parlamentu hkrati aktivno obravnava teme povezane z avtomobilskim sektorjem.

Argumenti za in proti dodatnim dejavnostim

Nekateri poslanci zagovarjajo dodatne dejavnosti kot nujne za ohranjanje stika z realnostjo. Laurent Castillo je za Euronews poudaril, da med delom zdravnika in prizadevanji za boljšo zdravstveno politiko ni konflikta. Monika Hohlmeier iz Nemčije, ki za delo pri multinacionalnem podjetju BayWa prejema 75.000 evrov letno, meni, da morajo poslanci ostati aktivni tudi zunaj političnega okolja.

Na drugi strani Charles Goerens iz Luksemburga zasluži 43.000 evrov letno kot neodvisni upravitelj pri Foyer Finance, ki ima deleže v investicijskih in zavarovalniških družbah. Kljub temu trdi, da njegovo delo ni povezano z odbori, v katerih sodeluje, in ne predstavlja konflikta interesov.

Pozivi k strožjemu nadzoru in sankcijam

Transparency International poziva k strožjemu nadzoru in boljšim pravilom za preprečevanje konfliktov interesov. Kergueno meni, da bi moral Evropski parlament ali zunanji organ proaktivno preverjati prijave poslancev, hkrati pa uvajati sankcije za kršitve kodeksa ravnanja.

To ni prvič, da je Transparency International sestavil tovrstno poročilo. V maju je bila na vrhu seznama evropskih poslancev litovski politik Viktor Uspaskich, ki je prijavil letni zaslužek v višini 3 milijonov evrov iz lastništva ruskih komercialnih nepremičnin. Po volitvah junija 2024 ni več poslanec, avgusta pa je postal tarča kazenske preiskave zaradi domnevnih goljufivih plačil v vrednosti 500.000 evrov, kar je sam označil za “neutemeljeno”.

Portal24; Foto: Pexels