Ukrajina želi podporo Zahoda za napade na rusko ozemlje
Ukrajina je v zadnjih mesecih okrepila prizadevanja, da bi pridobila dovoljenje zahodnih zaveznikov za uporabo raket dolgega dosega Storm Shadow proti ciljem globoko v Rusiji. Kijev verjame, da bi tovrstni “demonstracijski napadi” lahko Moskvo prisilili v resen razmislek o pogajanjih za konec vojne, ki je Ukrajino prizadela že več kot 900 dni. Medtem ko Zahod, predvsem ZDA, ostaja zadržan do te strategije zaradi strahu pred eskalacijo, ukrajinsko vodstvo trdi, da brez odločnih ukrepov ne bo mogoče doseči miru. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ob obeležitvi dneva neodvisnosti znova poudaril, da se njegova država ne bo vdala in da bodo prej ali slej ukrajinski povračilni ukrepi dosegli cilje na ruskem ozemlju.
Kijev si želi dovoljenje za napade globoko v Rusijo
Visoki predstavniki v Kijevu že mesece lobirajo pri zahodnih zaveznikih, da bi dobili dovoljenje za uporabo raket Storm Shadow proti ciljem na ruskem ozemlju. Po njihovem mnenju bi uporaba teh raket lahko pokazala Kremlju, da so vojaške lokacije v bližini ruske prestolnice ranljive za neposredne napade, kar bi lahko privedlo do resnejših pogajanj o prenehanju vojne. Kljub tem prizadevanjem pa ZDA doslej niso podprle te strategije, saj se bojijo, da bi to vodilo v dodatno stopnjevanje konflikta.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na dan neodvisnosti države poudaril, da Kijev nima druge izbire, kot da se maščuje ruski invaziji, ki traja že več kot 900 dni. V svojem govoru je dejal, da bo “ukrajinski povračilni ukrep” prej ali slej dosegel katerokoli točko v Ruski federaciji, ki predstavlja grožnjo za življenje Ukrajincev.
Visoka tveganja in skeptičnost Zahoda
Strategija, ki jo predlaga Kijev, je tvegana, saj bi lahko vodila v dodatno eskalacijo konflikta. Kljub temu ukrajinske oblasti menijo, da je to njihovo najboljše upanje v trenutnem protinapadu, saj se boji na vzhodni fronti nadaljujejo. Zelenski je prepričan, da bi napadi globoko v rusko ozemlje lahko prisilili Moskvo, da resno razmisli o mirovnih pogajanjih.
Kijev je že izvedel več napadov na rusko ozemlje, vključno z napadi brezpilotnih letal, vendar je uporaba raket Storm Shadow na ruskem ozemlju do sedaj ostala neuresničena želja. Ameriški uradniki so za medije izjavili, da so skeptični glede natančnosti teh raket na velikih razdaljah, kar dodatno zapleta odobritev njihove uporabe v Rusiji.
Ukrajina že izvaja napade z brezpilotnimi letali
V zadnjem tednu je Ukrajina izvedla serijo drznih napadov z brezpilotnimi letali na rusko ozemlje, vključno z napadom na Moskvo in letalsko bazo blizu Volvograda. Kijev upa, da bodo ti napadi zmanjšali število ruskih letalskih napadov na ukrajinska frontna območja. Kljub temu pa se mnogi v Kijevu zavedajo, da napadi z brezpilotnimi letali ne bodo zadostovali za dosego želenih ciljev, zato še naprej pritiskajo na Zahod za dovoljenje za uporabo Storm Shadow raket.
Medtem ko Kijev lobira za dovoljenje za uporabo raket dolgega dosega, se ruske sile še naprej krepijo na vzhodni fronti. Ukrajinske sile so v preteklih tednih izgubile nekaj ključnih položajev, kar dodatno poudarja potrebo po hitrem ukrepanju. Rusija trenutno verjame, da lahko Ukrajino izčrpa s podaljševanjem spopadov, saj ima v državi okoli 600.000 vojakov. Zavzetje ključnih območij v Donbasu bi lahko pomembno vplivalo na nadaljnje poteke konflikta in ukrajinsko možnost za pridobitev nadaljnje podpore Zahoda.
Storm Shadow rakete: Odločilno orožje ali tveganje za eskalacijo?
Rakete Storm Shadow, ki so plod anglo-francoskega sodelovanja, so zasnovane za napade na dolge razdalje, vendar jih je Zahod doslej dovolil uporabiti le na ukrajinskem ozemlju. Bela hiša se boji, da bi njihova uporaba na ruskem ozemlju lahko povzročila dodatno stopnjevanje konflikta, zato doslej ni dala zeleno luč za njihovo uporabo. Kljub temu pa Kijev verjame, da bi bilo to orožje lahko odločilno pri spreminjanju poteka vojne.
Združeno kraljestvo in Francija sta Ukrajini že zagotovili izvozno različico teh raket, ki imajo doseg približno 300 kilometrov. Moskva leži približno 500 kilometrov od ukrajinske meje, kar pomeni, da bi bili nekateri ključni cilji znotraj dosega teh raket, če bi Zahod odobril njihovo uporabo.
Kljub skeptičnosti Zahoda glede uporabe raket Storm Shadow na ruskem ozemlju, Ukrajina obljublja, da bo nadaljevala boj za svojo svobodo. Premier Keir Starmer iz Združenega kraljestva je ob obeležitvi 33. obletnice ukrajinske neodvisnosti poudaril, da bo njegova država podpirala Ukrajino “danes in vedno”. Medtem se konflikt nadaljuje, z občasnimi izmenjavami vojnih ujetnikov med obema stranema, vendar je konec spopadov še vedno daleč.
[Vir: The Guardian]; Portal24; Foto: ZelenskyyUA X