Tretja obletnica vojne: Von der Leyen v Kijevu
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v ponedeljek zjutraj z vlakom prispela v Kijev na svoj deveti obisk od začetka ruske invazije na Ukrajino. Obisk, ki sovpada s tretjo obletnico začetka vojne, poteka v času, ko poskusi Donalda Trumpa, da bi ZDA posredovale v mirovnih pogajanjih z Rusijo, vzbujajo zaskrbljenost med evropskimi zavezniki. Strahovi izvirajo iz možnosti, da bi prenagljen dogovor ogrozil varnost celotne Evrope pred ambicijami Kremlja navaja Euronews. Von der Leyen je v Ukrajino prispela z jasnim sporočilom podpore in svežnjem finančne pomoči.
Eden od osrednjih poudarkov obiska je napoved 3,5 milijarde evrov vrednega paketa finančne pomoči, ki naj bi zagotovil prepotrebno likvidnost za ukrajinski proračun. Ta znesek je predujem iz večjega sklada v višini 50 milijard evrov, imenovanega “Pomoč za Ukrajino”, ki ga je Evropska unija vzpostavila v začetku leta 2024. Sredstva so namenjena predvsem za nakup vojaške opreme iz ukrajinske industrije, kar naj bi okrepilo obrambne sposobnosti države. Čeprav je Bruselj za letos uspel pokriti finančne potrebe Ukrajine, ostaja vprašanje dobave orožja po poletju nerešeno. Von der Leyenova je poudarila, da bo pospešitev dostave orožja in streliva v prihodnjih tednih ključna naloga Evrope.
Solidarnost v Kijevu: Zahodni voditelji ob Zelenskem
Ob von der Leyen so v Kijev prispeli tudi drugi vidni zahodni voditelji, med njimi predsednik Evropskega sveta António Costa, španski premier Pedro Sánchez in kanadski premier Justin Trudeau. Skupaj so se srečali z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, da bi ob slovesni obletnici ponovno potrdili svojo zavezanost Ukrajini. Von der Leyen je ob tem izrazila trdno prepričanje v “svobodno in suvereno Ukrajino na njeni poti proti Evropski uniji”. Napovedala je tudi pobudo za vključitev Ukrajine in Moldavije v evropski trg električne energije do konca leta, kar bi še poglobljeno povezalo te države z EU. Srečanja med evropskimi in ukrajinskimi uradniki naj bi prav tako okrepila bilateralne vezi.
Trumpov vpliv: Evropa v negotovosti
Obisk poteka v senci Trumpovih prizadevanj za začetek mirovnega procesa med Ukrajino in Rusijo, ki so omajala tri leta čezatlantskega sodelovanja. Njegove izjave, v katerih je Zelenskega označil za “diktatorja brez volitev” in krivdo za vojno pripisal Ukrajini, so v Evropi sprožile ogorčenje. Trumpovi komentarji, ki odmevajo stališča Kremlja, so okrepili dvome o njegovi pripravljenosti za uravnotežena pogajanja. Zelenski je v odzivu dejal, da bi bil za mir in članstvo v Natu pripravljen odstopiti, a poudaril, da je njegov trenutni cilj varnost Ukrajine. Medtem Bruselj pospešeno išče načine, kako ohraniti svoj vpliv v hitro razvijajočih se dogodkih, saj Trumpov nedavni pogovor z Vladimirjem Putinom ni bil usklajen z zavezniki.
Evropski voditelji so v zadnjem tednu okrepili diplomatske stike, da bi ohranili enotnost. Francoski predsednik Emmanuel Macron bo obiskal Washington, da bi se srečal s Trumpom, António Costa pa bo marca gostil izredni vrh EU. Von der Leyen namerava tam predstaviti načrt za povečanje proizvodnje orožja v EU, kar bi koristilo tudi Ukrajini. Kljub temu ni jasno, ali bo Evropa pridobila večji vpliv pri pogajanjih. Von der Leyen je ob prihodu v Kijev poudarila, da bo EU zaostrila sankcije proti Rusiji, dokler ne bo pokazala resne pripravljenosti za trajni mir. “Svobodna Ukrajina je v interesu vseh,” je zaključila.
Portal24; Foto: Wikimedia/EU parlament