Tusk zavrača obtožbe o poljski vpletenosti v sabotažo Severnega toka

Donald Tusk [Foto: Wikimedia/ Evropska ljudska stranka]

Poljski premier Tusk zavrača obtožbe o vpletenosti Poljske v sabotažo plinovoda Severni tok

Poljski premier Donald Tusk se je ostro odzval na nedavna medijska poročila, ki so ponovno odprla vprašanja o odgovornosti za razstrelitev plinovoda Severni tok leta 2022. V svojem komentarju je poudaril, da bi se morali pobudniki projekta plinovoda “opravičiti in biti tiho,” kar je bil neposreden odziv na obtožbe, da naj bi bila Poljska delno odgovorna za uničenje plinovoda.

Wall Street Journal je v četrtek poročal, da so ukrajinske oblasti odgovorne za dramatično sabotažo plinovodov Severni tok 1 in 2, ki je Nemčijo odrezala od ključnega vira energije in prispevala k poglobitvi energetske krize v Evropi. Poljska, ki že dolgo izraža nasprotovanje temu projektu zaradi ogroženosti svojih varnostnih interesov, je bila po poročanju medijev povezana s to akcijo.

Tusk je na družbenem omrežju X (prej Twitter) v soboto odločno zavrnil te trditve in dodal, da bi morali vsi, ki so podpirali in izvajali projekt Severni tok, danes molčati. Njegova izjava je bila še posebej uperjena proti nekdanjemu vodji nemške obveščevalne službe BND, Augustu Hanningu, ki je nedavno za nemški dnevnik Die Welt izjavil, da bi Poljska lahko stala za sabotažo plinovodov. Hanning je namigoval, da bi Nemčija morala razmisliti o iskanju odškodnine od Poljske in Ukrajine, vendar za svoje trditve ni predložil nobenih dokazov.

Poljska vlada se je na obtožbe odzvala z ogorčenjem

Poljska vlada se je na te obtožbe odzvala z ogorčenjem. Krzysztof Gawkowski, podpredsednik poljske vlade in minister za digitalne zadeve, je v intervjuju za poljski medij Polsat odločno zanikal kakršno koli vpletenost Poljske v sabotažo. Po njegovih besedah so Hanningove trditve “navdihnjene iz Moskve” in predstavljajo poskus destabilizacije držav članic Nata. Gawkowski je opozoril, da gre za rusko dezinformacijsko kampanjo, ki naj bi povzročila razdor med zaveznicami.

Projekt Severni tok, ki obsega dva plinovoda za transport plina iz Rusije v Evropo po dnu Baltskega morja, je bil že od začetka sporen. Poljska, ZDA in Ukrajina so projektu nasprotovale, saj so se bale, da bi s tem izgubile pomembne tranzitne pristojbine in politični vpliv, ki ga prinaša nadzor nad transportom plina. Severni tok je Rusiji omogočil neposredno pošiljanje plina v Zahodno Evropo, mimo Poljske in Ukrajine, kar je še dodatno zaostrilo odnose med državami.

Wall Street Journal: Sabotažo plinovoda Severni tok 2022 odobrila najvišja raven ukrajinske oblasti, vključno z Zelenskim

Sabotaža ruskega plinovoda Severni tok, ki je septembra 2022 potekala v Baltskem morju, je bila odobrena na najvišji ravni ukrajinske vlade, vključno s predsednikom Volodimirjem Zelenskim, poroča Wall Street Journal (WSJ). Po navedbah časnika, ki se sklicuje na ukrajinske vojaške vire, je bil napad izveden pod nadzorom takratnega vrhovnega poveljnika ukrajinske vojske, Valerija Zalužnega, kljub temu da si je Zelenski pozneje premislil in zahteval ustavitev načrta.

Operacija, ki je stala približno 300.000 ameriških dolarjev in je bila v celoti financirana z zasebnimi sredstvi, je vključevala šest oseb. Po poročanju WSJ je bil načrt sabotaže prvič predlagan maja 2022 na srečanju ukrajinskih vojaških častnikov, višjih uradnikov in podjetnikov, tri mesece po začetku ruske invazije na Ukrajino… več tukaj.

Plinovod Severni tok 1 je bil dokončan in začel obratovati leta 2011, medtem ko Severni tok 2, dokončan jeseni 2021, zaradi ruske invazije na Ukrajino februarja 2022 nikoli ni začel delovati. Poljska tako ostaja v ospredju kritikov tega projekta, zlasti zdaj, ko se sooča z obtožbami o morebitni vpletenosti v njegovo uničenje.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Wikimedia/ Evropska ljudska stranka