Trump in Zelenski: Od diplomatskega pogovora do ostrega spopada [video]

Srečanje Zelenski Trump [Foto: Zajem zaslona X]

Trump in Zelenski: Od diplomatskega pogovora do ostrega spopada

Srečanje med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim v Beli hiši, ki se je začelo kot diplomatski pogovor, hitro preraslo v napet in javno odmeven prepir. Po tednih intenzivnih pogajanj in visokih pričakovanj se je srečanje, ki je bilo namenjeno krepitvi odnosov med Washingtonom in Kijevom, sprevrglo v izmenjavo ostrih besed, ki odmevajo po vsem svetu. Trump je Zelenskega obtožil nespoštljivosti in celo kockanja s tretjo svetovno vojno, ukrajinski voditelj pa je vztrajal pri potrebi po varnostnih jamstvih za svojo državo.

Dogodek je sprožil širok odziv, od odpovedi dogovora o mineralih, ki ga je Zelenski prinesel na mizo, do podpore evropskih voditeljev Ukrajini in kritik iz vrst Trumpovih zaveznikov, navaja Euronews. Napetosti so se še poglobile, ko je predsednik predstavniškega doma Mike Johnson pozval k odpoklicu ukrajinske veleposlanice v ZDA, kar je označil kot politično vmešavanje. Kaj se je torej zgodilo v Ovalni pisarni in kakšne bodo posledice tega spopada?

Od mirnega začetka do vročega prepira

Srečanje se je sprva zdelo kot običajen diplomatski dogodek. Po tednih izmenjave izjav med obema stranema so mnogi upali, da bo to priložnost za pomiritev in sodelovanje. Vendar pa se je ton hitro spremenil, ko je podpredsednik ZDA JD Vance ukrajinskemu predsedniku dejal, da Ukrajina nima dovolj ljudi za nadaljevanje bojevanja. Zelenski je odvrnil z ostrimi besedami: »Pridite in poglejte,« s čimer je Vancea izzval, naj se sam prepriča o razmerah na bojišču. Od tu naprej so se stvari le še zaostrile.

Trump je vstopil v razpravo z očitkom, da bi moral biti Zelenski »hvaležen« za ameriško pomoč. »Moraš biti bolj hvaležen. Nimate kart. Pri nas imate karte. Toda brez nas nimate nobenih kart,« je dejal Trump in dodal: »Vaša država je v velikih težavah. Tega ne boste zmagali.« Zelenski je vztrajal, da si želi premirja, a le pod pogojem, da Ukrajina dobi varnostna zagotovila. Trump ga je prekinil z besedami: »Pravite, da ne želite prekinitve ognja,« kar je ukrajinskega voditelja le še bolj razjezilo. Napetost je dosegla vrhunec, ko je Trump Zelenskega označil za »kockarja s tretjo svetovno vojno« in mu očital nespoštovanje do ZDA.

Hvaležnost kot kamen spotike

Podpredsednik Vance je prav tako stopil v ospredje in Zelenskemu očital pomanjkanje hvaležnosti. »Samo reci hvala,« je dejal in se skliceval na Zelenskega obisk v Pensilvaniji oktobra prejšnje leto, ki ga je označil za politično potezo v korist demokratov. »Oktobra ste šli v Pensilvanijo in vodili kampanjo za opozicijo. Izrazite nekaj hvaležnih besed Združenim državam Amerike in predsedniku, ki poskuša rešiti vašo državo,« je dodal Vance. Zelenski se je na kritike odzval s sporočilom na platformi X, kjer se je zahvalil ameriškemu narodu, predsedniku in kongresu, a hkrati poudaril, da Ukrajina potrebuje »pravičen in trajen mir«.

Trump je po srečanju na svoji platformi Truth Social objavil, da je dogovor o mineralih, ki ga je Zelenski prinesel v Belo hišo, razveljavljen. »Ugotovil sem, da predsednik Zelenski ni pripravljen na mir, če bo vpletena Amerika, ker meni, da mu naša vpletenost daje veliko prednost v pogajanjih. Nočem prednosti, hočem mir. Ni spoštoval Združenih držav Amerike v njihovi cenjeni Ovalni pisarni. Lahko se vrne, ko bo pripravljen na mir,« je zapisal. Tiskovna konferenca, ki je bila predvidena po srečanju, je bila odpovedana, Zelenski pa je Belo hišo zapustil brez nadaljnjih komentarjev.

Evropska podpora in ameriške kritike

Medtem ko so se napetosti v Beli hiši stopnjevale, so evropski voditelji hitro stopili v bran Ukrajini. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas je izjavila: »Ukrajina je Evropa! Ukrajini stojimo ob strani.« Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dodala: »Vaše dostojanstvo je čast pogumu ukrajinskega ljudstva. Nikoli niste sami, dragi predsednik Zelenski.« Podporo so izrazili tudi voditelji Francije, Združenega kraljestva, Nemčije in drugih evropskih držav, ki so poudarili, da je Rusija agresor, Ukrajina pa žrtev.

Na drugi strani je predsednik predstavniškega doma Mike Johnson zahteval odpoklic ukrajinske veleposlanice Oksane Markarove, ki naj bi z organizacijo Zelenskega obiska v Pensilvaniji posegla v ameriške volitve. »Objekt je bil v državi politično spornega bojišča, vodil ga je najvišji politični nadomestek Kamale Harris in ni vključil niti enega republikanca, ker – namerno – ni bil povabljen noben republikanec,« je zapisal Johnson. Ta poteza je še dodatno zaostrila odnose med ukrajinskim vodstvom in Trumpovimi zavezniki.

Srečanje je pustilo odprtih več vprašanj kot odgovorov. Trump je med razpravo izrazil prepričanje, da Rusija spoštuje njega bolj kot prejšnje predsednike, in celo omenil svoj odnos z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. »Putin je šel z mano skozi pekel,« je dejal, ko je govoril o preiskavah ruskega vpliva na ameriške volitve leta 2016. »Želi skleniti dogovor,« je dodal, s čimer je nakazal, da bi lahko ZDA pod njegovim vodstvom dosegle prekinitev ognja.

Zelenski pa je ostal neomajen v svojem stališču, da Ukrajina potrebuje več kot le premirje – potrebuje varnost. »Seveda želim ustaviti vojno,« je dejal, a dodal, da mora biti vsaka rešitev trajna.

Portal24;

Foto: Zajem zaslona X