Trump in Zelenski zaostrujeta retoriko, Evropa vse bolj zaskrbljena

Donald TrumpDonald Trump [Foto: Wikipedia/Gage Skidmore]

Trump in Zelenski zaostrujeta retoriko, Evropa vse bolj zaskrbljena

Ameriški predsednik Donald Trump je ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega označil za “diktatorja” in opozoril, da mora hitro ukrepati, če želi zagotoviti mir, sicer tvega izgubo svoje države. Njegove izjave so poglobile razhajanja med voditeljema in vznemirile evropske uradnike, ki vse bolj izražajo zaskrbljenost glede Trumpove politike do rusko-ukrajinskega konflikta.

Izredni napadi na Zelenskega so prišli dan po tem, ko je Trump trdil, da je Ukrajina odgovorna za rusko invazijo leta 2022. S tem je dodatno okrepil bojazni, da bi lahko njegov pristop h končanju vojne koristil Moskvi. Trump je znotraj enega meseca spremenil politiko ZDA glede vojne, prekinil kampanjo izolacije Rusije in s telefonskim klicem s Putinom postavil Ukrajino ob stran.

Na družbenih omrežjih je Trump zapisal: “Diktator brez volitev. Za Zelenskega je bolje, da hitro ukrepa, sicer ne bo več imel države.” Njegove besede so naletele na oster odziv ukrajinskega zunanjega ministra Andrija Sybihe, ki je dejal: “Branili bomo svojo pravico do obstoja.” Trump je pozneje ponovil svoje izjave in namignil, da Zelenski vojno podaljšuje, da bi ohranil dostop do ameriške vojaške pomoči.

Odzivi znotraj in zunaj ZDA

Zelenski je ostro zavrnil Trumpove trditve in poudaril, da so to ruske dezinformacije. Omenil je, da trditev o tem, da ima le 4 odstotno podporo, ni resnična, temveč gre za manipulacijo podatkov. “Predsednik Trump živi v prostoru dezinformacij,” je dejal ukrajinski voditelj.

Po podatkih Kijevskega mednarodnega inštituta za sociologijo Zelenski trenutno uživa podporo 57 odstotno ukrajinskega prebivalstva, navaja Reuters. Mednarodni odzivi na Trumpove izjave so bili prav tako ostri. Tiskovni predstavnik ZN Stephane Dujarric je poudaril, da je bil Zelenski izvoljen na demokratičnih volitvah, medtem ko je nemški kancler Olaf Scholz Trumpove besede označil za “napačne in nevarne”.

Tudi ameriška varnostna zaveznica Avstralija je zavrnila Trumpove navedbe. Avstralski obrambni minister Richard Marles je dejal, da se mora vojna v Ukrajini končati pod pogoji Kijeva, saj je agresor Rusija. Vodja avstralske opozicije Peter Dutton je bil prav tako kritičen do Trumpa: “Mislim, da se je predsednik Trump zmotil. Vladimir Putin je morilski diktator in ne bi mu smeli popustiti niti za milimeter.”

Trumpov pristop k mirovnim pogovorom

Kljub kritikam Trump nadaljuje s svojim pristopom k vojni v Ukrajini. Napovedal je, da bi se lahko srečal s Putinom, pri čemer je Moskva izrazila pripravljenost za pogovore, a pod pogojem, da se izboljša stopnja zaupanja med Washingtonom in Moskvo. Evropske vlade so zaskrbljene, saj niso bile povabljene na nedavne pogovore med Rusijo in ZDA v Riadu, kar je okrepilo strahove, da bi lahko bili njihovi interesi spregledani.

Trump je prav tako predlagal, da bi ameriškim podjetjem podelili pravico do pridobivanja dragocenih mineralov v Ukrajini v zameno za varnostna jamstva. Ukrajina je zavrnila predlog, po katerem bi Washington prejel 50 odstotkov ukrajinskih kritičnih mineralov, vključno z litijem. Zelenski je namreč poudaril, da “ne more prodati svoje države”.

Evropa za krepitev lastne obrambe

V Evropi so se odzvali na Trumpove poteze z vse večjimi prizadevanji za krepitev obrambnih zmogljivosti. Francoski predsednik Emmanuel Macron je organiziral srečanje evropskih voditeljev v Parizu, kjer so pozivali k dodatnim ukrepom za podporo Ukrajini. Britanski premier Keir Starmer in Macron bosta prihodnji teden obiskala Washington, razpravljala bosta o varnostnih vprašanjih.

Evropska unija je v odziv na zadnje dogodke napovedala 16. sveženj sankcij proti Rusiji, ki vključujejo omejitve na aluminij in sankcije proti ladjam, ki prevažajo rusko nafto. Vse nakazuje, da Evropa ne želi sprejeti Trumpove politike kot edine poti do rešitve konflikta.

Portal24; Foto: Wikipedia/Gage Skidmore