Učinkovite metode za odpravljanje osamljenosti
Osamljenost je vse večja težava, ki npr. v ZDA danes velja že za epidemijo. Leta 2018 je zgolj 30 % starejših odraslih poročalo, da se počutijo osamljene. Leta 2019 se je kar 58 % Američanov počutilo nerazumljene ali neznane v svojih osebnih krogih, leta 2020 pa so mlade ženske še posebej opažale izgubo povezanosti s prijatelji, kar odraža vsesplošno željo po bolj smiselnih odnosih.
Razumevanje socialne izolacije in osamljenosti
Angleška longitudinalna študija staranja razlikuje med socialno izolacijo in osamljenostjo. Socialna izolacija je pomanjkanje redne interakcije z drugimi, medtem ko je osamljenost subjektiven, neprijeten občutek osamljenosti. Študija poenostavlja ta dva pojma: izolacija je biti sam, osamljenost pa je biti zaradi tega nesrečen.
Socialna izolacija je pomanjkanje redne interakcije z drugimi, medtem ko je osamljenost subjektiven, neprijeten občutek osamljenosti.
Upadanje števila prijateljstev v Ameriki
Raziskava American Perspectives Survey 2021 razkriva upad tesnih prijateljstev v ZDA. Američani se vedno manj pogovarjajo s prijatelji in se manj zanašajo nanje za čustveno podporo. Dejavniki, ki k temu prispevajo, so poznejše poroke, pogoste selitve, dolge delovne ure in neuravnotežene skupine prijateljev, skoncentrirane na posameznih življenjskih področjih, na primer na delovnem mestu. Priporočamo, da razširijo svoje prijateljske kroge in se vključijo v skupnostne dejavnosti, kot so kuharski tečaji ali obiski muzejev.
Osamljenost v različnih starostnih skupinah
Raziskava, v kateri je sodelovalo več kot 2 000 Američanov, starih od 18 do 89 let in več, je pokazala, da je osamljenost razširjena v vseh starostnih skupinah. Ključni napovedni dejavniki osamljenosti so osamljeno življenje, slabo zdravje, redki socialni stiki in neporočenost. Zaščitni dejavniki pred osamljenostjo so sostanovalec, dobro zdravje, zakonec in redni socialni stiki, kar poudarja vrednost močnih socialnih vezi.
Razlike med spoloma v osamljenosti… več na Govorica telesa.
Portal24; Foto: Pixabay