Univerza v Ljubljani pridobila gradbeno dovoljenje za novi stavbi farmacije in strojništva
Univerza v Ljubljani je napovedala pomemben korak k izboljšanju prostorskih pogojev za svoji Fakulteto za farmacijo in Fakulteto za strojništvo. Obe fakulteti sta pridobili gradbeno dovoljenje za novi stavbi, ki bosta zgrajeni v Kampusu Brdo, kjer že delujejo druge naravoslovne fakultete. Izgradnja teh objektov naj bi rešila prostorske težave Univerze v Ljubljani do leta 2030, je poudaril rektor Gregor Majdič.
Gradnja naj bi se začela prihodnje leto, zaključek pa je predviden do leta 2028. Rektor Majdič je izrazil upanje, da bodo s tem projektom uredili najbolj pereče prostorske izzive univerze. Trenutne lokacije fakultet na Aškerčevi cesti so namreč neustrezne in premajhne za izvajanje njihovega pedagoškega in raziskovalnega dela.
Fakulteta za farmacijo trenutno deluje v razpršenih prostorih, ki ne zadostujejo potrebam izobraževanja in raziskovanja. Nova stavba bo omogočila ustrezno razpoložljivost laboratorijev in predavalnic, kar bo izboljšalo kakovost izobraževanja za več kot 1500 študentov in skoraj 200 zaposlenih. Dekan Rok Dreu je poudaril, da bo nova infrastruktura prispevala k doseganju ciljev fakultete, ki usposablja strokovnjake za delo v farmacevtski industriji, lekarništvu, laboratorijski medicini in kozmetologiji.
“Na fakulteti za farmacijo usposabljamo magistre farmacije za opravljanje njihovega poslanstva v lekarniški dejavnosti, strokovnjake za delo v laboratorijski medicini in kozmetologiji ter v globalno kompetitivnem okolju v farmacevtski industriji. S kombinacijo znanstvenih pristopov in inovativnih poučevalnih orodij prispevamo k ustvarjanju in razširjanju znanja z namenom človeškega blagostanja in zdravega staranja. Nova stavba bo znatno pripomogla k doseganju in ciljev. Dolgo načrtovan projekt novogradenj potrebuje ‘le’ še obljubljena finančna sredstva.”
dekan fakultete Rok Dreu
Prostorska stiska tudi na Fakulteti za strojništvo
Tudi Fakulteta za strojništvo se sooča s prostorsko stisko. Sedanji prostori, zgrajeni leta 1972, so postali neustrezni za več kot 1500 študentov in 430 zaposlenih. Fakulteta trenutno deluje na petih različnih lokacijah, kar predstavlja veliko logistično oviro. Nova stavba bo več kot podvojila obstoječe površine, kar bo omogočilo boljše pogoje za raziskovalno in pedagoško delo.
Dekan Fakultete za strojništvo Mihael Sekavčnik je poudaril, da je gospodarski razvoj Slovenije odvisen od znanja in inovacij, ki jih fakulteta razvija. Projekt je sofinanciran iz Programa evropske kohezijske politike 2021–2027, pri čemer več kot polovico investicije pokrivajo evropska sredstva, preostanek pa država in drugi viri.
“Gospodarski razvoj v Sloveniji je usodno odvisen od znanja in prebojnih inovacijskih tehnologij, ki jih razvijamo na fakulteti za strojništvo in se s tem prebijamo med vodilne nosilce razvoja in izobraževanja v regiji in širše v mednarodnem prostoru. To je tudi zaveza, ki smo jo dali slovenskemu gospodarstvu in družbi ter s tem pridobili sofinanciranje iz Programa evropske kohezijske politike 2021–2027.”
dekan strojne fakultete Mihael Sekavčnik
Univerza v Ljubljani pričakuje, da bodo z novima zgradbama ustvarili optimalne pogoje za študente in raziskovalce, kar bo pozitivno vplivalo na njihove dosežke in prispevalo k razvoju slovenske znanosti in gospodarstva.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto:Univerza v Ljubljani