Tragedija v Velenju: Bo minister Bešič Loredan odstopil?

ByUredništvo

30. marca, 2023 , ,
Danijel Besic Loredan (Foto: Tamino Petelinšek/STA, vir: gov.si)

Bo minister Bešič Loredan odstopil zaradi objektivne odgovornosti glede tragedije v Velenju?

74-letnik je zaradi hudih bolečin poklical dežurno službo v ZD Velenje. Odgovorili so mu, da nimajo na voljo reševalnega vozila in da naj zato pride sam. To je tudi storil, prejel zdravilo in se vrnil domov. Slabo uro pozneje se je zgodba ponovila. Po pomoč se je tokrat odpravil kar v pižami, a do cilja nikoli ni prišel, saj je doživel prometno nesrečo in umrl.

V sredo okoli pol šestih zjutraj so bili na PU Celje obveščeni o prometnem dogodku na Kidričevi cesti v Velenju, v katerem je umrl 74-letni moški. “Voznik je v bližini križišča Kidričeve in Vodnikove ceste nenadoma zapeljal v desno in trčil v kovinsko ograjo. Od kovinske ograje ga je odbilo v levo čez oba prometna pasova, kjer je zapeljal čez  robnik in z vozilom obstal na živi meji, ki ločuje smerni vozišči,” so zapisali. 

Uprava RS za zaščito in reševanje je poročala, da so voznika oživljali reševalci NMP Velenje, ki pa žal niso bili uspešni. 

Policisti so na kraju dogodka ugotovili, da 74-letnik ni umrl zaradi posledic prometne nesreče, pač pa je šlo za naravno smrt. 

V zvezi s tem primerom naj bi se portalu 24ur javil tudi občan, ki je pojasnil, da je občan klical dežurno službo Zdravstvenega doma Velenje, a mu ta ni hotela poslati reševalnega vozila. Na urgenco se je zato odpravil sam, kakšnih 50 metrov pred zdravstvenim domom doživel prometno nesrečo in umrl. 

Reševalno vozilo (Slika je simbolna)

Po poročanju Večera je občan prvič poklical pomoč že ob 4. uri zjutraj in potarnal o hudih bolečinah, ki mu jih najverjetneje povzročajo ledvični kamni. Opisal je tudi, da ima anevrizmo. Dežurna zdravnica naj bi mu pojasnila, da nima na voljo nobenega reševalnega vozila in mu svetovala, naj pride sam, kar je tudi storil. Tam je prejel injekcijo voltarena in poslali so ga domov. Po 15 minutah je začel močno bruhati, vrnile so se tudi bolečine, zato je 55 minut kasneje še enkrat poklical v zdravstveni dom in jih prosil, naj pridejo ponj. Zdravnica naj bi mu znova dejala, da do sedme ure zjutraj nima na voljo reševalnega vozila. Spet se je odpravil tja, tokrat kar v pižami, a do tja ni nikoli prišel. 

Iz ZD Velenje so danes sporočili, da so občana v nočnih urah obravnavali in oskrbeli v dežurni službi.

Izdali so mu napotnico za nadaljnjo obravnavo. “Zdravstveno stanje pacienta ni bilo življenjsko ogrožajoče in ni bilo izdanega naloga za prevoz z reševalnim vozilom,” so zapisali. Dodali so še, da prometna nesreča ni bila povezana z zdravstvenimi težavami, zaradi katerih so ga obravnavali v dežurni službi, pač pa je bila posledica drugih zdravstvenih težav. 

Večer poroča tudi, da imajo v ZD Velenje neuradno drugo plat zgodbe, in sicer, da naj bi mu na dežurni službi ponudili, da pridejo ponj, a naj bi to odklonil, češ da bo že prišel sam. To naj bi bilo zabeleženo tudi na posnetkih, saj se vsi klici snemajo. Po nekaterih njihovih informacijah naj občan tudi ne bi pojasnil, da ima obenem tudi anevrizmo. Direktor Zdravstvenega doma Velenje Janko Šteharnik pravi, da zadeve ne more komentirati, dokler ne bo znan rezultat strokovne komisije. 

Tragedija je znova odprla debato o razporeditvi nujne medicinske pomoči po državi. Decembra lani se je ministrstvo za zdravje znova lotilo reorganizacije nujne medicinske pomoči. Ta predvideva ustanovitev satelitskih urgentnih centrov in zato ukinitev nekaterih urgenc po državi.

Ob tako tragičnih dogodkih je seveda vedno na mestu tudi vprašanje objektivne odgovornosti resornega ministra. V Sloveniji smo žal vajeni, da v takšnih primerih nihče ne prevzame odgovornosti a nastalo situacijo in tragedijo, ki ne prizadane zgolj neposredne vpletene temveč tudi širšo skupnosti.

Mogoče bo tokrat drugače in bo zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan prevzel odgovornost za nastalo situacijo.

Vir