Trgi so nemirni, dolar pred najslabšim tednom v mesecu, zlato pa blizu rekorda

ZlatoZlato [Foto: Freepik]

Trgi so nemirni, dolar pred najslabšim tednom v mesecu, zlato pa blizu rekorda

Svetovni finančni trgi so imeli precej nemiren petek, saj so delnice šepale, dolar pa je bil na poti, da beleži najslabši teden v mesecu. Hkrati se je zlato približalo rekordnemu vrhu, saj so vlagatelji iskali varna zatočišča zaradi strahu, da bi obsežne carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, lahko pahnile svetovno gospodarstvo v recesijo. Napoved najstrožjih trgovinskih ovir Washingtona v več kot stoletju je sprožila razprodajo na trgih in povečala negotovost med vlagatelji.

Azijske delnice so imele težave pri okrevanju po velikih izgubah iz prejšnje seje. Japonski indeks Nikkei je v petek padel za 1,85 odstotka, kar je podaljšalo njegov 2,8-odstotni padec iz četrtka, navaja Reuters. Širši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je prav tako zdrsnil za 0,26 odstotka, kar je posledica šibke trgovine. Trgi na Kitajskem, v Hongkongu in Tajvanu so ostali zaprti zaradi praznikov.

Na drugi strani sveta so podjetja iz indeksa S&P 500 čez noč izgubila skupno 2,4 bilijona dolarjev borzne vrednosti, kar predstavlja največjo enodnevno izgubo od 16. marca 2020, ko je pandemija koronavirusa pretresla svetovne trge. Glavni indeksi Wall Streeta so v četrtek, dan po Trumpovi napovedi carin, utrpeli največje enodnevne odstotne padce od leta 2020. Terminske pogodbe na delnice v ZDA so se v zgodnji azijski seji ustalile – terminske pogodbe na Nasdaq so zrasle za 0,05 odstotka, medtem ko so terminske pogodbe na S&P 500 padle za 0,06 odstotka.

Strah pred recesijo in pričakovanja o obrestnih merah

Trumpova napoved carin v sredo je sprožila val skrbi glede svetovne recesije, zlasti v Združenih državah. “Če se trenutni seznam carin obdrži, je recesija v drugem ali tretjem četrtletju zelo možna, prav tako medvedji trg,” je opozoril David Bahnsen, glavni direktor za naložbe pri The Bahnsen Group. Dodal je, da bi se Trump lahko osredotočil na spodbujanje naložb podjetij v ZDA, če bi opazili medvedji trg, a ni prepričan, ali bi to zadostovalo za izboljšanje razpoloženja na trgih.

Trgovci so zaradi povečanih skrbi povečali stave na večja znižanja obrestnih mer s strani Federal Reserve v letošnjem letu. Terminske pogodbe za sklade Fed zdaj kažejo na znižanje za približno 96 bazičnih točk do decembra, v primerjavi z blizu 70 bazičnimi točkami pred objavo carin. David Doyle, vodja ekonomije pri Macquarie Group, je poudaril, da centralne banke niso dobro opremljene za soočanje s stagflacijo, kjer počasnejša rast in višja inflacija otežujeta politične odločitve. Predsednik Feda Jerome Powell naj bi v petek podal novo oceno ameriškega gospodarstva, kar vlagatelji nestrpno pričakujejo.

Gibanja na deviznem trgu in beg v varna zatočišča

Na deviznem trgu je dolar v petek zrasel za 0,09 odstotka proti jenu na 146,23, potem ko je v četrtek padel za 2,2 odstotka, kar je bil njegov največji dnevni padec v več kot dveh letih. Evro se je po 1,9-odstotnem skoku v četrtek ustalil pri 1,1043 dolarja, švicarski frank pa je ostal pri 0,8591 dolarja po 2,6-odstotni rasti. V primerjavi s košarico valut je dolar padel blizu šestmesečnega dna na 102,04. “Velik del šibkosti dolarja je povezan s preusmeritvijo pozornosti na tveganja rasti v ZDA,” je dejala Jane Foley, višja devizna strateginja pri Rabobank.

Valute varnega zatočišča, kot sta jen in švicarski frank, so pridobile na vrednosti, prav tako so poskočile cene obveznic. Donos 10-letne ameriške zakladnice se je v petek rahlo spremenil pri 4,0436 odstotka, potem ko je v četrtek padel za 14 bazičnih točk.

Promptno zlato je doseglo vrednost 3.112,81 dolarja za unčo, kar ga uvršča blizu rekordne vrednosti. Kovina je na poti k peti zaporedni tedenski rasti, saj vlagatelji zaradi negotovosti iščejo varna zatočišča. Nasprotno pa so cene nafte podaljšale padec. Terminske pogodbe za nafto Brent so se znižale za 0,13 odstotka na 70,05 dolarja za sod, terminske pogodbe za ameriško surovo nafto West Texas Intermediate pa za 0,15 odstotka na 66,85 dolarja za sod.

Portal24; Foto: Freepik