Trump: Elon Musk bo prevzel ključno vlogo vladne reforme, če zmagam
Donald Trump, republikanski predsedniški kandidat za volitve 2024, je v svojem govoru v Newyorškem ekonomskem klubu razkril načrt za ustanovitev vladne komisije za učinkovitost, ki naj bi jo vodil Elon Musk. Če bo Trump zmagal na volitvah 5. novembra, bo milijarder in ustanovitelj Tesle prevzel ključno vlogo v novem telesu, namenjenem izboljšanju delovanja zvezne vlade.
Trumpova gospodarska vizija, ki jo je predstavil v tem govoru, vključuje znižanje davkov za podjetja, ki proizvajajo doma, vzpostavitev območij z nizkimi davki za stanovanjsko gradnjo in ustanovitev državnega premoženjskega sklada. S temi pobudami želi spodbuditi gospodarsko rast in povečati učinkovitost delovanja vlade.
Muskova vloga v komisiji za učinkovitost
Trump je prvič javno podprl idejo o ustanovitvi vladne komisije za učinkovitost, čeprav je o njej s svojimi svetovalci razpravljal že več tednov. Kot je dejal, je Musk pristal na vodenje tega telesa, čeprav ni ponudil podrobnosti o delovanju komisije. Glavna naloga komisije bi bila odprava “goljufij in nepravilnih plačil” v šestih mesecih po ustanovitvi.
V podcastu 19. avgusta je Musk že omenil, da se je pogovarjal s Trumpom o sodelovanju v tej komisiji. “Veselim se, da bom služil Ameriki, če bo priložnost,” je zapisal Musk na platformi X. Zanimivo je, da Musk ni zahteval plačila, naslova ali kakršnega koli priznanja za svoje delo.
Podobne komisije so že obstajale v preteklosti. Ronald Reagan je med svojim predsedniškim mandatom ustanovil Graceovo komisijo, ki je imela enak cilj povečanja učinkovitosti vlade. Trumpova ideja pa je naletela na kritike sindikatov, ki zagovarjajo delavske pravice. Everett Kelley, predsednik Ameriške zveze vladnih uslužbencev, je Trumpa in Muska obtožil, da želita spodkopati neodvisno delovanje javne uprave in zamenjati delavce s političnimi zavezniki.
Gospodarska agenda in davčne reforme
Poleg napovedi o vladni komisiji za učinkovitost je Trump predstavil tudi svojo širšo gospodarsko vizijo. Med ključnimi predlogi je bila znižanje davčne stopnje za podjetja, ki proizvajajo doma, in sicer z obstoječih 21 odstotkov na 15 odstotkov. Ta ukrep naj bi spodbudil domačo proizvodnjo in zmanjšal odvisnost ZDA od tujih dobavnih verig.
Trump je prav tako napovedal vzpostavitev območij z nizkimi davki in regulacijami na zvezni zemlji, kjer bi podjetja spodbujali k gradnji stanovanj. Čeprav ni podrobno pojasnil, kako bo to uresničil, je poudaril, da je cilj znižati stanovanjske stroške, kar je trenutno eno glavnih vprašanj v ameriški ekonomiji.
Nasprotno pa je Trumpova tekmica Kamala Harris za tiste, ki prvič kupujejo stanovanje predlagala kredit v višini 25.000 dolarjev, kar naj bi spodbudilo večjo dostopnost stanovanj. Republikanci, vključno s Trumpom, so Harrisov predlog kritizirali, češ da bo povzročil dvig cen stanovanj. Trumpov načrt za gradnjo na zvezni zemlji bi po drugi strani lahko naletel na nasprotovanje okoljevarstvenikov, ki so zaskrbljeni zaradi potencialnih okoljskih vplivov.
Državni premoženjski sklad in infrastrukturni projekti
Poleg davčnih reform je Trump pozval k ustanovitvi državnega premoženjskega sklada, ki bi financiral večje infrastrukturne projekte. Financiranje tega sklada naj bi deloma prišlo iz preklicanih sredstev, povezanih z zakonom o zmanjšanju inflacije iz leta 2022, kar je bil eden od pomembnih zakonodajnih dosežkov predsednika Joeja Bidna.
Trump je tudi napovedal izdajo nacionalne razglasitve izrednih razmer, s katero bi olajšal birokratske postopke za nove energetske projekte. To je skladno z njegovim dolgoletnim stališčem o zmanjšanju regulacij, ki ovirajo razvoj infrastrukture in energetske industrije.
Kritike in izzivi vladne politike
Trumpov gospodarski načrt je naletel na kritike nekaterih ekonomistov, ki trdijo, da bi lahko njegove politike povzročile povečanje inflacije in zmanjšanje gospodarske rasti. Kljub temu mnogi volivci še vedno Trumpa vidijo kot bolj kompetentnega vodenja gospodarstva, čeprav njegova prednost pred Kamalo Harris na tem področju počasi upada.
Brian Nelson, politični svetovalec Kamale Harris, je opozoril, da bi Trumpove gospodarske politike povečale državni dolg in uničile delovna mesta. Poleg tega je opozoril, da bodo republikanci za izvajanje večine Trumpovih predlogov morali ohraniti nadzor nad predstavniškim domom in prevzeti senat.
Trump je v svojem govoru poudaril, da bi sankcije proti tujim državam uporabljal le zmerno, da ne bi ogrozil statusa ameriškega dolarja kot svetovne rezervne valute. To stališče je nekoliko v nasprotju z njegovo prejšnjo politiko, ko so bile sankcije med njegovim predsedniškim mandatom pomembno orodje zunanje politike.
[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Zajem zaslona