Trenta – politično motiviran proces? Janša zavrača obtožbe kot nelogične
Na celjskem okrožnem sodišču se je začelo sojenje prvaku Slovenske demokratske stranke (SDS) Janezu Janši ter soobtoženima Klemnu Gantarju, nekdanjemu direktorju podjetja Eurogradnje, in Branku Kastelicu, nekdanjemu direktorju podjetja Imos. Vsem trem se očitajo domnevno sporni posli z zemljišči v Trenti, ki naj bi podjetje Imos oškodovali za več kot 100.000 evrov.
Sojenje se je začelo z branjem obtožnice in zagovori obtoženih. Kljub začetku postopka pa sojenje že od samega začetka spremljajo številna procesna vprašanja, predvsem s strani obrambe, ki je že pred prvim narokom vložila več zahtevkov za izločitev sodnikov in drugih članov senata.
Zavrnitev zahtevkov obrambe za izločitev sodnikov
Obramba, z odvetnikom Francijem Matozom na čelu, je na prejšnjem naroku izrazila dvome o nepristranskosti celotnega sodnega senata, vključno s predsednico Okrožnega sodišča v Celju, Petro Giacomelli. Matoz je podal zahtevo za izločitev Giacomellijeve iz postopka, vendar je sodišče te zahteve zavrnilo kot neutemeljene.
Na sojenju je Matoz po prebrani obtožnici ponovno poskusil z ugovorom pravne narave, ki pa ga je sodni senat znova zavrnil, saj je bilo o tem vprašanju že pravnomočno odločeno na prejšnjem naroku. Kljub temu je sojenje nadaljevalo svoj potek, pri čemer so vsi trije obtoženi zavrnili krivdo.
Očitki tožilstva: preplačano zemljišče in sporni posli
Specializirani državni tožilec Boštjan Valenčič obtožuje Branka Kastelica, da je kot direktor podjetja Imos zlorabil svoj položaj in podjetje oškodoval pri odkupu zemljišč v Trenti. Klemen Gantar in Janez Janša sta obtožena, da sta Kastelicu pomagala pri tem kaznivem dejanju.
Janša je leta 2005 kupil stanovanje v Ljubljani, ki ga je delno financiral z zamenjavo svojega manjšega enosobnega stanovanja. Po mnenju tožilstva naj bi preostali del kupnine pokril s sporom povezanim poslom, pri katerem je podjetje Imos kupilo več kot 15.000 kvadratnih metrov zemljišča v Trenti. Zemljišče je del Triglavskega narodnega parka, na katerem je dovoljena zgolj nadomestna gradnja stare kmetije, zaradi česar je tožilstvo prepričano, da je bilo zemljišče preplačano.
Imos naj bi bil s tem poslom oškodovan za okoli 110.000 evrov, pri čemer naj bi Janša in Gantar pomagali Kastelicu izpeljati to transakcijo.
Obramba trdi, da gre za politično motivirano sojenje
Vsi trije obtoženi so na sojenju kategorično zanikali očitke. Janez Janša je zagotovil, da ni sodeloval pri spornih poslih in da so očitki tožilstva nelogični ter politično motivirani. Trdi, da gre za poskus diskreditacije, katerega glavni cilj je vplivati na volitve, saj naj bi se primer zaključil tik pred volitvami, vendar bo zaradi predvidene zastarelosti primera pravnomočne sodbe težko doseči.
Janševa obramba je prav tako očitala tožilstvu, da operira z napačnimi podatki in ocenami glede vrednosti zemljišč v Trenti. Janša je pojasnil, da je po prevzemu vodenja vlade leta 2004 iskal primerno stanovanje, ki bi ustrezalo zahtevam varnostne službe. Ker ni imel dovolj denarja, je kot del kupnine ponudil svoje prejšnje stanovanje, pri čemer ni osebno urejal postopkov, saj je večino stvari urejal po elektronski pošti.
Nejasnosti glede vloge Eurogradenj
Pomemben del sojenja se osredotoča na vlogo podjetja Eurogradnje, ki je bilo delno povezano z Imosom. Zakaj je bilo potrebno sodelovanje tega podjetja pri nakupu zemljišč v Trenti, ostaja nepojasnjeno. Klemen Gantar, nekdanji direktor Eurogradenj, je na sojenju podal kratek zagovor, v katerem je zatrdil, da je bilo vse izvedeno po pravilih. Na dodatna vprašanja tožilstva ni odgovarjal.
Janša in Kastelic sta bila bolj zgovorna, pri čemer je Kastelic poudaril, da je šlo za posel majhnega pomena za podjetje Imos, in da se ga takrat ni podrobneje ukvarjal z njim.
Sojenje bo v prihodnjih dneh nadaljevalo z obravnavo dokazov in zaslišanjem prič, pri čemer bo obramba še naprej skušala dokazati, da je obtožnica neosnovana, ter da so obtožbe zgolj politično motivirane.
[Vir: STA]; Portal24; Foto: SDS