Trumpova ekipa napoveduje konec subvencij za električna vozila
Tranzicijska ekipa prihodnjega predsednika ZDA Donalda Trumpa je razkrila ambiciozne načrte za spremembo avtomobilske politike, ki jih je uvedla administracija Joeja Bidna. Na podlagi dokumentov, v katere je vpogled pridobil Reuters, ekipa priporoča drastično zmanjšanje podpore električnim vozilom (EV) in infrastrukturnim projektom, kot so polnilne postaje, ter okrepitev ukrepov proti kitajskim avtomobilom in baterijskim materialom. Ti predlogi nakazujejo oster odmik od trenutnih politik, osredotočenih na zmanjšanje emisij in prehod na čistejše vire energije.
Tranzicijska ekipa predlaga odpravo davčnih olajšav za električna vozila v višini 7500 dolarjev, ki jih je uvedla Bidnova administracija, z namenom povečanja dostopnosti EV za ameriške potrošnike. S tem ukrepom bi bil neposreden udarec prodaji električnih vozil v ZDA, kjer se avtomobilski velikani, kot sta General Motors in Hyundai, trudijo razširiti ponudbo električnih modelov.
Tudi Teslin vplivni vodja Elon Musk, kljub svoji prevladi na ameriškem trgu EV, poudarja, da bi odprava subvencij prizadela bolj konkurente kot Teslo. Trumpova ekipa predlaga preusmeritev preostalega denarja iz Bidnovega 7,5-milijardnega načrta za polnilne postaje v nacionalno obrambno infrastrukturo, osredotočeno na baterijske minerale in kritične dobavne verige.
V dokumentu je poudarjeno, da so baterije in kritični minerali „ključnega pomena za obrambno proizvodnjo“, medtem ko električna vozila in polnilne postaje niso del nacionalnih prednostnih nalog.
Tarife in omejitve proti Kitajski
Predlogi vključujejo uvedbo strogih tarif za materiale, ključne za baterije, ne le iz Kitajske, temveč tudi z globalnega trga. Namen tega ukrepa je spodbuditi domačo proizvodnjo in obrniti pozornost na strateško pomembne sektorje, ki podpirajo nacionalno varnost. Pri tem naj bi uporabili t. i. tarife oddelka 232, ki ciljajo na grožnje varnosti ZDA.
Trumpova ekipa poudarja, da je Kitajska z močno subvencionirano industrijo EV ter dominantnim položajem pri rudarjenju in predelavi grafita, litija in drugih mineralov, velika strateška grožnja. ZDA si tako prizadevajo zagotoviti neodvisnost pri oskrbi z materiali za baterije, ki so potrebni ne le za avtomobile, temveč tudi za obrambno industrijo.
Olajšanje predpisov o emisijah
Priporočila vključujejo tudi omilitev okoljskih standardov, ki jih je uvedla Bidnova administracija. Trumpova ekipa predlaga vrnitev standardov glede emisij in porabe goriva na raven iz leta 2019, kar bi avtomobilskim proizvajalcem omogočilo izdelavo več vozil na fosilna goriva. Ti predlogi bi pomenili približno 25-odstotno povečanje dovoljenih emisij in 15-odstotno nižjo povprečno porabo goriva na prevoženo miljo v primerjavi z načrtovanimi standardi za leto 2025.
Poleg tega ekipa priporoča, da se prepreči Kaliforniji in drugim državam, da uvajajo strožje standarde emisij. Med Bidnovim mandatom je Kalifornija pridobila dovoljenje za uvedbo pravil, ki zahtevajo, da bodo do leta 2035 vsa nova vozila električna, priključna hibridna ali na vodikov pogon. Trumpova ekipa pa se zavzema za ohranitev enotnih zveznih standardov, kar bi proizvajalcem olajšalo poslovanje.
Krepitev obrambne industrije in domače proizvodnje
Trumpovi predlogi prav tako vključujejo spodbujanje domače proizvodnje baterij in materialov z ukrepi, kot so:
- Razširitev izvoznih omejitev za napredne tehnologije baterij, s čimer bi preprečili prenos ključnega znanja v države, ki predstavljajo grožnjo ZDA.
- Opustitev okoljskih pregledov za infrastrukturne projekte, ki vključujejo recikliranje baterij, proizvodnjo polnilnih postaj in pridobivanje kritičnih mineralov.
- Uporaba tarif kot pogajalskega orodja, da bi ameriškim proizvajalcem omogočili lažji dostop do tujih trgov.
V dokumentu je tudi predlog za odpravo zahtev, da zvezne agencije do leta 2027 preidejo na vozila brez emisij, kar bi ponovno omogočilo nakupe avtomobilov z motorji na notranje izgorevanje. Poleg tega Trumpova ekipa priporoča ukinitev programov za razvoj električnih vojaških vozil, saj naj bi bila trenutna prioriteta zagotavljanje „zanesljive in neodvisne obrambne dobavne verige“.
Trumpova tiskovna predstavnica Karoline Leavitt je poudarila, da so volivci Trumpu zaupali mandat za uresničitev obljub, vključno s podporo avtomobilom na fosilna goriva. Kljub globalnemu prehodu na elektrifikacijo vozil bi lahko spremembe povzročile zaostanek ZDA v zelenem prehodu, hkrati pa okrepile domačo proizvodnjo baterij in podporne infrastrukture.