Turčija blokira Instagram zaradi izbrisanih objav o voditelju Hamasa
Turški organ za komunikacije je v petek blokiral dostop do družbenega omrežja Instagram, kar je zadnji primer zatiranja spletnih platform v državi. Organ za informacijske in komunikacijske tehnologije (ICTA) je odločitev objavil zgodaj zjutraj, vendar ni navedel razloga za blokado.
Časopis Yeni Safak, ki je blizu vladi, je poročal, da je bil dostop do Instagrama blokiran zaradi odstranitve objav turških uporabnikov, ki so izražali sožalje ob umoru političnega voditelja Hamasa, Ismaila Haniyeha. “Sankcije za politiko zatemnitve Instagrama so bile hitre,” je zapisal Yeni Safak.
Pred blokado je Fahrettin Altun, predsedniški direktor za komunikacije in pomočnik predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ostro kritiziral platformo, ki je v lasti Meta, zaradi preprečevanja objavljanja sožalnih sporočil za Haniyeh. Minister za promet in infrastrukturo, Abdulkadir Uraloglu, je trdil, da je Instagram ignoriral “občutljivost” in kršil zakonodajo, vendar ni natančno pojasnil, katero kaznivo dejanje naj bi bilo storjeno.
“Ko ne spoštujejo zakonov in naših predpisov ter ne upoštevajo naše družbene občutljivosti, smo dolžni sprejeti potrebne intervencije,” je dejal Uraloglu. Dodal je, da so turške oblasti v stiku s predstavnikom Instagrama v Turčiji in da bodo prepoved odpravili, ko bodo zahteve izpolnjene.
Namestnik ministra, Omer Fatih Sayan, je na platformi X zapisal: “Storili bomo, kar je potrebno, da vzpostavimo družbene medije, ki spoštujejo naše vrednote, so brez dezinformacij ter so čistejši in varnejši.”
Turčija Hamasa ne šteje za teroristično organizacijo,
Instagram, ki ima več kot 50 milijonov uporabnikov v Turčiji, ni podal takojšnjega komentarja.
Turčija, ki Hamasa ne šteje za teroristično organizacijo, je v petek obeležila dan žalovanja za Haniyeh, z zastavami na pol koplja. Predsednik Erdogan, močan kritik izraelskih vojaških akcij v Gazi, opisuje Hamasa kot “osvobodilne borce”.
Ekrem Imamoglu, župan Istanbula in član glavne opozicijske stranke, je obsodil blokado Instagrama in obtožil komunikacijski organ delovanja kot “enota za cenzuro”. “Družbeni mediji so platforma, ki jo vsi uporabljajo za številne namene, vključno s trgovino in komunikacijo,” je zapisal na X. “Nesprejemljivo je, da je platforma, ki jo uporablja celotna država, nekega jutra samovoljno zaprta.”
Turčija ima dolgo zgodovino cenzuriranja spletnih platform. Od leta 2022 je bilo blokiranih več sto tisoč domen, poroča Združenje za svobodo izražanja. YouTube je bil v državi blokiran od leta 2007 do 2010.
[vir: ABC News]; Portal24; Foto: Wikimedia/Kremlin.ru