Trumpove carine pretresle trge, indeksi se rahlo pobirajo

Delniški trgi [Foto: Vecteezy]

Trumpove carine pretresle trge, indeksi se rahlo pobirajo

Terminske pogodbe na ameriške delniške indekse so v ponedeljek zvečer pokazale rahlo rast, potem ko je Wall Street doživel občutne izgube. Razlog za turbulenten dan na trgih je bila napoved predsednika Donalda Trumpa, ki je potrdil uvedbo 25-odstotnih carin na uvoz iz Kanade in Mehike ter podvojitev carin na kitajsko blago z 10 odstotkov na 20 odstotkov, piše Investing.com. Odločitev, ki začne veljati v torek, 4. marca 2025, je sprožila široko razprodajo na borzah, saj vlagatelji skušajo oceniti vpliv novih ukrepov na svetovno gospodarstvo. Terminske pogodbe na indeks S&P 500 so se dvignile za 0,2 odstotka na 5870,75 točke, terminske pogodbe Nasdaq 100 so prav tako pridobile 0,2 odstotka in dosegle 20517,75 točke, medtem ko je Dow Jones Futures zrasel za 0,1 odstotka na 43.294,0 točke.

Trumpova administracija je napovedala, da bodo carine na uvoz iz Kanade in Mehike stopile v veljavo takoj, medtem ko bodo vzajemne carine, kot odgovor na morebitne povračilne ukrepe, začele veljati 2. aprila. Novica je močno pretresla trge, saj je industrijski indeks Dow Jones v ponedeljek padel za 1,5 odstotka in zaključil pri 43.192,04 točke. Širši indeks S&P 500 je izgubil 1,8 odstotka vrednosti in pristal na 5849,88 točke, medtem ko je tehnološko usmerjeni NASDAQ Composite doživel še večji upad v višini 2,6 odstotka in končal pri 18350,19 točke. Največji padci so bili opazni v tehnološkem sektorju, kjer so podjetja, kot so NVIDIA, Broadcom Inc in Super Micro Computer Inc, občutila močan pritisk zaradi skrbi glede prihodnjih dobavnih verig in povpraševanja.

Šibka proizvodna dejavnost povečuje negotovost

Poleg carinskih ukrepov so trge dodatno obremenili šibki podatki o proizvodni dejavnosti v ZDA. Inštitut za upravljanje ponudbe (ISM) je v ponedeljek objavil indeks nabavnih menedžerjev (PMI) za februar, ki je dosegel 50,3, kar je manj od januarskih 50,9. Čeprav vrednost nad 50 še vedno pomeni širitev, je padec indeksa novih naročil na 48,6 zaskrbljujoč, saj nakazuje krčenje povpraševanja v prihodnje. Analitiki ING so v svojem poročilu izpostavili, da so veliki padci novih naročil in zaposlovanja v proizvodnji razočaranje, pri čemer so poudarili, da ima tarifna negotovost pomembno vlogo pri odločitvah podjetij. “Podjetja vse bolj upoštevajo tveganja v svojih cenah, kar bi lahko še dodatno upočasnilo gospodarsko aktivnost,” so zapisali.

Tehnološki sektor je bil še posebej prizadet, saj so delnice NVIDIA padle za 8,7 odstotka in vstopile v območje medvedjega trga. Wall Street Journal je poročal, da kitajski kupci iščejo načine, kako zaobiti ameriške izvozne prepovedi in naročati Nvidijine čipe Blackwell, kar kaže na naraščajoče napetosti v globalnih dobavnih verigah. Analitiki pričakujejo, da bo gospodarska aktivnost ostala umirjena, dokler ne bo več jasnosti glede carinskih politik in morebitnih povračilnih ukrepov tujih držav.

Portal24; Foto: Vecteezy