Trgi so stabilni: Dolar in delnice čakajo na ključne odločitve
Azijski delniški trgi in vrednost dolarja so v sredo ostali stabilni, saj vlagatelji pričakujejo pomembne gospodarske odločitve, vključno z znižanjem obrestnih mer v Kanadi in objavo podatkov o inflaciji v Združenih državah Amerike. Ti podatki naj bi vplivali na morebitno nadaljnje znižanje obrestnih mer s strani ameriške centralne banke (Fed).
Vlagatelji so kljub pričakovanemu znižanju obrestnih mer v ZDA ohranili previden pristop. Verjetnost za znižanje obrestnih mer naslednji teden je ocenjena na 85 odstotkov, vendar ob visokih vrednostih indeksov na Wall Streetu obstaja tveganje za razočaranje. Indeks S&P 500 je čez noč upadel za 0,3 odstotka, kar pomeni približno 65 točk. To predstavlja manj kot 1 odstotek oddaljenosti od najvišje vrednosti indeksa vseh časov.
Ameriške terminske pogodbe so v sredo zjutraj v Aziji zabeležile rast za 0,1 odstotka, medtem ko je MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic ostal nespremenjen. Na Japonskem je indeks Nikkei upadel za 0,4 odstotka.
Znižanja obrestnih mer in valutni trgi
Poleg ameriških obrestnih mer je bila pozornost vlagateljev usmerjena tudi na Kanado, kjer so trgovci ocenili 89-odstotno verjetnost, da bo kanadska centralna banka obrestne mere znižala za 50 bazičnih točk. Takšna odločitev bi pomenila skupno znižanje za 125 bazičnih točk v tem ciklu, kar bi obrestno mero čez noč postavilo na 3,25 odstotka. Kanadski dolar je v torek dosegel najnižjo vrednost v zadnjih štirih letih in pol ter v sredo ostal stabilen pri 1,4168 kanadskega dolarja za ameriški dolar.
Evropski valutni trgi so prav tako pričakovali pomembne odločitve. Trgi so v celoti ocenili znižanje obrestne mere Evropske centralne banke. Možnost znižanja obrestnih mer švicarske centralne banke za 50 bazičnih točk ocenjena na 61 odstotkov. Evro je bil v sredo stabilen pri 1,0533 dolarja, jen pa pri 151,70 za dolar.
Gospodarski podatki in vpliv na trge
Napovedi ekonomistov, ki jih je zbral Reuters, kažejo na mesečno rast osnovne inflacije v ZDA za 0,3 odstotka. Kljub temu analitiki opozarjajo, da bi lahko presenečenje z višjo inflacijo, denimo 0,4 odstotka, negativno vplivalo na delniške trge in povzročilo rast dolarja. Po besedah analitika Brenta Donnellyja bi višja inflacija povzročila rast vrednosti dolarja in pritisk na prodajo delnic.
Donosi ameriških državnih obveznic so ostali stabilni. Referenčni donos 10-letnih obveznic je bil v Aziji pri 4,2302 odstotka, kar kaže na zadržanost vlagateljev pred ključnimi gospodarskimi objavami.
Na surovinskih trgih je Kitajska znova začela povečevati svoje zlate rezerve, kar je spodbudilo rast cen zlata. Zlato je v sredo preseglo svoje 200-dnevno drseče povprečje in doseglo 2.700 dolarjev za unčo. Cene nafte so ostale stabilne; terminske pogodbe za surovo nafto Brent so bile pri 72,48 dolarja za sod.
Poleg tega so cene kave Arabica dosegle rekordnih 3,48 dolarja za funt, saj trgovce skrbi, da bi suša lahko zmanjšala pridelavo v Braziliji, največji proizvajalki kave na svetu.
Portal24; Foto: Pixabay/geralt