Turčija zaradi humanitarne krize v Gazi ustavila trgovino z Izraelom

Recep Tayyip Erdogan [Foto: Wikimedia/Kremlin.ru]

Turčija zaradi humanitarne krize v Gazi ustavila trgovino z Izraelom

Turško ministrstvo za trgovino je napovedalo, da se bo zamrznitev uvoznih in izvoznih transakcij z Izraelom, dokler izraelska vlada ne bo omogočila nemotenega pretoka humanitarne pomoči v Gazo nadaljevala. Odločitev je prišla kot odziv na “humanitarno tragedijo v Gazi, ki se poslabšuje”, izjava, pa je bila javno objavljena v četrtek.

Embargo je stopil v veljavo takoj po turški izjavi, z obsežnim vplivom na bilateralno trgovino, ki je bila lani ocenjena skoraj na 7 milijard dolarjev (6,5 milijarde evrov). Kot je povedalo ministrstvo, zajema embargo “vse izdelke, povezane z Izraelom, tako v uvozu kot izvozu”. Turčija je zatrdila, da bo “dosledno in odločno” izvajala te ukrepe, dokler ne bo dosežena zadovoljiva rešitev.

Izraelski zunanji minister Israel Katz je odgovoril na turške ukrepe z obtožbami na račun turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki ga je označil za “diktatorja”. Katz je poudaril, da takšna politika “zanemarja interese turškega ljudstva in poslovnežev ter ignorira mednarodne trgovinske sporazume”. Dodal je, da so uradniki že začeli iskati alternative za nadomeščanje turškega trga, s poudarkom na spodbujanju lokalne proizvodnje in uvoza iz drugih držav.

Izrael napovedal povračilne ukrepe

Trgovinski spor ni prvi tovrstni incident med državama. Turčija je že prejšnji mesec omejila izvoz 54 vrst izdelkov v Izrael, med katerimi so aluminij, jeklo, gradbeni izdelki in kemična gnojila. Izrael je na to odgovoril z napovedjo lastnih trgovinskih ovir.

Odnosi med Turčijo in Izraelom so že dlje časa napeti, predvsem zaradi političnih in vojaških dogajanj v Gazi. Turčija, ki je bila leta 1949 prva večinsko muslimanska država, ki je priznala Izrael, je v zadnjih letih postala eden od glasnih kritikov izraelskih vojaških akcij. Predsednik Erdogan je izraelsko ofenzivo v Gazi, ki je sledila napadu Hamasa na Izrael, ostro obsodil. Obenem je Hamas, ki ga Izrael, ZDA in Evropska unija označujejo za teroristično organizacijo, Erdogan opisal kot borce za svobodo.

Erdogan se sooča tudi s pritiskom domače javnosti, ki ga poziva k ustavitvi trgovine z Izraelom in k ukrepanju v skladu s svojimi javnimi izjavami. Turški uradniki so izjavili, da bodo v sodelovanju s palestinskimi oblastmi poskrbeli, da trgovinska blokada ne bo negativno vplivala na Palestince. Zagotovil je, da bodo humanitarne potrebe ostale prednostna naloga

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Wikimedia/Kremlin.ru