Tomaž Vesel brez glasu proti dobil podporo za evropskega komisarja
Kandidat za evropskega komisarja, Tomaž Vesel, je prejel podporo Odbora DZ-ja za zadeve EU, ki je z devetimi glasovi za in šestimi vzdržanimi podprl njegovo kandidaturo. Proti ni glasoval noben član odbora, kar nakazuje široko sprejemljivost Veselovega imenovanja. Mnenje odbora sicer za vlado ni zavezujoče, vendar bo to omogočilo, da Slovenija sedaj posreduje njegovo kandidaturo v Bruselj.
Vesel je izrazil svojo predanost sodelovanju tako z evropskimi kot tudi domačimi poslanci ter obljubil, da bo ohranil tesen stik z dogajanjem doma. Poudaril je, da brez tega sodelovanja svojega dela ne predstavlja, kar je ponovil tudi v svoji predstavitvi pred odborom. V preteklosti naj bi slovenski predstavniki v evropskih institucijah izgubili stik s Slovenijo, kar je po njegovem mnenju vplivalo na pojasnjevanje izzivov Evropske komisije slovenski politični in splošni javnosti. To bi po njegovem prepričanju lahko pripomoglo tudi k višji udeležbi na evropskih volitvah.
Podpora koalicije in vzdržanost opozicije
Člani odbora iz koalicijskih vrst so Vesela podprli, pri čemer so poudarjali njegove kompetence na področju poznavanja proračuna. Opozicijske stranke SDS in NSi so se glasovanja vzdržale, vendar so prav tako priznale Veselove kompetence. Opozicija je pozitivno ocenila tudi to, da se je Vesel še pred odborom predstavil vsem političnim strankam.
Obljube in prednostne naloge Vesela
Vesel je obljubil redno udeležbo na sejah odbora za zadeve EU in drugih delovnih telesih DZ-ja. Izrazil je potrebo po boljšem pojasnjevanju izzivov Evropske komisije slovenski javnosti in politikom. Vesel meni, da so poslanci, tako nacionalnega kot Evropskega parlamenta, ključni pri oblikovanju logičnih politik in sprejemanju odločitev.
Pristop h kandidaturi je potekal v duhu odprte komunikacije z vsemi deležniki. Vesel je izpostavil, da nima omejene politične agende in želi delati v korist državljanov EU in Slovenije. Poudaril je potrebo po kompromisu med različnimi političnimi silami, saj je v Evropskem parlamentu koalicija sestavljena iz vseh političnih sil, ki sestavljajo tudi domači parlament.
Kompetence in izkušnje
Vesel je izpostavil, da izpolnjuje kriterije za komisarja, kot jih opredeljuje Lizbonska pogodba, in sicer zavezanost evropskim vrednotam, splošno usposobljenost in neodvisnost od nacionalnih držav. Njegovo delovanje v nadzornih organih mu je prineslo neodvisnost, kar mu je odprlo pot tudi v mednarodne organizacije.
Izzivi in prioritetna področja
Med najpomembnejšimi izzivi je izpostavil konkurenčnost EU, tehnološki zaostanek in zeleni prehod. Vesel meni, da so zamisli glede zelenega prehoda močne, vendar so izvedbeni instrumenti vprašljivi. Poudaril je, da ukrepi glede podnebnih sprememb ne smejo vsega prevaliti na državljane.
Vesel je izpostavil tudi debirokratizacijo EU, nepregleden pravni sistem, oblikovanje zdravstvene unije, vprašanje javnih naročil ter obrambno in varnostno unijo. Med pomembnimi vprašanji prihodnjega mandata Evropske komisije je omenil še oblikovanje socialnega modela EU, preprečevanje revščine in oblikovanje strategije za cenovno dostopna in trajnostna stanovanja.
Migracije in prihodnji izzivi
Glede migracij je Vesel poudaril pomen skupnega evropskega upravljanja in implementacije pakta o migracijah. Prepričan je, da bo pri njegovi implementaciji potrebno še veliko dela.
Vesel meni, da je Evropska unija pred velikimi izzivi, naslednjih pet let pa bo ključnih in napornih. Izpostavil je, da ukrepi ne morejo biti le nacionalni, ampak morajo biti na ravni celotnega evropskega prostora. Njegova osebna motivacija za delo v Evropski komisiji je delo v javno korist, je še dodal.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Klara Gojčič DZ