Ukrajinske sile v Kursku zavzele nove položaje
Dva dni po začetku ukrajinske protiofenzive v ruski regiji Kursk so elitne ukrajinske brigade zavzele nove položaje okoli vasi Fanasejevka, ki leži približno osem kilometrov vzhodno od njihovih izhodiščnih linij. Napredek ukrajinskih sil, ki je v enem dnevu dosegel omenjenih osem kilometrov, velja za izjemen dosežek, če upoštevamo trenutno vojno stanje, kjer so brezpilotna letala stalno prisotna, primanjkuje pa sodobnih oklepnih vozil. Kljub temu ostaja odprto vprašanje, ali bo ukrajinska pehota uspela zadržati svoje pridobljene pozicije, saj so njihove enote v gozdu zunaj Fanasejevke že dva dni pod stalnim ognjem ruskih brezpilotnih letalnikov in topništva.
Preizkus obrambe in hitri premiki
Ukrajinske sile pri svoji strategiji uporabljajo podobno taktiko kot ruska vojska, vendar z eno ključno razliko. Medtem ko Rusi pogosto stavijo na številčno premoč in uporabo manj izurjenih enot za preizkušanje sovražnikovih obrambnih linij, Ukrajinci uporabljajo bolj premišljen pristop, podprt z napredno obveščevalno podporo. Kot poroča estonska analitična platforma WarTranslated, ki povzema informacije ruskih vojaških blogerjev, ukrajinske sile najprej preizkusijo sovražnikovo obrambo, nato pa bliskovito hitro napredujejo z uporabo hitrih oklepnih enot, ki omogočijo premeščanje pehote na nove linije stika.
Uspeh ukrajinske taktike bo odvisen od tega, ali bo njihovim enotam uspelo dovolj hitro pripeljati okrepitve, s katerimi bodo lahko ubranili osvojene pozicije pred ruskimi protinapadi. V primeru uspešne utrditve svojih linij bi lahko ukrajinske sile nadaljevale ofenzivo in razširile svoje pridobitve.
Razlika med rusko in ukrajinsko taktiko
Taktika, ki jo uporabljajo Ukrajinci, v določenih vidikih spominja na metodo, ki jo je ruska vojska izpopolnila v drugem letu vojne, pišr Index. Zaradi ukrajinskih minskih polj, brezpilotnih letal, topništva in protitankovskih raket so veliki mehanizirani napadi postali izjemno tvegani. Rusi zato v napade pogosto pošiljajo manjše pehotne skupine, pri čemer pričakujejo visoke izgube, vendar obenem upajo, da bodo nekatere enote uspele prodreti skozi ukrajinsko obrambo in odkriti njene šibke točke.
Po poročilu Kraljevega inštituta za obrambne študije (RUSI) v Londonu Rusi pogosto uporabljajo t.i. “potrošne vojake” – manj izkušene vojake, ki jih pošiljajo v prve valove napada, da izvidijo in izčrpajo nasprotnikovo obrambo. Ko so ukrajinske obrambne linije enkrat obremenjene, ruske sile pošljejo dodatne napadalne skupine, s čim se postopoma izrablja ukrajinsko obrambo, tako z vidika municije kot kadrovskih resursov.
Vloga ukrajinskih specialnih enot
Ključna razlika med rusko in ukrajinsko izvedbo te taktike je v razpoložljivih človekovih virih. Rusi imajo na več delih fronte do trikrat več vojakov kot Ukrajinci, ki so zaradi omejenih mobilizacijskih zmožnosti prisiljeni k bolj racionalni uporabi sil. V tej luči ima Ukrajina prednost pri uporabi specializiranih enot in brezpilotnih letal, ki omogočajo bolj natančne izvidniške operacije.
Ukrajinski Naval Special Operations Center, elitna enota, ki je primerljiva z ameriškimi Navy SEALs, je bil aktiviran v regiji Kursk blizu začetne linije nedavne ukrajinske protiofenzive. Njihova naloga je bila pridobiti ključne obveščevalne podatke o ruskih silah, kar je ukrajinskim enotam omogočilo natančnejšo pripravo in izvedbo napada.
Čeprav so ukrajinske sile z napredovanjem pri Fanasejevki dosegle pomemben taktičen uspeh, ostaja vprašanje, ali bodo te pridobitve dolgoročno vzdržale. Ruski vojaški blogerji opozarjajo, da bo morebitna ukrajinska ranljivost izhajala iz pomanjkanja žive sile. Če Ukrajina ne bo uspela pravočasno zagotoviti zadostnih okrepitvenih enot, bi lahko Rusi izkoristili situacijo in povrnili izgubljene pozicije.
“Pozicije, ki so formalno ‘varne’, a nimajo dovolj vojakov (ali jih sploh ni), so takoj izgubljene,” je zapisal eden od ruskih blogerjev in opozoril na možnost hitrega ruskega protinapada.
Portal24; Foto: Pixabay