Ukom: Položaj upokojencev je za to vlado izjemnega pomena

ByMiha D. Kovač

25. februarja, 2025 , ,
Starejši [Foto: Pixabay/ sabinevanerp]

Ukom: Položaj upokojencev je za to vlado izjemnega pomena

[STA] – Interpelacije, ki jo je zoper vlado danes vložila SDS, vlada še ni prejela, ko jo bo, bo na navedbe argumentirano odgovorila, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje (Ukom). Položaj upokojencev je za to vlado izjemnega pomena, kar je s svojimi aktivnostmi že dokazala, saj so se v obdobju te koalicije pokojnine uskladile za 18,5 odstotka.

“V obdobju te koalicije (od 2023 do 2025) so se namreč pokojnine uskladile za 18,5 odstotka, v obdobju od leta 2020 do leta 2022 pa je ta odstotek znašal le 13,9,” so v sporočilu za javnost navedli v Ukomu.

Povod za vložitev interpelacije vlade so bile četrtkove izjave predsednika vlade Roberta Goloba, da je prav Janševa vlada leta 2012 ob izpeljavi tedanje pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za skoraj 20 odstotkov. Iz tega po njegovih besedah izhaja problem zdajšnjih upokojencev, saj jim je takratna vlada v resnici poslabšala položaj.

Opravičilo

V SDS so zahtevali opravičilo, a ga niso dočakali. Iz kabineta predsednika vlade so namreč v petek sporočili, da je nesporno dejstvo, da se je odmerni odstotek znižal za okoli 20 odstotnih točk, da pa se veselijo argumentirane razprave in izmenjave dejstev o položaju upokojencev, ki da jih SDS izkorišča za svoje politične obračune.

V SDS so tako danes vložili interpelacijo vlade. Poslanec SDS Zvone Černač je na novinarski konferenci zavrnil namigovanja, da je zaradi znižanja odmernega odstotka za izračun pokojninske osnove z reformo iz časa druge vlade Janeza Janše ta poslabšala položaj upokojencev. Odmerni odstotki so se preračunali, padanje pokojnin pa se je s tem ustavilo, je dodal.

Izpostavil je tudi, da je bila tedanja reforma sprejeta brez glasu proti, medtem ko gre Golobova vlada pri pripravi nove pokojninske reforme po drugačni poti – po napačni poti laži in manipulacij. Zato so vložili interpelacijo proti vladi, ker želijo v razpravi o njej razčistiti vse navedbe o izračunih pokojnine, še preden pride predlog nove reforme v DZ.

Pojasnilo Zpiz-a

Po pojasnilu Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) za STA se je odmerni odstotek z reformo iz leta 2012 matematično preračunal. Matematični preračun je bil po njihovih besedah potreben, ker je nova reforma prinesla nov način izračunavanja valorizacijskega količnika, ki se upošteva pri izračunu pokojninske osnove.

Skladno s pokojninsko reformo iz leta 1999 bi odmerni odstotek za moške za 40 let pokojninske dobe leta 2013 znašal 78 odstotkov. Po pokojninski reformi, ki so jo v DZ leta 2012 sprejeli brez glasu proti, pa je bil odstotek za odmero pokojnine določen precej nižje, pri 57,25 odstotka. A ker se je spremenil valorizacijski količnik, je po reformi 2012 izračunani odmerni odstotek ustrezal dejanskemu odstotku iz reforme pred tem, izhaja iz pojasnil Zpiza.

Gre za drugo interpelacijo o delu in odgovornosti vlade Roberta Goloba, prvo je skupina poslancev SDS vložila marca 2023. V njej so vladi očitali združitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine, ukinitev urada za demografijo, opustitev dolžnega ravnanja na področju zdravstva in na področju preprečevanja nezakonitih migracij. V državnem zboru so 19. aprila 2023 opravili le razpravo, saj predlagatelji niso vložili nobenega predloga sklepa oz. konstruktivne nezaupnice, o katerih bi lahko glasovali.

Portal24; Foto: Pixabay/ sabinevanerp