Trump Rusiji po treh letih vojne ponuja rešilno bilko
Rusko gospodarstvo, ki je po treh letih vojne v Ukrajini močno obremenjeno, je dobilo nepričakovano priložnost za olajšanje. Ameriški predsednik Donald Trump si prizadeva za hiter dogovor, ki bi končal vojno, kar bi lahko Moskvi prineslo gospodarsko rešitev v času, ko se sooča z resnimi izzivi. Visoke obrestne mere, vztrajna inflacija, zahodne sankcije in velike fiskalne spodbude so rusko gospodarstvo pregreli. Trumpov predlog je vznemiril evropske zaveznike ZDA, saj jih je izpustil iz začetnih pogovorov z Rusijo, obenem pa je Ukrajino obtožil za sprožitev konflikta leta 2022, kar je Moskvi prineslo politično korist.
Analitiki pravijo, da je čas za takšen preobrat ključen. Rusija stoji pred težko izbiro: ali zmanjšati vojaške izdatke in tvegati izgubo ozemlja v Ukrajini ali nadaljevati s porabo, ki vodi v stagnacijo, visoko inflacijo in padec življenjskega standarda. Dogovor, ki ga predlaga Washington, bi lahko ublažil te pritiske, morda celo prinesel olajšanje sankcij in vrnitev zahodnih podjetij na ruski trg.
Gospodarski pritiski in priložnost za premirje
Nekdanji namestnik predsednika ruske centralne banke Oleg Vjugin meni, da je Rusija iz ekonomskih razlogov zainteresirana za diplomatsko prekinitev konflikta, navaja Reuters. “S tem bi se izognili nadaljnji prerazporeditvi virov v neproduktivne namene, kar je edini način, da preprečimo stagflacijo,” je dejal. Vojaški izdatki, ki predstavljajo približno tretjino proračuna, so gospodarstvo pregreli, saj gre večina sredstev v rakete in orožje namesto v civilne sektorje. Ob 21-odstotnih obrestnih merah se naložbe podjetij upočasnjujejo, inflacija pa ostaja neukrotljiva.
Alexander Kolyandr, raziskovalec pri Centru za analizo evropske politike, opozarja, da Rusija nerada zmanjšuje obrambne izdatke, saj se boji recesije in potrebuje obnovo vojske. Dogovor bi lahko prinesel olajšanje na trgu dela, kjer zaradi novačenja in izseljevanja primanjkuje delavcev, brezposelnost pa je padla na rekordnih 2,3 odstotka. Mir bi lahko zmanjšal tudi inflacijske pritiske, saj bi ZDA manj verjetno uvajale sekundarne sankcije proti državam, kot je Kitajska, kar bi olajšalo uvoz in znižalo cene.
Naravna upočasnitev in okrepitev rublja
Ruski trgi so že pokazali znake optimizma. Rubelj je v petek dosegel skoraj šestmesečni vrh proti dolarju, podprt z možnostjo omilitve sankcij. Gospodarstvo, ki se je po majhnem krčenju leta 2022 lani okrepilo za 4,1 odstotka, se letos upočasnjuje na pričakovanih 1–2 odstotka rasti. Guvernerka centralne banke Elvira Nabiullina je ob zadnjem dvigu obrestne mere na 21 odstotkov 14. februarja poudarila, da povpraševanje presega proizvodne zmogljivosti, kar vodi v naravno upočasnitev. Kljub temu banka še ne vidi pogojev za znižanje obrestnih mer.
Fiskalne spodbude otežujejo uravnoteženje rasti in inflacije. Januarja je javnofinančni primanjkljaj dosegel 1,7 bilijona rubljev (19,21 milijarde dolarjev), kar je 14-krat več kot leto prej. Nabiullina je izpostavila pomen obvladovanja primanjkljaja, medtem ko finančno ministrstvo za leto 2025 načrtuje 1,2 bilijona rubljev primanjkljaja, a je lani proračun spreminjalo že trikrat.
Dvojni obraz vojne: koristi in bolečina
Vojna je rusko družbo razdelila na gospodarske zmagovalce in poražence. Delavci v vojaških sektorjih uživajo višje plače zaradi fiskalnih spodbud, medtem ko se v civilnih sektorjih spopadajo z naraščajočimi cenami. Nekatera podjetja, kot je Melon Fashion Group, so izkoristila trgovinske premike in zmanjšano konkurenco – njihovi prihodki rastejo, trgovine pa se širijo. Po drugi strani visoke obrestne mere ovirajo nova vlaganja. “Pri teh posojilnih pogojih je težko začeti projekte,” pravi Elena Bondarchuk iz podjetja Orientir.
Med gospodarskimi tveganji izstopajo nižje cene nafte, proračunske omejitve in povečanje slabih dolgov. Trump sicer ponuja omilitev sankcij, hkrati pa grozi z zaostrovanjem, če dogovora ne bo. “ZDA imajo velik vpliv, zato se Rusi z veseljem pogovarjajo,” meni Chris Weafer iz Macro-Advisory Ltd. Rusija tako stoji pred prelomnico: mir bi lahko prinesel stabilnost, a cena za to ostaja negotova.
Portal24; Foto: Pixabay