Tragičen konec slavne veverice Peanut: Zasežena in evtanazirana

ByAna Koren

3. novembra, 2024 , ,
Veverica [Foto: Pixabay/ DavidReed/fotografija je simbolna]

Tragičen konec slavne veverice Peanut: Zasežena in evtanazirana

V Pine Cityju v New Yorku se je razplamtel val nezadovoljstva in podpore veverici Peanut, ki je na Instagramu pritegnila več kot pol milijona sledilcev. Veverico je prejšnji teden newyorško ministrstvo za varstvo okolja zaplenilo iz njenega doma, kar je njenega lastnika Marka Longa močno prizadelo. Le dva dni po zasegu je prišla novica, da so Peanuta evtanazirali. Ta poteza je močno prizadela Longa in njegove oboževalce, ki zdaj zahtevajo pravico za Peanuta in razpravljajo o zakonitosti ravnanja oblasti.

Po odstranitvi veverice so oboževalci na družbenih omrežjih izrazili svoje ogorčenje. Nekateri so ustanovili peticijo na platformi Change.org, s katero zahtevajo pravico za Peanuta in odgovornost odgovornih. Peticija je do petka zbrala že skoraj 25.000 podpisov. Podporniki poudarjajo, da je veverica bila vir veselja in ljubezni za mnoge v težkih časih. “To je norost,” je v videoposnetku dejal pobudnik peticije, ki zakonodajalce poziva, naj ponovno preučijo svojo odločitev. Vzporedno s peticijo so podporniki sprožili tudi kampanjo GoFundMe za kritje pravnih stroškov, saj nameravajo pravno ukrepati in zahtevati pravico za Peanuta, poroča USA Today.

Peanutova zgodba: od reševanja do spletne slave

Peanutova zgodba sega sedem let nazaj, ko je Mark Longo prvič opazil, da je avto zbil Peanutovo mamo. Brez matere in zavetišča, ki bi jo sprejelo, se je Longo odločil, da bo zanjo poskrbel. V tem času sta zgradila posebno vez, Peanut pa je postal spletna zvezda, saj so ga na Instagramu spremljali pri vsakdanjih dejavnostih. Longo je lansko leto ustanovil tudi zavetišče za živali, P’Nuts Freedom Farm Animal Sanctuary, kjer skrbijo za zanemarjene in brezdomne živali. Peanutova prisotnost v zavetišču je dodatno prispevala k njegovemu ugledu in prepoznavnosti.

Zakonodaja o divjih živalih in vprašanje zakonitosti

Newyorška zakonodaja prepoveduje zadrževanje divjih živali kot hišne ljubljenčke zaradi možnosti prenosa bolezni in navezanosti na ljudi, kar lahko povzroči težave pri poskusih vrnitve v divjino. Po prijavah javnosti o neprimernem bivanju prostoživeče živali je ministrstvo izvedlo preiskavo, med katero so zaplenili tudi rakuna, ki je bil prav tako del gospodinjstva. Oblasti so evtanazirale tudi rakuna. Longo vztraja, da je Peanut zanj več kot le hišni ljubljenček; predstavlja družinskega člana in najboljšega prijatelja.

Čeprav je Peanut že preminul, oboževalci zahtevajo odgovornost odgovornih in pravico za ikonično veverico, kar je sprožilo vprašanja o empatiji in zakonodaji ter usodo divjih živali, ki živijo s svojimi človeškimi skrbniki.

Portal24; Foto: Pixabay/DavidReed/fotografija je simbolna