Trgi v rdečem: Brezposelnost v ZDA in BOJ ukrepi pretresli svetovne borze

ByAna Koren

3. avgusta, 2024 , , ,
Delniški trgi [Foto: Vecteezy]

Visoka brezposelnost v ZDA in ukrepi BOJ sprožili globalno razprodajo delnic

Globalna razprodaja na delniških trgih se je še poglobila, saj so številke o brezposelnosti v ZDA dosegle triletni vrh. Stopnja brezposelnosti se je povečala na 4,3 odstotka s prejšnjih 4,1 odstotka, kar je najvišja raven po oktobru 2021. Svetovni delniški trgi so bili v petek v rdečem, saj se je razpoloženje glede tveganja povečalo zaradi višjih obrestnih mer japonske centralne banke (BOJ), umirjenih ameriških gospodarskih podatkov in slabih tehnoloških zaslužkov.

Federal Reserve (FED) je ta teden ohranila trenutno obrestno mero, vendar so trgi domnevali, da bi lahko zaostajala za krivuljo zniževanja obrestnih mer, kar bi lahko povzročilo nadaljnjo gospodarsko upočasnitev. Vlagatelji so preusmerili sredstva v varna zatočišča, kot so japonski jen, zlato, državne obveznice in evro, medtem ko so odvrgli delnice, zlasti tehnološke delnice. Terminske pogodbe za zlato na Comexu so se podražile za 1,04 odstotka na 2506 ameriških dolarjev (2321 evrov) za unčo, kar je skoraj najvišja raven vseh časov.

Japonske borze padajo zaradi zaostrovanja ukrepov BOJ

Razprodaja se je okrepila med azijsko sejo v petek, ko so japonske borze doživele najmočnejši enodnevni padec od marca 2020. Nikkei 225 je padel za 5,81 odstotka. Topix je padel za 6,14 odstotka, kar je njegov najslabši dan po letu 2016. Obe merili uspešnosti sta se umaknili za več kot 14 odstotkov od najvišjih vrednosti vseh časov pred mesecem dni.

BOJ je v začetku tedna že drugič letos zvišala obrestne mere in objavila načrt za zmanjšanje nakupov državnih obveznic. Banka je marca odpravila desetletja dolgo negativno obrestno mero in prvič po letu 2007 zvišala stroške zadolževanja. Japonski jen se je po sestanku znatno okrepil. Višje obrestne mere so spodbudile vlagatelje k odkupu jena, medtem ko so prodajali prej donosnejše valute, kot sta avstralski in novozelandski dolar, kar je povzročilo močno devalvacijo teh primarnih valut.

Krepitev japonskega jena je sprožila tudi zaskrbljenost glede japonskega izvoza. Vlagatelji pa so pridobili dobičke v delnicah in umaknili svojo gotovino z lokalnih trgov. Poleg tega imajo japonske banke ogromno čezmorskega premoženja in sokolska drža BOJ je morda sprožila priliv jena, kar je povzročilo padce na drugih borzah, zlasti na Wall Streetu.

FED je morda za krivuljo

Federal Reserve okleva glede znižanja obrestne mere, saj je ta teden obrestno mero ohranila nespremenjeno med 5,25 in 5,5 odstotka. V nasprotju s tem so druge glavne centralne banke, vključno z Evropsko centralno banko, Banko Anglije in Švicarsko narodno banko, letos začele zniževati svoje obrestne mere.

Medtem ko se na splošno pričakuje, da bo FED septembra znižal obrestne mere, so trgi zaskrbljeni, da je morda prepozno za preprečitev gospodarskega upada. Nedavni gospodarski podatki v ZDA so pokazali, da bi lahko največje gospodarstvo na svetu doživelo nadaljnjo upočasnitev rasti. PMI v proizvodnji v ZDA se je julija skrčil že četrti mesec zapored. Zahtevki za brezposelnost so medtem poskočili na najvišjo raven od avgusta 2023. Vlagatelji pozorno spremljajo podatke o plačah za nekmetijski sektor, ki bodo objavljeni pozneje v petek.

Tehnološka razprodaja in donosi ameriških državnih obveznic

Nedavni umik trga je sprožila tudi razprodaja tehnologije na Wall Streetu med rotacijami sektorjev in slabimi rezultati dobičkov velikih tehnoloških podjetij. Tesla, Alphabet, Microsoft in Amazon so poročali o nižjih dobičkih od pričakovanih ali zagotovili mlačne obete za rast. Slednje je okrepilo padec delnic znanih proizvajalcev čipov za umetno inteligenco, kot so Nvidia, AMD in Arm.

Donosi ameriških državnih obveznic so se po političnem sestanku FED-a občutno znižali. Obveznice so se namreč močno povečale zaradi nenaklonjenosti tveganju. Donosi obveznic se gibljejo obratno sorazmerno s cenami obveznic. Donos desetletnih zakladnih zapisov je prvič po januarju padel pod 4 odstotke, medtem ko je donos dveletnih zapisov padel na 4,14 odstotka, kar je najnižja raven od februarja.

Evropski trgi se odpirajo nižje, medtem ko se evro vrača

Evropske delnice so se odprle s padcem, kar je povečalo tedenske izgube ob širokem upadu trga. Razprodaje so bile zlasti opazne pri tehnoloških in bančnih delnicah. Donosi državnih obveznic so se po znižanju obrestne mere Bank of England (BOE) dodatno znižali, kar je odraz svetovnih trendov.

Vendar pa se evro obravnava kot valuta zatočišče in se je vrnil po padcu prejšnjega dne, pri čemer se je EUR/USD ob 11:34 po srednjeevropskem času povečal za 0,3 odstotka na 1,0820. Letna inflacija v evroobmočju se je julija povzpela na 2,6 odstotka z 2,5 odstotka prejšnji mesec, kar je povečalo možnosti za upočasnitev zniževanja obrestnih mer Evropske centralne banke (ECB) in okrepilo evro.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Vecteezy