UPK Ljubljana po zaključku nadzora prejela odločbo z nujnimi ukrepi
[Vir: Gov.si] – V Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana (UPK Ljubljana) so zaključili sistemsko revizijo, ki jo je opravila komisija za nadzor nad pogoji za izvajanje zdravstvene dejavnosti, varnostjo storitev, delovnopravnimi razmerji, predpisovanjem in razdeljevanjem zdravil ter pritožbenimi postopki. Nadzor je zajel pregled obdobja med 1. januarjem 2016 in 31. oktobrom 2023 ter podal številne ugotovitve in predloge za izboljšave.
Na podlagi ugotovitev komisije je Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu izdal odločbo, ki od UPK Ljubljana zahteva uvedbo več korektivnih ukrepov. Ti ukrepi vključujejo predvsem odpravo nepravilnosti na več področjih, kot so javna naročila, ravnanje s stvarnim premoženjem, kadrovska politika in izvajanje posebnih varovalnih ukrepov.
UPK Ljubljana mora svoje interne predpise uskladiti z zakonodajo na področju javnih naročil in ravnanja s stvarnim premoženjem, prav tako pa mora odpraviti pomanjkljivosti na področju kadrovskega poslovanja. Poleg tega je potrebno zagotoviti ustrezno izvajanje posebnih varovalnih ukrepov v skladu z Zakonom o duševnem zdravju. Zaposleni, ki izvajajo te ukrepe, morajo biti ustrezno usposobljeni za deeskalacijske tehnike in varno uporabo teh ukrepov.
Zagotavljanje kakovostne in varne obravnave pacientov
Poleg tega mora UPK Ljubljana vzpostaviti mehanizme za redno poročanje o nevarnih dogodkih Ministrstvu za zdravje, da bi zagotovili kakovostno in varno zdravstveno obravnavo. To je v skladu z določili Zakona o pacientovih pravicah, ki postavlja v ospredje pravico pacientov do varne in dostojne obravnave.
Za izboljšanje varnosti pacientov in zaposlenih mora klinika vzpostaviti tudi notranje postopke, ki omogočajo natančno ugotavljanje dejanskega stanja v primeru obtožb glede nadlegovanja, trpinčenja, nasilja ali drugih oblik neprimernega ravnanja. S tem naj bi se zagotovilo, da bodo obtožbe obravnavane pošteno in transparentno, ter bo jasno, ali so utemeljene ali neutemeljene.
UPK Ljubljana ima na voljo eno leto oziroma štiri mesece od dokončnosti odločbe, da izvede predpisane ukrepe in o njih poroča svetu zavoda ter Ministrstvu za zdravje. Z izvedbo teh ukrepov naj bi se izboljšala kakovost zdravstvene obravnave in zagotovila večja varnost pacientov ter zaposlenih v kliniki.
Portal24; Foto: Pixabay